שתף קטע נבחר

פרץ לוינוגרד: לא ידענו שהצבא לא מוכן

שר הביטחון פרץ הודף בעדותו את הטענות על חוסר ניסיונו, ומבהיר: ב-12 ביולי לא ידעתי על המוכנות הלקויה - או על מצב יחידות המילואים. לגבי חוסר ניסיונו הוא אמר: "אני חושב שהתרומה של שר הביטחון שהוא איננו מתוך המסגרת הקבועה, היא תרומה אדירה". פרץ ציין כי היחסים בינו לבין חלוץ היו תקינים, והכחיש שאמר שנסראללה לא יישכח את שמו

חברי ועדת וינוגרד שאלו את שר הביטחון, עמיר פרץ, האם היה לו מספיק ידע וניסיון כדי לכהן כשר הביטחון. כך עולה מפרוטוקול העדות של פרץ בוועדת וינוגרד שהתפרסמה הבוקר (יום ה'). בתשובה לאחת השאלות אמר פרץ: "אני חושב שהכרתי בהחלט היכרות מספקת". הוא מבהיר: ב-12 ביולי לא הוצגה בפניי מוכנותו החלקית של הצבא או על מצב המילואים. לגבי תפקודו אמר: "אני שלם עם מעשיי. אני חושב שתפקדתי כשר ביטחון מעורב ימים ולילות". בסיום עדותו הוא הכחיש שאמר כי מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, לא יישכח את שמו.

 

אולמרט לוינוגרד: הצבא אכזב את עצמו

חלוץ בוועדה: צה"ל הפך לשק חבטות לאומי

מסמך: העדות של אהוד אולמרט

מסמך: העדות של עמיר פרץ

מסמך: העדות של דן חלוץ

 

בעדותו אמר פרץ לחברי הוועדה: "לא הוצג בפני מצב שבו הצבא אמר שהמוכנות שלנו מבחינת האימונים היא מוכנות חסרה, היא מוכנות שיש בה בעיה, בשום שלב, אבל אני מבקש כבוד השופט, אין לי שום עניין, חלילה, ליצור מצב של כאילו ניסיון של חלוקת אחריות". לגבי גיוס המילואים אמר כי הוא שאל את חלוץ לאחר החטיפה האם יש צורך לגייס חיילי מילואים והוא נענה בשלילה. גם שבוע לאחר פרוץ המלחמה אמר פרץ כי הוא הציע לגייס מילואים, אך ראש הממשלה, אהוד אולמרט, דחה את בקשתו.

 

בהמשך דבריו הצביע שר הביטחון על הקיצוץ בתקציב משרדו כאחד הגורמים שפגעו במוכנות צה"ל. "בדיון על תקציב המדינה, שהיה שבועיים לאחר הקמת הממשלה, שבה באו והציעו במהלך מחצית השנה לקצץ 510 מיליון שקל מתקציב משרד הביטחון, אני עמדתי ואמרתי : 'אני חושב שאנחנו נוהגים פה במעשה שהוא מעשה חסר אחריות' כי אני כשר ביטחון לא קיבלתי את ההזדמנות לבחון מה המשמעויות, מה ההשלכות, איפה אנחנו הולכים לפגוע בזמן הקיצוץ הזה. אני ידעתי שלמחרת אני סופג כותרות ראשיות: 'איך זה יתכן שהמנהיג החברתי, לא הוא היוזם להעביר תקציבים ממשרד הביטחון לנושאים האחרים".

 

"המלחמה תסתיים כעבור שבועיים"

פרץ נשאל על-ידי השופט וינוגרד מה משך הזמן של המערכה שלקראתה נכנסתם? שר הביטחון השיב: "ההערכה שלי היתה שהמערכה הזו תיקח בין 10 לשבועיים. הערכתי שהקהילייה הבין לאומית לא תיתן לנו חלון זמן גדול יותר. הנחת העבודה היתה לקחת בחשבון שהקהילייה הבינלאומית יכולה לעצור אותנו, ולהביא את זה בחשבון כחלק מהתכנונים האסטרטגיים וכחלק מהתוכניות האופרטיביות".

 

יו"ר הוועדה, השופט אליהו וינוגרד, שאל את פרץ האם היה לו ידע ביטחוני לפני שנכנס לתפקידו? על כך הוא השיב: "אני לא חושב שנתחיל עכשיו לחפש אם היה לי ידע או לא היה לי ידע . הייתי חבר ועדת חוץ וביטחון, גם בתפקידיי האחרים היה לי ממשק עם נושאים ביטחוניים, אבל אני לא חושב שיש לזה איזושהי משמעות. אני חושב שהעובדה שהגעתי נקי לחלוטין, בלתי מחויב לא למערכות, לא בהיבט הפרוצדורלי, לא בהיבט הקונצפטואלי, אלא חף מכל מחוייבות קודמת. אני חושב שהתרומה של שר הביטחון שהוא איננו מתוך המסגרת הקבועה, היא תרומה אדירה".

 

בהמשך דבריו אמר פרץ: אני מרגיש צורך לשאול ולתחקר כל דבר, הרבה מאשר כל גורם אחר. כי מה ההבדל בעצם כשיש מישהו שהוא מרגיש שהוא יודע הכל, כי הוא היה גנרל לשעבר. חלילה , אינני בא להוריד כהוא זה מהערך של האנשים, אדרבא ואדרבא, אני חושב שיש לזה את המשמעות במקומות הנכונים . 

 

יחסים תקינים עם חלוץ

פרץ נשאל על-ידי חברי ועדת וינוגרד מה היו היחסים בינו לבין חלוץ בזמן המלחמה? על כך ענה שר הביטחון: "היחסים ביני ובין הרמטכ"ל חלוץ היו יחסי עבודה טובים, תקינים, מסודרים, שהתנהלו לדעתי, בצורה של הגדרת סמכויות ברורה לחלוטין. אני כשר ביטחון לא ראיתי את עצמי מעולם גולש לתפקיד של רמטכ"ל על". במהלך עדותו גיבה שר הביטחון את הרמטכ"ל לשעבר חלוץ. "חשתי שהרמטכ"ל מעמיד לרשותי את כל הכלים, מעמיד לרשותי את כל האינפורמציה, כדי שאוכל להיכנס לתפקידי בצורה טובה".

 

השופט וינוגרד שאל את שר הביטחון האם היום היית מחליט אחרת? בתגובה ענה לו פרץ: "ככל שאני בוחן את ההחלטות שלי, את ההצעות שלי, אני בוחן את המשמעות של ההשפעה שלי כשר ביטחון, אני חושב שעשיתי את מה שנדרש בצורה נחרצת מאד, תוך עמידה על עמדותיי". וינוגרד הקשה - האם יש דבר שאתה מצטער עליו? שר הביטחון: "אני בטוח שיש, לפחות בכל מה שקשור אולי דרישה להעמיד את הנושא של ההחלטה על גיוס המילואים באופן כזה שזה לא רק החלטת קבינט. יכול להיות ששם הייתי צריך, מה שנקרא ללחוץ הרבה יותר על ראש הממשלה". 

 

למרות שנדרש על-ידי חברי הוועדה לקצר בדבריו, ביקש פרץ לספר אנקדוטה מזמן המלחמה. "כשאני בקשתי שיביאו לי מפה של מצב מיוחד בעורף , אז פתאום ראיתי שהמפה שמציגים לי, יש לה כל מיני פיתולים כאלה. ואני שאלתי למה הפיתולים האלה? הרי אם החלטתם שהקטיושות נופלות בטווח מסוים, תמתחו קו ישר. מה הסתבר לי? זה לא כל כך – דווקא במקרה, אני לא אומר שזה מכוון, פתאום כל מיני יישובים, יישובים ערביים וכל מיני יישובים פתאום יוצאים מאותו קו מפותל , ואמרתי , אני מבקש, דורש, יהיה בעניין הלחימה, בעניין ההגנה, זה שאנחנו במצב שכל קו העימות נמצא במצב של חדרי בטחון קיימים, ודווקא יישובים של מיעוטים, שם רק היום אנחנו משלימים את חדרי הביטחון, זה מבחינתי כשל בתפישה . אמרתי, אנחנו אמנם מערכת צבאית, אבל הגישה שלנו צריכה להיות גישה אזרחית",

 

הדו"ח החלקי: חוסר הידע פגם

חברי ועדת וינוגרד מתחו ביקורת קשה על שר הביטחון, עמיר פרץ, בדו"ח החלקי שהתפרסם לפני עשרה ימים. "חוסר הידע שלו וחוסר ניסיונו גרמו לכך שהוא כשל במילוי תפקידיו", כתבו חברי הוועדה שקבעו כי "שר הביטחון בתקופה הנבדקת לא דרש ולא בחן תוכניות של הצבא, לא וידא את מוכנותו ואת היערכותו ולא בדק בראייה כוללת את ההלימה ודרכי הפעולה שהוצעו ואושרו ליעדים שנקבעו".

 

עוד נכתב בדו"ח החלקי כי "פרץ גם לא הפעיל שיקול דעת עצמאי לגבי השאלות הרחבות של המערכה, שר הביטחון לא פעל בצורה מספקת להשלמת חסרי הידע והניסיון שלו ולא פעל בתוך ראייה אסטרטגית של המערכות עליהן היה מופקד. כהונתו ותפקודו כשר הביטחון בזמן המערכה החלישה לכן את יכולתה של הממשלה להתמודד עם אתגרי המערכה".

 

בהקשר לחוסר ניסיונו של פרץ כתבו חברי הוועדה: "בשל כך, הוא לא היה יכול לאתגר, על בסיס תפיסה כזו, את ההתנהלות בצבא ובדרג המדיני כאחד. הבעיה כאן לא היתה רק בחוסר היכרות טובה עם זירת לבנון, אלא בחוסר היכרות טובה עם העקרונות היסודיים ביותר של שימוש בכוח צבאי, ככלי להשגת יעדים מדיניים. בכל אלה הוא נכשל". 

 

ומה לגבי עתידו של פרץ במשרד הביטחון? פרץ הודיע כבר לפני יותר מחודש כי אם הוא יבחר מחדש ליו"ר מפלגת העבודה הוא יודיע לראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי בכוונתו לפתוח את ההסכם הקואליציוני ולתבוע את משרד האוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ מגיע לוועדה
צילום: מיכאל קרמר
חברי ועדת וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים