שתף קטע נבחר

בתי חב"ד: בעזרת הטרק

איפה אפשר לפגוש חבר'ה מהפלוגה באמצע תאילנד, לאכול תפוח בדבש בנפאל או להניח תפילין בניו זילנד? 3,500 בתי חב"ד ברחבי העולם מציעים ליהודי הנודד חוויה של בית-הרחק-מהבית

בכל חור בעולם אפשר למצוא שני דברים: קוקה קולה ובית חב"ד. זוהי אחת מאמירות התרמילאים המפורסמות ביותר, ומי שטייל בעולם יכול להעיד שאכן כך הדבר - במקום שבו יש קהילה יהודית, קטנה ככל שתהיה, קיים גם בית חב"ד.

 

כל מטייל כמעט יכול לספר חוויה מבית חב"ד שבו ביקר: יש זכרונות מארוחות שבת וחג של מאות ישראלים שמוצאים את עצמם מכינים חומוס וסלט ירקות קצוץ-דק בצד השני של העולם, או פוגשים חברים מהכיתה שלא ראו עשר שנים באיזה חור נידח.

 

במקרים פחות נעימים נחלצים אנשי בית חב"ד לעזרת ישראלים שנשדדו ונותרו בלי כסף להמשך הטיול או לכאלו שנפגעו פגיעות בגוף ובנפש, כתוצאה משימוש בסמים או מכל סיבה אחרת.

 

כמו בתורנות מטבח 

כשאביטל מירושלים הגיעה למקסיקו לבדה, היא החליטה להתקשר לרב יוסי מבית חב"ד המקומי. הרב המליץ לה לא להסתובב בלילה לבד ואף הזמין אותה להתארח בביתו. אשתו וילדיו אימצו אותה בחום, "ביום שישי מצאתי את עצמי עוזרת לאשתו, טובה, להכין את הארוחה לבני המשפחה ולעשרות המטיילים המצטרפים אליהם מדי שבת. חוויית הבישול בצד השמחה שליוותה את הארוע הייתה מופלאה".


תמיד יש מקום לעוד אחד. בית חב"ד בפושקר (צילום: רוית גונן)

 

הסיפור הזה של תחושת הבית-הרחק-מהבית משקף את מהותה של ההוויה החב"דניקית, ש-3,500 בתיה פזורים בעשרות מדינות מסביב לעולם. כל בית חב"ד כזה פתוח לכל יהודי שיגיע ואנשיו נכונים לסייע למטיילים המגיעים אליו.

 

רחלי מירושלים שטיילה בנפאל, מספרת על חווית ראש השנה בחברת כ-150 ישראלים שהגיעו לחג. כל אחד היה צריך לנדב כמה שעות כדי להכין את הארוחה, חלק ערכו את הקניות ואחרים בישלו. "זה היה ממש מצחיק כי הרגשנו כמו בתורנות מטבח בצבא. היה לי כיף אחרי שלושה חודשים של טיול לשבת יחד עם חברה ישראלים מכל הסוגים והסגנונות וליהנות יחד מאווירת חג שמחה".

 

ממש כמו בחתונה 

גם אמיר מגבעתיים שחזר רגעים מהצבא כשטייל במזרח. הוא פגש בבנקוק כמה חבר'ה דתיים מהפלוגה והצטרף אליהם לחגיגות ליל הסדר בבית חב"ד המקומי. "הכנו שם את כל הסלטים לארוחת החג. הרגשתי שאנחנו בארץ ולא באמצע טיול. ארוחת החג עלתה כסף, אני לא זוכר כמה בדיוק, אבל היו חבר'ה שהתקמצנו ולא באו לסדר בגלל זה". בערב הגיעו מאות ישראלים לחדר גדול שנראה כמו אולם אירועים ויישבו סביב שולחנות עגולים, ממש כמו בחתונה.

 

אפרופו חתונה, יואב היה לוחם בשירות קבע. בעקבות טראומה, הוחלט להוציאו מהמערך הלוחם, והמדינה שלחה אותו לסייע לחיל המשמר המקומי באחת מרפובליקות הבננות בדרום אמריקה. הוא כמובן חיפש קירבה לקצת "ישראל", ועד מהרה מצא עצמו בבית חב"ד. שם גם מצא בחירת ליבו, בתו של שליח חב"ד המקומי, לא לפני שחזר בתשובה.

 

גיא מתל אביב הגיע לבית חב"ד בכרייסטצ'רץ' שבניו זילנד, הנמצא במיקום מרכזי בעיר, אך מוסתר מעט "בגלל אנשים שאינם אוהדי ישראל". במקום פגש את שני החב"דניקים הצעירים המפעילים את המקום שעזרו לו להניח תפילין. "בהתחלה זה היה לי מוזר אבל אח"כ נהניתי מזה. זו הייתה הפעם הראשונה מאז הבר-מצווה, כשסבא שלי ראה את התמונה הוא היה גאה".

 

גם אילן מרחובות התחבר לצד היהודי שבו בתפילה ההמונית ביום כיפור בחברת חמישים ישראלים לבושים לבן בבית חב"ד בדלהי. "זה היה יום מרגש. זו הפעם הראשונה בחיי שהייתי בבית כנסת יום שלם, האווירה במקום גרמה לי להישאר".

 

כל שעה חשובה

אבל לא רק סיפורים על חגים וחגיגות נקשרים בשמם של החב"דניקים, לא חסרים מקרים על תמיכה ועזרה לתרמילאים שהסתבכו. ממש בימים אלה, למשל, משתתף בית חב"ד במקסיקו פעולה עם השגרירות הישראלית במדינה במבצע חיפושים אחר דנה רישפי, שטיילה לבד ונראתה לאחרונה לפני למעלה מחודש וחצי באזור קנקון

 

הרב של בית חב"ד מקסיקו סיטי, יוסף מייזליש, אמר לנו: "אנחנו כאן, עושים את כל המאמצים למצוא אותה, ומחכים לבשורות טובות. חשוב לבקש מכל מטייל במקומות כאלו ודומיהם לא לטייל לבד. בנוסף, חשוב להימצא עם המשפחות בקשר רציף. בסיפור כזה לכל שעה יש חשיבות, וככל שפועלים מהר יותר הסיכויים לדעת מה עלה בגורלה גדלים".

 

באזורים מועדים לפורענות, כמו בבוליביה, החליט בית חב"ד לפתוח מרכז מידע ועזרה לישראלים ש"נכנסו לבוץ". במרכז ניתן שירות לכל המטיילים שזקוקים לעזרה רפואית ולפתרון בעיות שכיחות, כגון גניבות והסתבכויות עם המשטרה המקומית.

 

צידה לדרך

אז רגע לפני שאתם מעמיסים את התרמיל ויוצאים לדרום אמריקה או למזרח הרחוק, הנה רשימה חלקית של כמה מבתי חב"ד המרכזיים באזורים הללו (הפרטים המלאים נמצאים באתר חב"ד בעולם):


חג פורים הנה בא. בבית חב"ד בבוליביה (צילום: תמרה נוביס)

 

  • הודו (בומביי): בהודו קיימים בתי חב"ד בתשע ערים שונות: מנאלי, גואה, דלהי, פונה, פושקר, קסול, רישוקט, דרמקוט –דאראמסלה ובומביי. בבית חב"ד החדש בבומביי יש פינת ישיבה, שירותים, מקלחת ואינטרנט חינם לשירות התרמילאים. במקום ניתן גם ליהנות משתייה חמה וקרה, מארוחות ערב בשריות וכמובן מארוחות שישי-שבת וחג. (ניתן ליצור קשר ב-chabadmumbai@yahoo.com

 

  • נפאל (קטמנדו): בית חב"ד היחיד בנפאל ממוקם ממוקם בלב אזור המטיילים של קטמנדו - אזור הטאמל, והוא משמש כנקודת המפגש המרכזית של התרמילאים הישראלים בנפאל. הבית מציע חוויה של שבת וחג וניתן להיעזר בלוח המודעות למטיילים ובשירותי האינטרנט שבמקום. לרשות הציבור הדתי עומד בית כנסת הפעיל בכל ימות השנה ומסעדה כשרה. chabadnepal@hotmail.com

 

  • יפן (טוקיו): בבית חב"ד היחיד ביפן מתקיימות סעודות ללא תשלום בהשתתפות מאות ישראלים מדי שבת וחג.  המטיילים הדתיים יכולים גם להתאכסן בבית חב"ד ולרכוש תשמישי קדוש ומוצרי בשר ועוף כשרים. ניתן להשתתף בארוחות וללון בבית מלון הנמצא בסמוך לבית חב"ד (יש להזמין מקום מראש). info@chabadjapan.org


  • מקסיקו (מקסיקו סיטי): במדינה ישנם בתים בשלוש ערים: גואדלחארה, טיחואנה ומקסיקו סיטי. הבית במקסיקו סיטי מציע אש"ל (אוכל, שתייה ולינה) לכל מטייל. כמו כן ניתן לשלוח ולקבל חבילות מהארץ, להשתמש באינטרנט ובטלפון. בשבתות ובחגים עורכים בבית חב"ד ארוחות מלאות ללא תשלום. jabadmexico@aol.com


  • בוליביה (לה פז): בבית חב"ד המקומי, באחת המדינות הפופולריות ביותר בקרב המטיילים הישראלים, ניתן לקבל את כל שירותי הדת, ובחגים הגדולים, חוגגים במקום עשרות תרמילאים. זהו גם המקום היחיד במדינה שבו ניתן להשיג חלב כשר. jbdarg@einstein.com.ar


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשר לפסח בתאילנד
צילום: ישראל ברדוגו
מי אכל את כל החרוסת?
סבא היה גאה. תפילין בניו זילנד
צילום: אילנה פישר
דנה רשפי. נעדרת במקסיקו
מומלצים