שתף קטע נבחר

מי ומי בממשלת אולמרט השנייה?

פרץ שוקל לשקם את מעמדו מבחוץ, אילון מתלבט אם להיכנס, בר-און מחפש אוצר, ואולי גם רוחמה אברהם בדרך לשולחן הממשלה. מה מצפה לתמיר וסנה? מי ייפגע, מי ישודרג, האם ברק בכלל ייכנס - וכמה זמן כל זה ישרוד? "אף שר שלנו לא יזוז", מבטיחים מקורבי היו"ר החדש-ישן, אבל בשלב הזה - מבינים בשתי הסיעות - שום דבר לא בטוח

בין דו"חות וינוגרד, החקירות וכיפופי הידיים עם מבקר המדינה, בצל המתיחות בגבול הצפון ובחזית הדרום, וערב עוד נסיעה לוושינגטון - בלשכת ראש הממשלה שואבים מעט נחת: בתום שבוע פוליטי דרמטי, ייתכן שיוכלו לנצל את ה"דאבל" - ברק בעבודה ופרס בנשיאות - כדי לרענן את השורות, לנשום מעט, ואולי אפילו להוביל מהלך מדיני. "היום החלה לקרום עור וגידים ממשלת אולמרט השנייה", אומרים בלשכה. 

 

בימים הקרובים צפוי ברק להיפגש עם ראש הממשלה, לאחר שכבר שוחחו קצרות בטלפון. ברק מתכוון להשמיע באוזני אולמרט את דרישתו מזמן הקמפיין - לקבוע תאריך מוסכם לבחירות, כתנאי לחבירה. "אנחנו לא מזגזגים", הבהיר אחד ממקורביו, "אם ברק אמר משהו בקיבוץ שדות ים - הוא התכוון לזה". ואולם, לקראת הפגישה אומרים אנשי אולמרט, כי אין כל כוונה לדון על כך: "אם  הוא רוצה להוציא את העבודה מהממשלה בסמוך לדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, כפי שהתחייב במהלך קמפיין הבחירות שלו - זו זכותו", אומר גורם המקורב לאולמרט. "הוא מאמין שזה יפיל את הממשלה, אבל זה לא חייב לקרות - אפשר להמשיך גם עם 61 ח"כים. ראש הממשלה לא ינהל שום משא-ומתן על בחירות או על סוף הקדנציה שלו".  

 

בינתיים, במפלגת העבודה נושבת רוח של התרעננות, עם בחירתו של היו"ר החדש-ישן. היום (יום ה') יחל אהוד ברק בסדרת התייעצויות עם השרים וראשי הסיעה. תחילה יכנס את תומכיו בבית-דגן, במשרדו של השר שלום שמחון. ברק יוועד גם עם המפסיד בסיבוב השני בפריימריז, עמי אילון, ועם היו"ר היוצא עמיר פרץ - שהרבה דם רע זרם ביניהם במהלך הקמפיין.

 

מאז נודעו התוצאות, וככל שהתרבו השמועות על סבב התיקים הגדול, ניסו מקורבי אילון ופרץ לברר מה צפוי לעלות בגורלם ובגורל אנשיהם. אלא שכלל לא בטוח שהשניים ירצו לשבת בממשלת אולמרט. "אין חשיבות לנושא הפרסונלי והעניין לא יהיה על הפרק", אמרו מקורבי שר הביטחון היוצא, פרץ. "מה שחשוב זה לבנות את המחנה החברתי, ועדיף לעמיר לא למלא תפקיד בכיר בממשלה, כדי שיוכל לשקם את מעמדו".  

 


הניצחון מאחוריו, הפוליטיקה רק מתחילה (צילום: ניב קלדרון)

 

בימים האחרונים העריכו גורמים במטהו של ברק, כי בתקופה הקרובה לא יהיו תזוזות משמעותיות בממשלה. "אף אחד לא יזוז ממקומו", אמר ל-ynet אחד השרים המקורבים ליו"ר הנבחר. מקורב אחר העריך כי גם כיסאותיהם של שרת החינוך תמיר ושר המדע והספורט מג'אדלה אינם מתנדנדים.

 

שאלה נוספת היא כיצד ינהג ברק באישים במשרד הביטחון, עם מינויו הצפוי לשר. בינו לבין הסגן הנוכחי, אפרים סנה, שוררים יחסים קורקטיים - אך אין שם חברות גדולה. לא מן הנמנע שברק יעדיף לתגמל את אחד מתומכיו בפריימריז, כמו האלופים במיל' מתן וילנאי או דני יתום, באמצעות מינוי לתפקיד.

 

כרגע, לא ברור אם ברק יעמוד על הדרישה שהציג בכנס הבחירות הראשון שלו - לקבל את תיק המשפטים. אופיר פינס, מי שיועד לתיק, מבהיר שוב ושוב כי לא יישב בממשלת אולמרט. אך אפשר שהתיק הזה יתאים גם לעמי אילון, אם יצטרף לשולחן הממשלה (התיקים הפנויים האחרים - הנגב והגליל של פרס, או רשות השידור של איתן כבל המתפטר - ייחשבו קטנים מדי).

 

הקרב על ראשות הקואליציה

אבל לא רק בעבודה כוססים ציפורניים - גם במפלגת השלטון קדימה מרחפות שאלות רבות באוויר. ראשית, תיק האוצר המבוקש עדיין פנוי. המועמדים המובילים להחליף את אברהם הירשזון הנחקר הם רוני בר-און וחיים רמון. לתיק הנגב והגליל, אותו מפנה הנשיא המיועד פרס, יכול אולמרט לקדם את השר יעקב אדרי או ח"כ אחר ממפלגתו. אולמרט יוכל גם לתגמל את אנשיו באמצעות המקום שהתפנה בקבינט, וכן תואר המשנה בו החזיק שמעון פרס.  

 

ח"כ רוחמה אברהם מקווה כעת להשתדרג לתפקיד השרה

 המתאמת בין הממשלה לכנסת, אותו ממלא היום אדרי. אם כך יהיה, יתמודדו שניים - יואל חסון ומגלי והבה - על המשבצת שתפנה כיו"ר ועדת הכנסת. תפקיד משמעותי נוסף שעומד על הפרק הוא יו"ר הקואליציה, שטרם אויש במינוי קבוע מאז התפטרותו של אביגדור יצחקי. לתפקיד זה מועמד הח"כ הוותיק דוד טל, אולם גם שמו של יואל חסון הוזכר בהקשר זה, כ"מי שגילה נאמנות רבה והיה מהבודדים שהתייצבו לימין אולמרט בתקשורת לאחר דו"ח וינוגרד", כדברי בכיר בסיעה.

 

בשורה התחתונה, בקדימה - כמו בעבודה - שום דבר לא באמת ברור. "התמונה מאוד מבולבלת, הכל רוחש שמועות, אנחנו לא יודעים איזה סדר גודל של תיק תדרוש העבודה ומי יזוז לאן", העיד חבר בסיעה.


פורסם לראשונה 13/06/2007 23:05

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
גברתי השרה? אברהם
צילום: יואב גלאי
מההרשעה - לאוצר? רמון
צילום: ניב קלדרון
"לא תזוז, כנראה": תמיר
צילום: עמית שאבי
בכל זאת שר? אילון
צילום: חגי אהרון
מהיחידים שהתייצבו: חסון
צילום: חיים צח
מומלצים