שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סקר משקאות קלים: מה הם מכילים ומה הכי בריא?

  יצרני המשקאות הקלים מנסים להתברג לטרנד הבריאותי, ולצורך כך מספק לפתע כל מיץ ונקטר ויטמינים ומינרלים ועל הדרך גם מפיג מתח ומגביר את המרץ. רק אל תדברו על חומרים משמרים וצבעי מאכל. האמנם להצהרות הללו יש כיסוי?

  בשנים האחרונות עוברים יותר ויותר צרכנים לשתיית מים. מדובר בתופעה עולמית: בשנת 2000 הובילו המשקאות הקלים את שוק המשקאות העולמי, ואילו בשנת 2006 השתוו מכירותיהם למכירות המים. הצפי הוא שעד 2010 יביסו המים את המיצים והמוגזים למיניהם.

   

  כדי להתמודד עם הירידה במכירות עושים יצרני המשקאות הקלים למיניהם מאמצים רבים כדי להעניק ערך בריאותי למוצריהם. להערכת אלי פייגלין, מנהל השיווק של חברת יפאורה תבורי, כבר היום כ־‭50%‬ מהמשקאות הקלים בשוק הישראלי מתהדרים בתכונות או בערכים בריאותיים. אגב, שוק המשקאות הקלים בישראל, כולל מים, מגלגל כ־‭3.7‬ מיליארד שקל בשנה.


  בריא או רק נראה כזה? משקה קל (צילום: index open)

   

  אבל האם המשקאות שמוצגים כמשקאות בריאים הם תמיד כאלה? האם מכולם אנחנו יכולים ללגום את כל כמות השתייה היומית המומלצת (10־12 כוסות לנשים, 12־14 כוסות לגברים),‬ את רובה או את חלקה?  

   

  מבדיקה שערכנו ל־24 משקאות, בסיוע הדיאטנית מריאנה אורבך משירותי בריאות כללית, מתברר שהתשובה שלילית. רק שלושה מבין המשקאות שנסקרו יכולים באמת לשמח את ליבם של שוחרי הבריאות. 13 מהם יכולים לשמש כתחליף ממתק או פרי, אם כי רובם המוחלט נחותים מהפרי בהיעדר סיבים תזונתיים, ואילו שמונה מהם אינם מתאימים לשוחרי הבריאות.

   

  יודגש שאף אחד מהמשקאות שנבדקו לא ניתן להגדרה כמשקה מסוכן. באף אחד מהם גם לא נמצאו רכיבים אסורים לשימוש, לפחות לא על פי המידע שמספקים היצרנים, שעדיין לא למדו שהגיעה עונת השקיפות. "נוסחאות של טעמים הן סודות מסחריים", ‬אמרו לנו בחברת קוקה קולה, שהתהדרה לאחרונה במשקה הקולה הבריא הראשון בעולם.


  אתם בטוחים שאתם יודעים מה היה בפנים? (צילום: index open)

   

  "כשאנחנו מחפשים בריאות, אנחנו רוצים לדעת מה אנחנו מכניסים לפה‭,"‬ אומרת אורבך. "מה גם שכאשר מדובר בוויטמינים, אפשר להגיע בקלות לעודפים בעייתיים. חומרי טעם וריח, למשל, עשויים לגרום לאלרגיה. אפילו הפסיפלורה האופנתית גורמת לתגובות אלרגיות לאנשים מסוימים.

   

  "אם אנחנו, כאנשי מקצוע, לא יכולים להבין ממה מורכב משקה, איך יכול הצרכן הסביר להבין ולהשוות בין המשקאות שעל המדף‭,"?‬ תוהה אורבך, שנזקקה לדבריה לספרים כדי לפענח ולהכין את ניתוחי המשקאות.

   

  בחלק מהמשקאות נמצאו תוספת של ויטמינים, תופעה שכבר זכתה לביקורת בארה"ב. החוקרת ד"ר רחל ג׳ונסון מאוניברסיטת ורמונט כתבה לאחרונה על התופעה של משקאות קלים שנראים כאילו ׳המיסו׳ לתוכם כדורי ויטמינים ומינרלים. "משקה, כולל מים, לא נועד לספק ויטמינים‭,"‬ אומרת אורבך. "זהו תפקידו של המזון. אם חסרים לכם ויטמינים, רכשו אותם בבית המרקחת על פי המלצתו של איש מקצוע".


  משקאות לפי קטגוריות

  משקאות לפי קטגוריות
  סוג המשקה הגדרת המשקה
  משקה דיאט מכיל עד 20 קלוריות ל־100 מ"ל, כמו כפית סוכר
  משקה קל בטעם פרי משקה שמכיל עד ‭15%‬ פרי
  משקה 'פאלפ' משקה שמכיל חתיכות קטנות של הפרי. למרות שרואים את הפרי, גם כאן שיעורו לא עולה על ‭15%
  נקטר מכיל ‭50%-25%‬ פרי, תלוי בסוג הפרי. בתפוזים, לדוגמה, עליו להכיל ‭50%‬ פרי.
  מיץ טבעי סחוט 100% לא מפוסטר, לא מכיל חומרים משמרים, ניתן להגשה בדרך כלל מיד אחרי הסחיטה
  מיץ טבעי סחוט מפוסטר, ללא חומרים נוספים מיץ טבעי שעבר פסטור מהיר (10‬ שניות),‬ כדי להאריך את חיי המדף שלו
  מיץ מרכז מיץ שהוכן מרכז פרי טבעי שהוספו לו מים
   

   

  אגב, מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב גילה שהאמריקאי הממוצע מקבל ‭22%‬ מצריכת הקלוריות היומית שלו משתיית משקאות קלים. מחקר נוסף, שנערך באוניברסיטת ייל, גילה קשה ישיר בין צריכת משקאות קלים לעודף משקל.

   

  כאמור, בסיועה של אורבך בדקנו משקאות מקטגוריות שמזוהות עם בריאות: נקטרים, מיצים, משקאות דיאט, מים עם תוספים שונים ומשקאות שמשדרים מסר של בריאות על אריזתם. מעולם המוגזים בדקנו רק את החידושים שיצאו השנה לשוק עם מסר בריאותי.

   

  הדיאטנית, יודגש, ניתחה את המשקאות על פי המידע הכלול בהצהרות היצרנים לגבי רכיביהם והרכבם התזונתי והבטחותיהם הבריאותיות. החומר הועתק והועבר אליה ללא האריזות, כך שהיא לא יכלה לזהות את שמות המותגים או היצרנים של המשקאות שבחנה. הערכים התזונתיים על אריזות המשקאות מתייחסים ל־100 מ"ל. אנחנו תירגמנו אותם ל־200 מ"ל — גודל של כוס חד פעמית שקופה סטנדרטית. רוב הכוסות שבהן אנחנו משתמשים גדולות ממנה.

   

  "יש מקום למשקאות של ׳פאן׳ בחיינו‭,"‬ אומרת אורבך. "אם מישהו אוהב ורוצה לשתות משקאות כאלה, כדאי לו רק להקפיד שהמשקה לא מכיל כמויות גדולות של נתרן וסוכר, כמות מופרזת או בלתי ידועה של קפאין, חומרים משמרים וצבעי מאכל זרחתיים. כמו כן רצוי לבדוק אם יש תוספות גדולות במיוחד של ויטמינים או מינרלים ולבחון מולם את כלל הצריכה היומית. עדיפים משקאות שמספקים תועלת תזונתית, כמו תה או משקה חמוציות או מים".  

  לא מומלץ למחפשי תועלות בריאותיות


  היצרן: החברה המרכזית לייצור משקאות.

  ההבטחה הבריאותית: ללא חומרים משמרים.

  רכיבים: מים, סוכר, פחמן דו חמצני, צבע מאכל קרמל, חומצת מאכל זרחתית, חומרי טעם וריח, קפאין.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,42‬ פחמימות (גר׳) ‭,10.6‬ נתרן (מ"ג) 5.

   

  דעת הדיאטנית: "למרות שהחומרים המשמרים הוצאו מהמשקה, לא הייתי מזכירה ליד המשקה הזה את המונח בריאות. בין רכיביו, לדוגמה, חומצה זרחתית, שכבר כיכבה במחקרים שמצאו קשר בינה לבין בריחת סידן. החומצה הזרחתית משנה את היחס בין הסידן והזרחן בעצמות ועלולה לשנות את הרכב העצם ולפגוע בצפיפותה (מחקר שנערך באוניברסיטת בוסטון על יותר מ־‭2,500‬ גברים ונשים הוכיח שקולה מגבירה את הסיכון לאוסטאופורוזיס — בריחת סידן — ייתכן שבגלל רמה גבוהה של חומצה זרחתית במשקה. בעבר פורסם שפחית קולה מכילה 44־62 מ"ג חומצה זרחתית ופחית קולה דיאט מכילה 29־39 מ"ג חומצה זרחתית — ש.ח.).‬

   

  "שימו לב לסוכר המככב כרכיב השני ולתכולת הקלוריות הגבוהה ‭84 —‬ קלוריות לכוס, יותר מ־100 קלוריות לפחית. חומרי הטעם והריח ממשיכים להיות עלומים, מה שמקשה להתייחס למוצר כאל מוצר בריא. גם שיעור הקפאין במשקה לא ידוע‭."‬

   

  שורה תחתונה: בדקנו את הרכיבים של משקה הקולה החדש, בגלל הבשורה הבריאותית של החברה לגבי הגירסה החדשה של המשקה, שייחודית לשוק בישראל. לא הבחנו בתועלות בריאותיות בולטות של המשקה החדש בהשוואה למתחרים.

   

  תגובת החברה: "חומצה זרחתית בטוחה לשימוש הייעודי שלה במזון, הוכרה כתוסף מזון על ידי רשויות הבריאות בחו"ל ובארץ ומוספת למשקה במטרה ליצור עוקצנות נעימה ללוגם. צריכה של משקאות קלים, כולל קולה, לא גורמת לאוסטאופורוזיס.

   

  "נוסחאות הטעם הן סודות מסחריים. החומרים בקוקה קולה הם שבע תמציות שונות המופקות מפרחים, פירות, עלים ושורשים, כולם מוכרים כמתאימים לשימוש במזון. כמות הסוכר לא שונה ובמקרים מסוימים אף נמוכה ממשקאות קלים אחרים ונעה בין ‭8%‬ ל־‭13%‬ במוצר המוגמר. בכוס של 200 מ"ל קולה יש 26 מ"ג קפאין, כשליש עד רבע מכמות הקפאין בכוס קפה, פחות מ־‭10%‬ מההמלצה לצריכה יומית בטוחה של קפאין. הנחיות הסימון דורשות סימון הכמות מעל 150 מ"ג לליטר, שם יש לזה משמעות‭."‬ 

   


  משקה על בסיס מים מזוככים בתוספת ויטמינים ומיצוי צמחים, בטעם נענע-ליים

  יצרן: מסתתר מאחורי קוד, עבור בי.קריאטיב

  הבטחות: רגע לפני שהחולשה משתלטת על החיים, אחרי כמה לגימות גדולות פשוט תוכלו להמשיך את היום כאילו הרגע יצאתם מהמקלחת. דל נתרן, ללא צבעי מאכל, ללא חומרים משמרים.

  רכיבים: מים מזוככים, סוכר, חומצת לימון, חומרי טעם וריח, ויטמין ‭,C‬ תמצית ג׳ינסנג, אשלגן, ויט־ מינים מקבוצת ‭,(12 ,6 ,5 ,3) B‬ ויטמין ‭.E‬

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,22‬ פחמימות (גר׳) ‭,5.5‬ נתרן (מ"ג) ‭,10‬ ויטמין C (מ"ג) 22.

   

  דעת הדיאטנית: "ממשקה שנראה כמו מים (וכולל גם את המילה מים בשמו, אם כי באנגלית - ש.ח),‬ אנחנו מצפים שלא יכיל קלוריות. בפועל מכיל המשקה הזה 44 קלוריות לכוס של 200 מ"ל, כלומר ב־10 כוסות נקבל 440 קלוריות. כמויות גדולות יחסית של סוכר, שהוא הרכיב השני ברכיבי המשקה, שמכיל כ־‭2.25‬ כפיות סוכר לכוס. מכיל חומרי טעם וריח ללא ציון מהותם. מכיל אשלגן שהוא רכיב בריא, תלוי בכמות, שאינה מפורטת. מתהדר בכמויות גדולות של ויטמינים בלי לפרט את המינון המדויק שלהם. למשל, בבקבוק ‭138%‬ מהקצובה היומית של ויטמין C ו־‭41%‬ מהקצובה היומית של ויטמינים ‭B6‬ ו־‭.B12‬ נטילת ויטמינים בכמויות כאלה מומלצת תחת פיקוח רפואי. ויטמין ‭,E‬ שתכולתו אינה מפורטת, עשוי להיאגר בכמויות מיותרות, שעלולות להיות מסוכנות במיוחד לנשים הרות‭."‬

   

  תגובת החברה: "קוד היצרן מתייחס ל׳גן שמואל מזון׳, והשימוש בקוד נעשה לפי המקובל. למרות חזותו הצלולה זהו משקה קל המועשר בוויטמינים ובמיצויי צמחים, שאינו מתיימר להיות תחליף מים. תמהיל הוויטמינים ומיצויי הצמחים מספק תכונות של רעננות, והקלוריות שמקורן בסוכר נדרשות על מנת לשמור על טעמו, בלי להוסיף לו ממתיקים מלאכותיים. צריכת הוויטמינים אינה דורשת פיקוח רפואי והמשקה אינו מסוכן לנשים הרות‭."‬

   


  סירופ תפוחים

  יצרן: עסיס תעשיות.

  הבטחות: ללא צבעי מאכל, מועשר בוויטמינים, ללא חומרים משמרים.

  רכיבים: סוכרים, מים, רכז תפוחי עץ, חומצת לימון, חומרי טעם וריח, ויטמין ‭B3‬ (ניאצין),‬ ויטמין ‭B5‬ (חומצה פנטותנית),‬ ויטמין ‭B6‬ (חומצה פולית).‬

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,44‬ חלבונים (גר׳) 0, פחמימות (גר׳) ‭,11‬ שומנים (גר׳) ‭,0‬ כולסטרול (מ"ג) ‭,0‬ נתרן (מ"ג) ‭,2‬ ויטמין ‭B3‬ (מ"ג) ‭,1.6‬ ויטמין ‭B5‬ (מ"ג) ‭,0.6‬ ויטמין ‭B6‬ (מ"ג) ‭,0.2‬ ויטמין ‭B12‬ (מק"ג) ‭,0.2‬ חומצה פולית (מק"ג) ‭.32‬ מפורטים גם הערכים לכוס, וגם חלקם מהקצובה היומית.

   

  דעת הדיאטנית: "שימו לב לסוכרים, הרכיב הראשון, שמקפיצים את תכולת הקלוריות. תשתה כוס, תקבל 88 קלוריות. כשמדובר בילדים, זהו מסוג המשקאות שמרזה את הרזים ומשמין את השמנים. משקה מתוק עם סוכר משמין ילדים שמנים והורס את התיאבון לרזים. לא ברור מדוע נבחרו דווקא הוויטמינים שמכיל המוצר, אם כי לזכות היצרן ייאמר שציין את תכולתם. צריכת יתר של חלק מהוויטמינים ממשפחת B עלולה להפחית ספיגה של רכיבים אחרים. סירופ אינו מומלץ כמקור לוויטמינים‭."‬

   

  תגובת החברה: "כמות הסוכר בכוס משקה על בסיס סירופ ויטמינצ׳יק עם מים דומה לזו המצויה בכוס מיץ פירות, משקה קל או גזוז. צריכת המשקה הממותק על ידי ילדים בכמות סבירה של כוס אחת או שתיים ביום, בנוסף לשתיית מים, תורמת להגדלת הצריכה של נוזלים, כנדרש באקלים הישראלי. ויטמינצ׳יק מועשר בוויטמינים מקבוצת ‭,B‬ המסייעים בהפקת האנרגיה מהפחמימות והסוכרים. רמת הוויטמינים במשקה תואמת את המוגדר בתקנות סימון תזונתי של משרד הבריאות מ־‭,1993‬ ואין סבירות לצריכת יתר גם בשתיית מספר כוסות ביום‭."‬

   


  מרמולייט  

  יצרן: מסתתר מאחורי קוד, המשווק: דנשר.

  הבטחות: סירופ דל קלוריות, ללא צבעי מאכל, ללא תוספת סוכר. מאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת, כמות מירבית ליום 500 מ"ל, מהווה תחליף למנת פרי.

  רכיבים: מים, רכז פרי, חומצת מאכל, (חומצת לימון) , תמצית פירות יער, ממתיקים (אספרטיים, אצסולפם ‭K‬), חומרי טעם וריח, חומר משמר (E-211).

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,3‬ פחמימות (גר׳) ‭,0.4‬ נתרן (מ"ג) 105‬. 

   

  דעת הדיאטנית: "המונח רכז פרי מבלבל. לא ברור איזו משמעות יש לרכז שמכיל 6 קלוריות לכוס כאשר בסחיטת פרי אחד שממלא פחות מכוס מקבלים 60 קלוריות. לא מתלהבת מהשימוש בחומרים משמרים, ובוודאי שלא במוצרים עם קונוטציה בריאותית. חומר משמר ‭E-211‬ מאושר בישראל ובמדינות נוספות, אם כי לא כל המדינות מאשרות אותו. המשקה מאוד עשיר בנתרן - 210 מ"ג לכוס, כאשר ההמלצה היומית עומדת על ‭3,000‬ מ"ג‭."‬

   

  תגובת החברה (המשווק דנשר‭:(‬ “בכמות הנתרן על האריזה נעשתה טעות דפוס, המוצר מכיל 10 מ"ג נתרן לכוס. הטעות תוקנה ומוצרים עם האריזות החדשות יצאו לנקודות השונות. מרמולייט הוא מותג־על, שמכנס מוצרים רבים מתחומי המזון המיוצרים על ידי יצרנים שונים בחו"ל ובארץ. חברת דנשר היא האחראית על איכות המוצרים והשירות. מדובר בסירופ ולא במשקה פרי, ולכן אי אפשר להשוות ביניהם. השימוש בחומר משמר מאושר על ידי משרד הבריאות ונחוץ למוצר בעל אורך חיים גבוה על המדף ובבית‭."‬

   


  ספרינג

  יצרן: יפאורה תבורי.

  הבטחות: ממתיק סוכרלוז דל קלוריות, היחיד שמקורו בסוכר טבעי, ללא טעם לוואי. מכיל לפחות ‭15%‬ פרי. מאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת, כמות מירבית ליום 500 מ"ל, מהווה תחליף למנת פרי.

  רכיבים: מים, מיץ תפוחים מרוכז, חומצה מאלית מווסת חמיצות (‭(E-‬332)‬ צבע מאכל קרמל, חומרי טעם וריח טבעיים, משמרים(E-211), סולפיט,‬ ממתיק סוכרלוז.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,8‬ פחמימות (גר׳) ‭,2‬ סוכרלוז (מ"ג) ‭,17‬ נתרן (מ"ג) ‭.22‬ 

  דעת הדיאטנית: "למוצר שמכיל חומרים משמרים, הידועים כלא ידידותיים לבריאות, אי אפשר לקרוא בריא. כמות הנתרן עלולה להצטבר בשתייה מרובה באופן משמעותי למקפידים. לעו־ מת זאת, כמות הקלוריות נמוכה יחסית‭."‬

   


  יצרן: יפאורה תבורי.

  הבטחות: מכיל לפחות ‭15%‬ פרי. מאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת. כמות מירבית ליום 400 מ"ל. מהווה תחליף למנת פרי.

  רכיבים: מים, מיץ תפוזים מרוכז, רכיבי תפוזים, מייצבים טבעיים (פקטין, ‭,(E-414‬ חומצת לימון, סוכר, חומרי טעם וריח טבעיים, ממתיק: סוכרלוז, צבע מאכל טבעי (E-160A), מווסתי חמיצות ‭)E-331 ,E-332), משמרים (E-211 סולפיט).‬

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,10‬ חלבונים (גר׳) ‭,0‬ פחמימות (גר׳) ‭,2.5‬ סוכרלוז (מ"ג) ‭,17‬ נתרן (מ"ג) 6.

   

  דעת הדיאטנית: "מכיל חומרים משמרים, מה שאיננו מצפים לו במוצר בריא. פחות פרי מהקודם, מכיל סוכר, דל קלוריות‭."‬

   


  היצרן: יפאורה תבורי.

  הבטחות: עשיר בוויטמין ‭,C‬ מכיל לפחות ‭15%‬ פרי. מאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת. כמות מירבית ליום 650 מ"ל. מהווה תחליף למנת פרי.

  רכיבים: מים, מיץ תפוזים, חומצת לימון, פרוקטוז, מייצב טבעי (פקטין),‬ חומרי טעם וריח טבעיים, משמרים (E-211 סולפיט),‬ ממתיק: סוכרלוז, ויטמין ‭,C‬ צבע מאכל טבעי ‭.(E-160A)‬

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,10‬ פחמימות (גר׳) ‭,2.5‬ נתרן (מ"ג) ‭,12‬ סוכרלוז (מ"ג) ‭,14.8‬ ויטמין C (מ"ג) 40 (66%). 

   

  דעת הדיאטנית: "אכן עשיר בויטמין ‭,C‬ אם כי צורת הסימון לא ברורה. לצד תכולה של 40 מ"ג ל־100 מ"ל נכתב בסוגריים ‭.66%‬ על פי חישובי, 100 מ"ל מכילים ‭44%‬ מההמלצה לקצובה היומית, שעומדת על 90 מ"ג בממוצע (לפי המלצת ה־‭- DRI‬ ’התנ“ך‘ של הדיאטניות - המעודכנת לשנת 2000, כוס מכילה ‭88%‬ מהקצובה). השיח עם כל צרכן, ובפרט עם שוחרי הבריאות, צריך להיות ברור יותר. המשקה אמנם דל קלוריות, אבל ריבוי החומרים המשמרים לא משמח שוחרי בריאות‭."‬

   

  תגובת החברה (מתייחסת לשלושת המשקאות האחרונים‭:(‬ "כל הרכיבים במוצרינו מתאימים למזון על פי התקנים הישראליים ועל פי תקנות הבריאות בארץ ובאירופה. ההעשרה בויטמין C מסומנת ל־100 מ"ל ולא לכוס או לספל, כדי שאפשר יהיה להבין ולהשוות בקנה מידה אחיד בכל מקום. הקצובה היומית של ויטמין C היא 60 מ"ג, על פי המלצות משרד הבריאות מ־‭.1997‬ משקאות דיאט תפוזינה ומיץ פז תורמים 10 קלוריות ל־100 מ"ל משקה, התקן מתיר לקרוא דיאט למוצר המכיל עד 20 קלוריות ל־100 מ"ל‭."‬

   


  יצרן: רד בול GMBH אוסטריה.

  יבואן: תימקו בירה.

  הבטחות: ללא סוכר, מופחת קלוריות. באנגלית (ללא תרגום) שורה של הבטחות על שיפור בריכוז, בתפקוד ועוד. אזהרה: לא מתאים לבעלי רגישות לקפאין.

  רכיבים: מים מוגזים, ציטרט הנתרן ‭,(E-331)‬ טאורין (0.4%), גלוקורונולקטון (0.24%),‬ קפאין (0.03%), אספרטיים, אססולפאם־קיי, אינוסיטול, גומי קסנטן, ניאצין (ויטמין B3‬), חומצה פנטותנית (ויטמין ‭(B5‬, ויטמין ‭,B6‬ ויטמין ‭,B12‬ חומרי טעם וריח, צבעי מאכל (קרמל ‭,(E-150‬ ריבופלאבין (E-101),‬ מכיל מקור פנילאלנין.  

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,3‬ פחמימות (גר׳) ‭,1‬ נתרן (מ"ג) ‭,80‬ ויטמין ‭B3‬ (מ"ג) ‭,8‬ ויטמין ‭B5‬ (מ"ג) ‭,2‬ ויטמין ‭B6‬ (מ"ג) ‭,2‬ ויטמין ‭B12‬ (מק"ג) 2.

   

  דעת הדיאטנית: "עשיר בנתרן — הפחית מכילה 200 מ"ג. פחית אחת מספקת כמעט את הצריכה היומית של משפחת ויטמין ‭,B‬ במיוחד ויטמין ‭,B12‬ שמשמש כספק אנרגיה. לא מקובלת עלי צריכת ויטמין B על המדף בכמויות שמתחילות להתקרב למינונים רפואיים. מי שזקוק לתוספות ויטמינים, שיצרוך אותם על פי המלצה של איש מקצוע‭."‬

   

  תגובת החברה: "כפי שפורסם, חברת תימקו בירה בע"מ הודיעה בימים אלה לספק העיקרי שלה, חברת רד בול ‭,GMBH‬ על סיום חד צדדי של ההסכם עימה. לאור הנסיבות, חברתנו אינה מוסמכת להגיב כמבוקש‭.“‬

   

  מומלץ למחפשי תועלות בריאותיות


  מי באר מזוככים

  יצרן: אקווה נובה ווטרס.

  הבטחות: מועשר בסידן ובמגנזיום, מכיל פלואור, דל נתרן. המים המושלמים והטעימים ביותר.

  רכיבים (מ"ג לליטר‭:(‬ סידן ‭,80 —‬מגנזיום ‭,16 —‬ נתרן ‭,5 —‬ אשלגן ‭,13 —‬ כלורידים ‭,170 —‬ גפרות ‭,18 —‬ דו פחמות ‭,10 —‬ פלואור ‭,0.3 —‬ ערך הגבה ‭.6.8 —‬

   

  דעת הדיאטנית: "מבחינה בריאותית המשקה הזה יכול להוות תחליף למים מינרליים או מים מהברז, שגם הם מכילים כלור. האמירה "המים המושלמים ביותר" קצת מרחיקת לכת. לדוגמה, מכיל פלואור, רכיב שנוי במחלוקת, שלצד המצדדים בהוספתו יש מומחים שטוענים שהוא עלול לסרטן. אין הסכמה ברורה לגבי כמה הוא רצוי. בהרכב יש חומרים רצויים, כמו סידן, אשלגן ומגנזיום, לצד כלורידים שאינם רצויים בדרך כלל במזון וצריכתם מוגבלת לעד 250 מ"ג ליום. אם תשתו 2 ליטרים, תעברו את ההמלצות למינון היומי‭."‬

   


  תה קר דל קלוריות בטעם אפרסק

  יצרן: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים.

  הבטחות: ללא חומרים משמרים, ללא צבעי מאכל, פחות מ־3 קלוריות לכוס. מאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת.

  רכיבים: מים, חומצה מלית, תמצית תה טבעית, מלח לימון, חומרי טעם וריח, ממתיקים: אספרטיים ואססולפאם־קיי, מכיל פנילאלנין.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,1.1‬ נתרן (מ"ג) ‭.19‬

   

  דעת הדיאטנית: "יכול בהחלט להשתלב בשתייה היומית, בעיקר בקיץ, בכמויות של 3־4 כוסות ביום. אמנם הוא מכיל ממתיקים מלאכותיים, אבל לתה עצמו יש ערך בריאותי, הוא מכיל נוגדי חמצון, ללא חומר משמר וצבעי מאכל. דל קלוריות‭."‬

   


  תה קר דל קלוריות בטעם אפרסק טבעי

  יצרן: ויסוצקי.  

  הבטחות: מכיל ‭100%‬ תה טבעי, ללא חומרים משמרים, ללא צבעי מאכל מלאכותיים.  

  רכיבים: מים, ‭100%‬ תה טבעי, קרמל, חומצת לימון, תמצית אפרסק טבעית, ממתיקים: אספרטיים, אססולפאם־קיי. מכיל פנילאלנין.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,0.9‬ נתרן (מ"ג) ‭.6‬

   

  דעת הדיאטנית: "כמו משקה התה הקודם‭."‬

   

  אפשרי במגבלת כמויות


  מי סודה עם לימון

  יצרן: יפאורה תבורי.

  רכיבים: מים, פחמן דו חמצני, סודה לשתייה, חומצת לימון, חומרי טעם וריח.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,0‬ נתרן (מ"ג) 16.‬ 

   

  דעת הדיאטנית: "מי שממש אוהב סודה וגם את טעם הלימון יכול לשלב את המשקה בשתייה היומית. מפריע לי שלא פורטה כמות הסודה לשתייה. הצטברות של כמויות גדולות שלה עלולה להיות בעייתית לבריאות העצם. שתיית 10 כוסות ביום עלולה להצטבר ל־320 מ"ג נתרן, וגם זה הרבה. לכן המוצר לא יכול להחליף מים. לתשומת לבכם, חומצת לימון אינה לימון, ופרט לתוספת הטעם אין בה תועלות בריאותיות. היתרונות של המשקה: היעדר צבע מאכל והיעדר קלוריות‭."‬

   


  יצרן: אקווה מינרלה סאן בנדטו. יבואן: טמפו.

  הבטחות: המים מגיעים לאחר שספחו מינרלים בצורה טבעית, דל נתרן.

  רכיבים: מים מינרליים, סוכר פירות, חומצת לימון, מינרלים, ויטמין ‭,C‬ חומרי טעם וריח.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,9‬ חלבונים (גר׳) ‭,0.001‬ פחמימות (גר׳) ‭,2‬ שומנים (גר׳) ‭,0.04‬ נתרן (מ"ג) ‭,8.5‬ אשלגן (מ"ג) ‭,2.4‬ מגנזיום (מ"ג) ‭,2.2‬ כלוריד (מ"ג) 9.4‬ 

   

  דעת הדיאטנית: "פחות טוב יחסית למים, בעיקר כי הוא מכיל 18 קלוריות לכוס וסוכר (כמעט כפית סוכר).‬ מכיל אשלגן ומגנזיום, וזה נחמד, וגם מעט נתרן. יכול להשתלב בשתייה היומית תוך הקפדה על הכמויות‭."‬

   


  יצרן: עסיס תעשיות.

  הבטחות: עד 6 קלוריות לכוס, ללא תוספת סוכר, צבעים טבעיים בלבד. מאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת. 

  רכיבים: מים, רכז פרי יער, חומצת לימון, מייצב ‭,(E-466)‬ חומרי טעם וריח, חומר משמר (E-202), ממתיקים (סוכרלוז, סכרין, אספרטיים, אססולפאם־קיי).  מכיל פנילאלנין.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,2.0‬ פחמימות (גר׳) ‭,0.5‬ נתרן (מ"ג) ‭,12‬ סוכרלוז (מ"ג) ‭,2.3‬ סכרין (מ"ג) ‭,3.2‬ אספרטיים (מ"ג) ‭,13.3‬ אססולפאם־קיי (מ"ג) 22.

   

  דעת הדיאטנית: "רק למי שלא יכולים לשתות משהו אחר ומוכרחים את המתוק. מכיל חומרים מוספים רבים שאי אפשר לנתח אותם מכיוון שחלקם עלומים, כמו חומרי טעם וריח. אי אפשר להגדיר אותו כמשקה בריא מובהק עם כל תחליפי הסוכר והממתיקים המלאכותיים שהוא מכיל. כדאי לזכור: הסכרין והאספרטיים, לדוגמה, מוגבלים לשימוש בחלק ממדינות ארה"ב. למרות שאין מחקרים שמוכיחים נזק מוחלט, נפשי לא שקטה משימוש רב בהם. הסירופ לא מיועד לחולי ‭,PTU‬ אזהרה שצריכה להיות מודגשת על האריזה. עם זאת, כל התוספים המצויים בו מאושרים על ידי משרד הבריאות ונמצאים בכמויות המאושרות‭."‬ 

   


  פריגת (בקרטון)

  יצרן: גת.

  הבטחות: רכיבי פרי טבעיים בלבד, מכיל לפחות ‭50%‬ רכיבי פרי, ללא צבעי מאכל.

  רכיבים: מים, מיץ תפוחים טבעי מרוכז, חומצת לימון, ממתיקים (אספרטיים, אססולפאם־קיי, סכרין), חומרי טעם וריח.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,18‬ פחמימות (גר׳) ‭,4.5‬ אספרטיים (מ"ג) ‭,17‬ אססולפאם־קיי (מ"ג) ‭,6‬ סכרין (מ"ג) ‭,4‬ נתרן (מ"ג) 6‬.

   

  דעת הדיאטנית: "אפשרי כתחליף ממתק או פרי, אבל לא כמשקה היומי העיקרי, בגלל תכולת הסוכר — כשתי כפיות לכוס (ועוד יש בו ממתיקים מלאכותיים). מגיע ל־36 קלוריות לכוס. חסרונו הבולט מול הפרי — היעדר הסיבים שמכילים הפירות. יתרונותיו: לא מכיל חומר משמר וצבעי מאכל ומכיל רכז פרי. חבל שלא פורט אילו חומרי טעם וריח הוא מכיל‭."‬

   


  פריגת (בקרטון)

  יצרן: גת.

  הבטחות: רכיבי פרי טבעיים בלבד, מכיל לפחות ‭50%‬ רכיבי פרי, ללא צבעי מאכל.

  רכיבים: מים, מיץ תפוזים טבעי מרוכז, סוכר, חומצת לימון, ויטמין ‭,C‬ חומרי טעם וריח.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,45‬ חלבונים (גר׳) ‭,0.3‬ פחמימות (גר׳) ‭,11‬ נתרן (מ"ג) ‭,8‬ ויטמין C (מ"ג) 15.

   

  דעת הדיאטנית: ‭90"‬ קלוריות לכוס, כמעט 2 מנות פרי, אבל ללא הסיבים שיש בפרי. אי אפשר לשתות ממנו הרבה. בתור ממתק יכול להיות בריא, ורק כוס אחת ליום. דל בנתרן, כוס מספקת שליש מהצריכה היומית המומלצת של ויטמין ‭."C‬

   


  דיאט נקטר חמוציות — פריגת (בבקבוק)

  יצרן: מבשלות בירה. הבטחות: ללא חומרים משמרים, ללא צבעי מאכל, מכיל לפחות ‭25%‬ פרי. לפרי החמוציות תכונות בריאותיות שהוכחו מדעית. מאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת. כמות של 400 מ"ל ביום מהווה תחליף למנת פרי.

   

  רכיבים: מים, רכז חמוציות, פרוקטוזה, מסמיך: פקטין, חומרי טעם וריח טבעיים, ממתיקים (סוכרלוז, אססולפאם־קיי).‬

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,10‬ פחמימות (גר׳) ‭,2.5‬ נתרן (מ"ג) 10.‬

   

  דעת הדיאטנית: "לחמוציות אכן מיוחסות סגולות בריאותיות שונות, כמו הקטנת הסיכוי לזיהומים בדרכי השתן. המשקה יכול בהחלט לשמש על תקן של ממתק דיאט. יחסית דל בנתרן. שימו לב: הסוכרלוז גורם אצל חלק מהאנשים לגזים‭."‬ 

   


  יצרן: יפאורה תבורי.

  הבטחות: ללא תוספת סוכר. כוס מכילה חצי מכמות הקלוריות בנקטר רגיל, כמות ויטמין C הקיימת ב־250 גרם גרגירי חמוציות, ‭50%‬ מכמות האשלגן הקיימת בבננה. מינימום תכולת פרי ‭.40%‬ עשיר בנוגדי חמצון ואנטוציאנינים.

  רכיבים: מים, מיץ חמוציות מרוכז, רכזי פירות (אוכמניות, ארוניה, תפוחים),‬ חומצות מאכל (חומצת לימון, חומצה מאלית, חומצה טאניק),‬ חומרי טעם וריח טבעיים, מייצב טבעי פקטין, ויטמין ‭,C‬ ממתיק סוכרלוז.

   

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,18‬ פחמימות (גר׳) ‭,4.5‬ נתרן (מ"ג) ‭,6‬ סוכרלוז (מ"ג) ‭,10.4‬ אשלגן (מ"ג) ‭,100‬ ויטמין C (מ"ג) ‭,25‬ נוגדי חמצון (מ"ג) ‭,120‬ אנטוציאנינים (מ"ג) 17.

   

  דעת הדיאטנית: "משקה עשיר באשלגן, מכיל את כמות ויטמין C המובטחת, ועל פי הצהרת היצרן מכיל כמות יפה של פרי. אין חומרים משמרים, סימון ההרכב התזונתי יפה ומפורט. תועלות החמוציות נסקרו, חבל שאי אפשר לדעת כמה מהפרי במשקה מורכב מחמוציות. בכוס 36 קלוריות, כמעט כמו פרי אחד, והוא יכול להוות תחליף לפרי, ללא הערך המוסף של הסיבים‭."‬

   


  פריגת

  יצרן: מבשלות בירה.

  הבטחות: רכיבי פרי טבעיים, ללא חומר משמר, ללא צבעי מאכל מלאכותיים, מכיל ‭15%‬ רכיבי פרי או יותר.

  רכיבים: מים, מיץ תפוזים מרוכז, רכיבי פרי, פרוקטוז, חומצת לימון טבעית, מייצב טבעי: פקטין, ממתיקים: אספרטיים, אססולפאם־קיי, מתחלב טבעי: גומי אראביקום, חומרי טעם וריח טבעיים, צבע מאכל טבעי קרוטן, ויטמין ‭.C‬ מכיל פנילאלנין.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,14‬ פחמימות (גר׳) ‭,3.5‬ נתרן (מ"ג) ‭,5‬ ויטמין C (מ"ג) 6.

   

  דעת הדיאטנית: "אפשרי כתחליף לממתק. אין פירוט של כמויות הממתיקים, וחבל. למרות השימוש בממתיקים מלאכותיים מכילה הכוס 28 קלוריות, כמו כפית סוכר וקצת. ויטמין C בכמות צנועה יחסית, 12 מ"ג לכוס‭."‬

   


  (בקרטון)

  יצרן: גניר.

  הבטחות: תכולת פרי מינימלית ‭.50%‬

  רכיבים: תרכיז תפוזים טבעי, מים, סוכר, חומצת מאכל ‭,(E-330)‬ ויטמין ‭,C‬ תמצית טבעית.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,45‬ חלבונים (גר׳) ‭,0.4‬ פחמימות (גר׳) ‭,10.5‬ שומנים (גר׳) ‭,0.1‬ ויטמין C (מ"ג) ‭,35‬ ויטמין A (מק"ג) ‭,100‬ נתרן (מ"ג) 10.

   

  דעת הדיאטנית: "אפשרי כתחליף לממתק אבל לא כמשקה דומיננטי בשתייה היומית: בגלל תכולה גבוהה של קלוריות, 90 לכוס, כמעט כמו 2 מנות פרי ללא הסיבים. המוצר מכיל כמות יפה של ויטמין ‭,A‬ דל יחסית בנתרן‭."‬

   


  ספרינג

  יצרן: יפאורה תבורי.

  הבטחות: רכיבים טבעיים בלבד, מינימום תכולת פרי ‭.50%‬

  רכיבים: מים, מיץ תפוזים מרוכז, רכיבי תפוזים, תאי תפוזים, רכז פסיפלורה, סוכר, חומצת לימון, ויטמין ‭,C‬ חומרי טעם וריח טבעיים, מייצב טבעי פקטין.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,45‬ פחמימות (גר׳) ‭,11.2‬ נתרן (מ"ג) ‭,2.6‬ ויטמין C (מ"ג) 50‬.

   

  דעת הדיאטנית: "יכול לשמש כתחליף לממתק או לפרי, לא ברור אם תאי התפוזים מכילים סיבים, המונח אינו ברור. יש לזכור שהוא מכיל 90 קלוריות לכוס, ולכן לא יכול להיות המשקה היומי הדומיננטי‭."‬

   


  יצרן: טמפו.

  הבטחות: ללא חומרים משמרים, ללא אלכוהול, מורכב כולו מערכים בריאותיים ותזונתיים, השזורים זה בזה במגוון של ויטמינים ומינרלים.

  רכיבים: מים, לתת, לתת קלוי, כשות, קרמל, פרוקטוז, ‭,CO2‬ ממתיק: סוכרלוז.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,19‬ חלבונים (גר׳) ‭,0.1‬ פחמימות (גר׳) ‭,4.5‬ נתרן (מ"ג) ‭,5‬ סוכרלוז (מ"ג) 6.

   

  דעת הדיאטנית: "תחליף מוצלח של ממתק לאוהבי בירה. אפשר אפילו שתי כוסות ליום. אין בו דברים בעייתיים‭."‬ 

   


  בירה מאלט שחורה דיאט ללא אלכוהול

  יצרן: מבשלות בירה.

  הבטחות: ללא חומר משמר.

  רכיבים: מים, לתת שעורה, לתת שעו־ רה קלוי (מכיל גלוטן),‬ פרוקטוז, קרמל, כשות, ‭,CO2‬ ממתיקים: אססולפאם־ קיי, אספרטיים.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,18‬ חלבונים (גר׳) ‭,0.2‬ פחמימות (גר׳) ‭,4‬ נתרן (מ"ג) 5. 

  דעת הדיאטנית: "כמו הקודם". 

   


  תפוח ליים מוגז עדין

  יצרן: יפאורה תבורי.

  הבטחות: מועשר בוויטמינים, צבע מאכל טבעי, מכיל פרי.

  רכיבים: מים, סוכר, מיץ תפוחים מרוכז, רכז אגסים, רכז לימון, פרוקטוז, פחמן דו חמצני, חומצת לימון, חומרי טעם וריח טבעיים, משמר E-202,‬ מווסת חמיצות (E-331),‬ צבע מאכל טבעי כלורופיל, ויטמין ‭,B5‬ ויטמין ‭,B6‬ חומצה פולית, ויטמין ‭,B12‬ לפחות ‭10%‬ פרי.

  ערך תזונתי ל‭100-‬ מ"ל: אנרגיה (קלוריות) ‭,24‬ פחמימות גר׳) ‭,6‬ נתרן (מ"ג) ‭,6‬ ויטמין ‭0.7 — B5‬ מ"ג‭,10%/‬ ויטמין ‭0.2 — B6‬ מ"ג‭,11%/‬ חומצה פולית ‭0.02‬ מ"ג‭,10%/‬ ויטמין ‭0.2 — B12‬ מ"ג‭.10%/‬ 

   

  דעת הדיאטנית: "מכיל בפועל מים עם סוכר ומעט רכז פרי, אם כי כמות הוויטמינים יפה — כ־‭20%‬ מהכמות היומית. כמות הקלוריות, 48 לכוס, מקבילה לפרי. בשביל הטעם והפאן ולא בגלל הבריאות. אין במוצר רכיבים מזיקים ולכן ניתן להחליף בו את הממתק היומי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוצים מיץ טבעי? סחטו פרי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים