שתף קטע נבחר

אולמרט לא יפטר את לבני - אם תיישר איתו קו

ראש הממשלה ערך שורת שיחות עם יועציו במטרה להחליט כיצד לנהוג עם שרת החוץ שקראה לפטרו, ובסיומן החליט כי יש למצוא נוסחה שתאפשר לפעול עימה יחד לתיקון ליקויי המלחמה. גורמים בכירים בלשכת אולמרט: "הוא נוטה שלא לפטר את לבני". על הפגנת ההמונים בכיכר רבין אמר ראש הממשלה: "מעריך את העובדה שאזרחים פעלו במסגרת הדמוקרטית הלגיטימית ללא אלימות מיותרת"

אחרי המחאה הגדולה בכיכר - חוזרים לייצב את השורות: בתום שורת התייעצויות שערך במהלך יום האתמול (ה') נוטה ראש הממשלה אהוד אולמרט שלא לפטר את שרת החוץ ציפי לבני ולא לפגוע במעמדה, אם תיישר קו איתו. אנשי אולמרט ינסו ליזום פגישה בין השניים כדי למצוא נוסחה על-מנת שיוכלו לעבוד יחד גם בהמשך, לאחר שלבני התבטאה כי על ראש הממשלה להתפטר מתפקידו בעקבות המסקנות הקשות שעלו נגדו מן הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד  שפורסם בתחילת השבוע.

 

אתמול קיים ראש הממשלה שיחות עם אנשיו הקרובים, במהלכן נבחנו הטיעונים בעד ונגד פיטוריה של ממלאת מקומו ושרת החוץ. חלק מן היועצים סברו שיש לפטר את לבני לאחר שקראה לאולמרט להתפטר, אולם לבסוף הכריעה הדעה שיש לשמור על אחדות השורות ולפעול יחד עימו לתיקון ליקויי המלחמה.

 

שלשום נודע גם כי אולמרט שקל להחליף את לבני בתפקיד ממלאת מקומו, בשר התחבורה שאול מופז. במקביל גילתה לבני כי במהלך הימים האחרונים בחנה את האפשרות להתפטר אולם חזרה בה מכיוון שלדבריה לא היה שום ביטחון שאם הייתה עושה זאת היה ראש הממשלה הולך בעקבותיה.

 

הלילה אמרו גורמים בכירים בלשכת ראש הממשלה: "אולמרט נוטה שלא לפטר את שרת החוץ. יחד עם זאת צעד שכזה יהיה מחוייב בהליך כלשהו של יישור קו בין השניים. ברור לחלוטין שבעקבות ארועי יום רביעי (מסיבת העיתונאים שערכה לבני) לא ייתכן ששרת החוץ שמייצגת את מדיניות ראש הממשלה כלפי חוץ תוסיף לעשות זאת לאחר קריאתה אליו להתפטר. איך היא תוכל להמשיך ולייצג את מדיניות הממשלה במצב שכזה?". גורם בכיר בלשכה ציין כי נכון לעכשיו מבקש ראש הממשלה שלא לפגוע בשרת החוץ, אלא לפעול יחד עימה לתיקון הליקויים עליהם הצביעה ועדת וינוגרד.

 

"מעריך את העובדה שאזרחים פעלו ללא אלימות"

מלבד המיני-משבר מול ציפי לבני העסיקה אתמול את אולמרט גם הפגנת ההמונים בכיכר רבין בתל אביב, בה הוא נדרש לפנות את מקומו. ראש הממשלה צפה בחלקים משידורי העצרת במהדורות החדשות ובסיומה אמר למקורביו: "כל מפגין שהיה בהפגנה הערב - ולא משנה מה מספר המשתתפים - הוא אזרח מדינת ישראל שפעל בדרך דמוקרטית ולגיטימית. אני מעריך את העובדה שאזרחים פעלו במסגרת הדמוקרטית הלגיטימית ללא השתלחויות וללא אלימות מיותרת".


ההפגנה בכיכר. אולמרט מברך על הפעילות הדמוקרטית (צילום: איי פי)

 

מקורבי של ראש הממשלה אמרו כי למרות ההפגנה וגל המחאה שנוצר לאחר פרסום מסקנות ועדת וינוגרד, מחזיק אולמרט בדעה כי לא יהיה זה נכון מבחינתו להתפטר. "הממשלה בראשותו היא זו האחראית לכשלים שהוצגו בדו"ח וינוגרד והיא זו שתפעל לתיקונם. ועדת וינוגרד הגישה את הדו"ח החלקי כדי שהליקויים יתוקנו. לאחר ההתייעצויות אצל ראש הממשלה, אולמרט בטוח שעריפת ראשים לא תשרת מטרה זאת. תיקון הכשלים הוא הדבר החשוב ביותר למדינת ישראל כעת והנכון ביותר מבחינת אחריותו הממלכתית של ראש הממשלה, הוא משוכנע בכך".

 

יותר ממאה אלף אנשים השתתפו בהפגנה בכיכר רבין - אירוע המחאה הגדול ביותר בהיקפו מאז סיום מלחמת לבנון השניה. הסופר מאיר שלו זכה לתשואות הרמות ביותר במהלך נאומו, בו פנה בין היתר אל אולמרט ועמיר פרץ: "אתה עובד אצלנו אדוני ראש הממשלה - אתה מפוטר. אדוני שר הביטחון, אמרת שנסראללה לא ישכח את השם שלך, גם אנחנו לא נשכח אותו. לא הופתענו. קיבלנו אישור למה שהרגשנו ביום שעליתם שניכם לשלטון, לתפקיד הלא נכון. קיבלנו הוכחה למה שידענו מאז שהוצאתם אותנו למלחמת לבנון השנייה - התפקיד גדול על שניכם".

 

משה מוסקל, אביו של רפנאל מוסקל ז"ל שנהרג בקיץ במלחמת לבנון השניה, דיבר בשם ההורים השכולים ואמר: "הממשלה נאחזת בקרנות המזבח ונדבקת לכיסאות. מר אולמרט, הציבור איננו צי של בורים. אל תזלזל באינטליגנציה של העם הזה. להזכירך מר אולמרט, אתה עובד אצלנו ולא אנחנו אצלך. הקמת ועדה מטעמך וקיבלת את אותן המסקנות שאנו זועקים כבר חודשים רבים. לוועדת וינוגרד מגיעות מחיאות כפיים. הציבור אומר לך עד כאן".


פורסם לראשונה 03/05/2007 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. רוצה להמשיך עם לבני
צילום: רויטרס
לבני. יגיעו לנוסחת פשרה?
צילום: דודי ועקנין
שלו. "אולמרט - אתה מפוטר"
צילום: עופר עמרם
מומלצים