שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

הבוקר: מטח קסאמים בנגב המערבי

בעוד שבשדרות מתקיימת בחינת הבגרות באנגלית כמתוכנן פגעו שלוש רקטות קסאם באזור קיבוצי שער הנגב ובשטח פתוח מדרום לאשקלון. התרעות "צבע אדום" נשמעו גם הלילה, כשאחת הרקטות פגעה במוסך של קיבוץ ניר-עם, וגרמה נזק לכלי רכב. וברקע: צה"ל חזר אמש למדיניות החיסולים. שמונה נהרגו בתקיפה בשכונת סג'עיה בעזה

שלוש רקטות קסאם פתחו הבוקר (יום ב') את יומם של תושבי הנגב המערבי. שתיים מהרקטות נחתו באזור קיבוצי שער הנגב ושלישית - בשטח פתוח מדרום לאשקלון. גם הלילה האחרון לא היה שקט עבור תושבי שדרות והנגב המערבי. רקטה שפגעה במוסך של קיבוץ ניר-עם גרמה נזק לכמה מכלי הרכב שבמקום - בעיקר טרקטורים.

 

תושבי הקיבוץ זועמים, אך לא רואים טעם להתלהם. "יש שצועקים בהתלהמות 'בואו ניכנס בהם בכל הכוח'. אבל כבר ניסינו את המתכון של כוח ועוד כוח וזה לא עזר", אמרה אתמול תושבת הקיבוץ, בטי גברי, ל-ynet. "צריך לפגוע במשגרים, אבל בנוסף צריך לדבר וליצור אופק אמיתי. אסור לנו לא לנסות, גם אם זה לא יצליח".

 

למרות המצב הביטחוני המתוח, הבוקר מתקיימת בשדרות הבגרות באנגלית. זאת לאחר שפיקוד העורף - כך לטענת העירייה - הורה לקיים את המבחנים בעיר כמתוכנן, בכיתות ממוגנות. משפחות שיצאו להתאווררות בבתי המלון ואתרי הנופש נאלצו לשוב לעיר, כדי לאפשר לילדיהן להשתתף בבחינה. 

 

הורים ותלמידים רבים משדרות כעסו על קיום הבחינה. אושרית, תלמידה שנבחנת היום, אמרה: "ביקשנו לנסות לקיים את המבחן בבאר שבע, אבל חייבו אותנו להגיע לפה. אמרו לנו שהכיתות ממוגנות, אבל אי אפשר לעשות מבחן כשיש קסאמים באוויר. גם בבחינה הקודמת בתושב"ע נפלה רקטה באמצע המבחן והייתה בהלה גדולה".

 

גם אולגה, תלמידה שנמצאת באשקלון אמורה לשוב היום למבח, אבל אמהּ הודיעה שלא תאפשר לה לגשת למבחן. "זו נשמעת לי החלטה מטומטמת לגמרי להביא אותם לשדרות במצב כזה", אמרה האם. בכל אופן, באגף החינוך בשדרות אמרו כי תלמיד שלא ייבחן היום יוכל לגשת למבחן במועד הבא, שייחשב לו כמועד א'.

 

אמש, במה שמסתמן כחזרה למדיניות החיסולים, נהרגו לפחות שמונה פלסטינים ועוד כ-13 נפצעו, בהם שניים אנוש, כאשר כלי טיס של חיל האוויר תקף חמושים מהחמאס בשכונת סג'עיה בעיר עזה. בבית סמוך למקום התקיפה מתגורר חליל אל-חיה, לשעבר יושב ראש סיעת חמאס בפרלמנט הפלסטיני ומראשי התנועה ברצועת עזה. על-פי הפלסטינים, הבית נפגע ושישה מבין ההרוגים הם קרוביו של אל-חיה, שכנראה לא היה במקום.

 

חיל האוויר המשיך לפעול גם הלילה. עדי ראייה דיווחו כי כלי טיס תקף מפעל למתכת בעיר עזה וגורמי רפואה ברצועה דיווחו על הרוג וארבעה פצועים. בנוסף, הותקפה משאית של ארגון חמאס שנחשדה כעמוסה באמצעי לחימה בעיר עזה והותקפו אתר לייצור אמצעי לחימה ומחסן של הג'יהאד האיסלאמי בנוסיראת שבמרכז הרצועה.

 

מאז תחילת הפעילות הנרחבת ברצועת עזה, תקף צה"ל יותר מ-20 יעדים, בהם מספר חוליות משגרי קסאמים בעת ביצוע הירי או מיד לאחריו. בצה"ל אמנם לא פירטו הערכות לגבי המשך הפעילות, אך מציינים: "יש לנו יכולת להמשיך באופן הזה תקופה ארוכה".

 

בזרוע הצבאית של חמאס הבטיחו להגיב על הפגיעה: "זה יהיה כמו רעידת אדמה". בהודעה שפרסמו בחמאס, נקראה הזרוע הצבאית "להגיב בכל האמצעים על הפשעים הללו".

 

החזרה למדיניות החיסולים היא פועל יוצא של החלטת הקבינט לביטחון לאומי, שאישר אתמול לצה"ל לעלות מדרגה בתגובה לירי רקטות הקסאם ולפגוע גם בראשי חמאס והג'יהאד האיסלאמי. משמעות ההחלטה - מפקדים בכירים בדרג הצבאי בחמאס ובג'יהאד ייפגעו. לפי שעה, נראה כי הדרג המדיני של התנועות אינו על הכוונת. במקביל, הוחלט כי הצעדים ילוו במאמץ מדיני והסברתי מול הקהילה הבינלאומית.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסאם בניר עם, אתמול
צילום: אמיר כהן
המטח נמשך
צילום: צפריר אביוב
התקפיה בעזה, אמש. 9 הרוגים
צילום: איי פי
מומלצים