שתף קטע נבחר

הנקה צנועה בציבור: כל השיטות והבגדים

הדיון שפתחנו פה בנושא הנקה בפומבי גרר תגובות סוערות גם מצד המצדדים וגם מצד המתנגדים. כדי לנסות ולמצוא את דרך האמצע, כזו שתאפשר לאמהות להניק גם בבתי קפה ופארקים, אבל לא תביך אותן או את הסביבה, בדקנו איזה פתרונות מציעים בחנויות וגם איך עושים את זה עם בגדים רגילים

יש אמהות שמשתלטות בקלות על עניין ההנקה ומניקות בחופשיות בכל מקום שבו הן נמצאות. אמהות אחרות מקדישות לעניין מחשבה לפני היציאה מהבית: מה אם התינוקת תהיה רעבה? הרי גם אם אניק אותה עכשיו, ייתכן מאוד שתרצה לינוק כבר בעוד שעה. איפה נוכל לשבת? איפה ארגיש בנוח? ואיך אני עושה את זה בלי להרגיש שאני חושפת את עצמי?

 

בתגובות שקיבלו הכתבות הקודמות בנושא הנקה בציבור (זו  וגם זו), חזרו ביטויים כמו "חושפת שד", "חולצת שד", והתעלה על כולם - "שולפת שד", שהעלה בדמיוני בוקרת אמיצה המנפנפת בשדיה כאילו היו אקדח ומאיימת בהם על הצופים התמימים. בפועל, רוב המניקות פשוט מרימות מעט את החולצה, תוך שהתינוק מכסה את החלק שנחשף, ומי שעובר לידן אפילו לא יכול לדעת אם הן מניקות או רק מערסלות את התינוק. חשוב מאוד לחזור על המסר הזה: אם את רוצה להניק בצניעות, אפשר לעשות את זה, ובקלות.

 

הנה כמה דרכים, ומומלץ לבחון אילו מביניהן נוחות לך. 

 

טכניקות להנקה בפומבי

 

רוב האמהות יעדיפו את התנוחה הפופולרית, שבה אפשר להשתמש עם כל חולצה שאיננה צמודה מדי: ראשו של התינוק נשען על שקע המרפק של יד אחת, בעוד היד השנייה מרימה מעט את הבד הסמוך לראשו של התינוק. באופן זה, התינוק מסתיר את השד ורק המותן נחשף מעט. יש, אגב, תינוקות שישמחו לינוק כשהחולצה משוכה ממש מעל לראשם. לצורך כך דרושה כמובן חולצה רפויה ולא צמודה.

 

חולצות כפתורים או מחשופים: פתיחת כפתור עליון או שניים, או מתיחת המחשוף מאפשרים לתינוק להגיע לשד. צורה זו יכולה להיות נוחה לחלק מהנשים, אך היא חושפת שטח גדול יחסית מחלקו העליון של השד. חולצות מעטפת רגילות יכולות לשמש כחולצות הנקה עבור נשים מסוימות.

 

שתי שכבות: שילוב של גופייה ומעליה חולצת כפתורים או ז'קט, יכול להיות גם אופנתי וגם נוח להנקה. את הגופייה מושכים למעלה או הצדה (מכיוון בית השחי למרכז הגוף), והשכבה העליונה מגנה מחשיפה.

  

שמלות: הו, שמלות. כמה מניקות מתגעגעות לאפשרות לחזור וללבוש שמלה, וכמה מניקות זכו לחוויה המשעשעת (לפעמים) של פעוט המנסה להרים את השמלה מלמטה כדי להוכיח לך שדווקא אפשר ללבוש שמלה ולהניק. כיום אפשר להשיג שמלות הנקה ייעודיות (ראו להלן), אבל ניתן גם להשתמש בשמלות בגזרת סרפן הפתוחות בצדי הגוף, ומאפשרות להרים את החולצה הנלבשת מתחתן.

 

מנשא בד: הרבה אמהות מגלות שמנשא בד שהתינוק יכול לשכב בו בתנוחת ערסול הוא כלי יעיל להפליא לצורך הנקה בציבור, וכשהתינוק גדל מעט ושניכם נעשים מיומנים יותר, תוכלי להניק בו אפילו תוך כדי עמידה והליכה – כן כן!

 

כיסוי: יש אמהות שמכסות את ראשו של התינוק ואת השד בעזרת חיתול טטרה, צעיף, שמיכה דקה וכו'. בחורף אפשר להתכסות בפונצ'ו אופנתי שמאפשר הנקה בנוחות מתחת לבד הרחב. אמהות אחרות אינן אוהבות את הפתרון הזה, מאחר שהן מרגישות שהוא דווקא מבליט את ההנקה ולא מצניע אותה - "זה כמו שלט 'כאן יונקים!'" אמרה אחת האמהות. יש גם תינוקות שנבהלים ממגע הבד על ראשם או מן האפלה שנחתה עליהם לפתע, וימשכו את הבד מעליהם, לאו דווקא ברגע שנוח לאם...

 

בגדי הנקה יעודיים

 

בהשוואה לאשה שאינה מניקה, ההוצאות שלך על תזונת התינוק קטנות בהרבה, ואולי העובדה הזו תעזור לך לפרגן לעצמך בגד יפה שמותאם מלכתחילה להנקה נוחה. 

 

סינר הנקה: סינר ההנקה נקשר סביב צווארה של האם, עשוי מבד דק ומכסה את אזור החזה כמו גם את ראשו של התינוק. מדיווחיהן של אמהות, הסינר משמש לתקופה קצרה יחסית, בגלל התנגדות של התינוקות לאחר שהם גדלים מעט. יחד עם זאת, בזמן התקופה הזו אפשר לצבור מספיק ביטחון וניסיון, כדי להמשיך ולהניק ללא כיסוי מיוחד. 

אפשר להשיג בחנויות למוצרי תינוקות ובאינטרנט, והמחיר נע בין 40 ל-70 שקל. אפשר כמובן גם לתפור לבד בבית.

 

חולצות הנקה ובגדים אחרים: בגדי ההנקה מבוססים כולם על אותו העיקרון בווריאציות שונות: שתי שכבות בד, כאשר בשכבה התחתונה יש פתח באזור החזייה, והשכבה העליונה מכסה עליו. השימוש בבגדי הנקה מונע חשיפה של המותן או של חלקו העליון של השד. כיום יש מבחר עצום של בגדים: חולצות פשוטות ואלגנטיות וגם שמלות. המחירים נעים בין עשרות למאות שקלים, וניתן למצוא אותם בחנויות למוצרי תינוקות, חנויות לבגדי הריון ובאינטרנט.

 

בגדי ים: מה שעדיין חסר בארץ הם בגדי ים להנקה, ואותם ניתן לרכוש בחו"ל או להזמין בעזרת אתרי אינטרנט זרים כמו זה או זה (מי מזהה את ההזדמנות העסקית פה?).

 

מי שלובשת ביקיני "משולשים", יכולה להסיט את המשולש ולהניק כך. מי שלובשת בגד ים עם כתפיות, יכולה להוריד כתפייה אחת בכל פעם, ואם היא מרגישה צורך – להיעזר בחיתול בד או במגבת כדי לכסות את העור החשוף. אפשר גם ללבוש חולצה מעל בגד הים ואז להוריד את הכתפיות או את החלק העליון. 

 

הודגמו בסרט: שמלת כיווץ 230 - ש"ח ("דיאדה"), גופיית טוויסט בשתי שכבות - 185 ש"ח ("דיאדה"), חולצת רוכסנים - 138 ש"ח ("קולי"), סינר הנקה - 39.90 ש"ח ("שילב"). תודה ל"רב-קט" ו"דוקטור בייבי" על הסיוע בהכנת הכתבה.

 

השבוע בעיתון "לאשה" (החל מיום ב' בדוכנים):

  • כתבת "לאשה" חיפשה חדרי הנקה בשמונים קניונים. תנחשו כמה היא מצאה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאשה בפייסבוק
מומלצים