שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מה עשה האצ"ל?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: בערך "האצ"ל" באנציקלופדיה שלכם לא כתוב דבר על התרומה המשמעותית של הארגון ופעולותיו להקמת המדינה. למה? אני מצפה ממכם לתקן את המעוות ומייד. 

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. בעקבות הערתך בחנתי שוב את הערך המדובר - "ארגון צבאי לאומי", מסקנתי, שאני מקווה כי תסכים עמה, היא שהערך מתאר בפירוט רב את פעולות הארגון, ובראשן מאבקו נגד שלטון המנדט הבריטי.  

   

  עם זאת יש צדק מסוים בהערתך כי הערך אינו עוסק בהערכת תרומתן של פעולות אלה לסיום המנדט ולהקמת מדינת ישראל. את החלטת מערכת האנציקלופדיה בעניין
  זה יש לייחס לעמדתנו הקבועה, הנמנעת ממתן הערכות בסוגיות השנויות במחלוקת פוליטיות בישראל, ובלי ספק תסכים כי סוגיה זו אכן שנויה במחלוקת חריפה, מאז סיום המנדט הבריטי ועד ימינו אלה. אמנם מעטים הם החולקים על עצם התרומה של פעילות האצ"ל להחלטתה של בריטניה להעביר את סוגיית א"י לידי האו"ם. אולם הערכתה של מידת התרומה – רבה או מעטה, משמעותית או מזערית – תלויה במידה רבה מאוד בהשקפותיו הפוליטיות של המעריך. מכיוון שכך, בחרנו להציג את העובדות כהווייתן, ולהותיר את פרשנותן בידי הקוראים.   

   

  לסיום אפנה אותך לקטע מתוך ראיון (23 באפריל 1958, "ידיעות אחרונות") שנערך עם גנרל סר אלן קנינגהם, הנציב העליון הבריטי האחרון בארץ ישראל:

   

  שאלה: גנרל קנינגהם, מה בעצם הניע את בריטניה, בסופו של חשבון, להחליט על פינוי ארץ ישראל?  

   

  תשובה: בריטניה, ידידי היקר, גמרה אומר למסור את המנדט לאו"ם, לאחר שהגיעה לכלל מסקנה כי מבחינתה שלה אין פתרון לבעיית א"י. העניין עלה לנו ביוקר רב. ניסינו במשך שנים רבות להצליח, אבל מסתבר שנכשלנו. זה היה הגורם המכריע. ייתכן שפעילות הקבוצות הטרוריסטיות היתה גורם מסייע, אחד מני רבים, לצעד שנקטנו."

   

  למאגר השאלות - לחצו כאן .   

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet   פורסם לראשונה 03/05/2007 15:14

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים