שתף קטע נבחר

ברק: אפתח אופקים מדיניים בכל הגזרות

במפגש עם פעילים לקראת הסיבוב השני בפריימריז של מפלגת העבודה, רמז אהוד ברק כי כאשר ייבחר לראשות הממשלה ייפתח במשא ומתן מדיני עם כל שכנותיה של ישראל. "אנחנו נלך לשלום של אמיצים ולא לשלום של בת יענה"

התבטאות מדינית ראשונה: חמישה ימים לפני הפריימריז לראשות מפלגת העבודה, ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, מחדד עמדות ומסרים. במפגש עם פעילים הוא פירט את תוכניותיו בנושא המדיני: "תחשבו למי יהיה אומץ ללכת לשלום. אנחנו נחדש את כושר ההרתעה ואת כושר ההכרעה של צה"ל ונפתח אופקים מדיניים חדשים בכל הגזרות".

 

במפגש שנערך במזכרת בתיה, אמר ברק, שיתמודד ביום שלישי מול עמי אילון בסיבוב השני בפריימריז, כי "למנהיגים בישראל יש אחריות היסטורית, אחריות אישית ואחריות מוסרית כלפי הילדים במדינה הזאת, לעשות הכל כדי להגיע להסדר, להפוך כל אבן ולפתוח כל חלון. אבל צריך לעשות את זה מתוך עמדה של כוח ועמדה של ביטחון עצמי ולא מתוך עמדה של חולשה ושל ריחוף".

 

ברק סירב לפרט באוזני הפעילים מהן כוונותיו, אבל הוא ציין: "אנחנו נדע, כמו שידענו בעבר, ולא נרתע, ללכת לשלום. אנחנו נלך לשלום של אמיצים ולא לשלום של בת יענה".

 

ראש הממשלה לשעבר אמר עוד בדבריו כי ישראל תוכל לעשות שלום, רק כשהצד הערבי יבין כי לא ניתן לנצח אותה. "אנחנו נחדש את כוח ההרתעה ואת כוח ההכרעה של הצבא. אנחנו נעשה שלום רק כשהצד השני יבין שאי אפשר להתיש את ישראל בטרור, וכשיבינו שאי אפשר למוטט את ישראל צבאית, ושאי אפשר לגרור אותה לתוך מלכודות דבש דיפלומטיות. אם אחת האפשרויות האלה תעלה על הפרק, היריבים שלנו יבחרו באפשרות הזאת".

 

ברק תקף בחריפות את הכוונה של שר המשפטים, דניאל פרידמן, לשנות את הדרך בה נבחר היועץ המשפטי לממשלה ואמר: "הממשלה בראשותי קיבלה החלטה שמאמצת את החלטות השופט שמגר, שעמד בראש ועדה ציבורית שאי אפשר לשים סימן שאלה מעל עצמאותו בנושא מינוי היועץ המשפטי לממשלה. אנחנו אימצנו את המלצותיו. אני שומע שיש כוונה לעשות מחטף בעניין הזה. זו החלטה חפוזה, שלא ברורה סיבת הדחיפות שלה. אני קורא לשרי מפלגת העבודה להתנגד בתוקף לעניין הזה, משום שעצמאות בית המשפט העליון ומערכת המשפט היא חלק מחוזקה של מדינת דמוקרטית".

 

ראש הממשלה לשעבר התייחס גם לנושא התעשיות הביטחוניות בישראל, ואמר כי יפעל לשילוב התעשיה הצבאית בתוך אחת מהתעשיות הביטחוניות הממשלתיות. לדבריו, "העוצמה של מדינת ישראל נשענת על התעשיות הביטחוניות ועל המקצועיות והמסירות של העובדים. נגן על שני הדברים האלה כעל בבת עינינו. אני תומך במיזוג תע"ש אל תוך אחת התעשיות הביטחוניות הממשלתיות המובילות".

 

מכתב למאה אלף מתפקדים

בתוך כך, שלח היום מטהו של ברק מכתב לכמאה אלף מתפקדי המפלגה באמצעות הדואר האלקטרוני. במכתב כותב ברק, בין היתר: "אנו עומדים בפני ההכרעה האמיתית, שעל פיה ייקבעו דרכה העתידית של מדינת ישראל וצביונה של מפלגת העבודה. בעת הזו כל אחד ואחת צריכים לשאול עצמם מי מבין המועמדים יכול לנצח את בנימין נתניהו בבחירות הכלליות, את מי הייתם רוצים יותר לראות בזמן מלחמה, ולמי יהיה האומץ ללכת לשלום".

 

עוד כתב ראש הממשלה לשעבר לפעילים: "אני משוכנע כי נוצר למפלגת העבודה סיכוי אמיתי לחזור ולהוביל את המדינה בדרך נכונה יותר. כדי לנצח בבחירות הכלליות אנו חייבים להציב בראשנו אדם בעל נסיון מוכח ובשלות במנהיגות לאומית, אדם המאחד סביבו כוורת הנהגה הפועלת מתוך מחויבות חברתית, מדינית וביטחונית, ברוח ערכי היסוד של תנועתנו - ערכים אליהם אני מחויב בכל אשר אעשה ובכל אשר אלך".

 

בצד השני, במטהו של אילון מרוצים מגיוס הכוחות ובטוחים בניצחונם בסיבוב השני בפריימריז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. התבטאות ראשונה
צילום: עידו ארז
אילון. אופטימי
צילום: דורון גולן
מומלצים