שתף קטע נבחר

בייניש: ההצעה לקצוב כהונת השופטים מיותרת

עוד שלב בעימות בין נשיאת בית המשפט העליון לשר המשפטים. הפעם טוענת בייניש כי ההצעה לקצוב את כהונותיהם של נשיאי בתי המשפט "אינה פותרת אף אחת מן הבעיות האקטואליות במערכת"

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, סבורה כי הצעת החוק של שר המשפטים, דניאל פרידמן, לקצוב את כהונת נשיאי בתי המשפט היא הצעה "מיותרת שאינה פותרת אף אחת מן הבעיות האקטואליות במערכת בתי המשפט".

 

בדיון בוועדת חוקה של הכנסת שנערך היום (ב'), אמרו השופטים בדימוס, יצחק זמיר ותאודור אור, התומכים בדעתה של בייניש כי "מתקבל הרושם שהצעת החוק אינה מבוססת על ניתוח תפקידם של נשיאים וסגני נשיאים בערכאות השונות, דבר שעשוי להשפיע על עיצוב ההסדרים המוצעים". השניים הציגו מכתב שכתבה בייניש לוועדה ובה הביעה עמדתה.

 

על-פי הצעתו של פרידמן תוגבל כהונתם של נשיאי בתי משפט וסגניהם לתקופה של שבע שנים. לדבריו, המטרה היא לתת אפשרות קידום לשופטים ולמנוע את התלות בין נשיאי בתי המשפט לנשיא בית המשפט העליון ושר המשפטים. בפועל מתמנים נשיאי בתי המשפט לתקופה של ארבע שנים, אך בפועל מאורכת התקופה שוב ושוב - כל פעם בארבע שנים.

 

ח"כ יצחק לוי (איחוד הלאומי-מפד"ל) דרש ששר המשפטים יגיע לדיון. לדבריו, "מדובר בסוגיה משמעותית". לעומתו, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) הגן על עמדתו של פרידמן ואף אמר כי ישראל היא המדינה היחידה בעולם ששופטים ממנים שופטים.

 

בימים האחרונים נקלע פרידמן לעימות נוסף, הפעם מול היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. ביום חמישי הגיש שר המשפטים הצעה לממשלה לשנות את הרכב הוועדה לבחירת היועץ המשפטי לממשלה, בעקבותיה קרא מזוז לממשלה לא לאשר את ההצעה.

 

בסופו של דבר הסכים שר המשפטים לנוסחת הפשרה, לפיה נשיא בית-המשפט העליון יוסיף למנות את יו"ר ועדת האיתור למשרת היועץ המשפטי - אך המינוי יהיה על דעת השר. בנוסף, כפי שרצה פרידמן, הוועדה תגיש שניים עד שלושה מועמדים סופיים לאישור הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בייניש. נגד יוזמת פרידמן
צילום: דודי ועקנין
מומלצים