שתף קטע נבחר

אבו מאזן הורה: להכות בחמאס חזרה

חמישה ימים של קרבות ברצועה, יותר מ-80 הרוגים - והלחימה נמשכת. אנשי חמאס, השתלטו כבר על חלקים נרחבים ברצועה. הפתח עצר בכירי חמאס בגדה, ויועצו של אבו מאזן אמר: "חמאס מתנהג בשכרון כוח, כמו ישראל". חמאס: אם יגיע כוח רב לאומי - נתייחס אליו כמו לכוחות הכיבוש

יותר משמונים בני אדם - מרביתם חמושים, אך חלקם אזרחים וילדים - נהרגו בשבוע האחרון במלחמת האזרחים הקשה המתנהלת ברצועת עזה בין פתח לחמאס. הלילה נהרגו עוד שלושה פלסטינים בלחימה והקרבות בין לוחמי החמאס לחמושי הפתח נמשכים גם היום (ה'). יועציו של נשיא הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), סיפרו בצהריים כי אבו מאזן הורה לכוחות המשמר הנשיאותי להכות בחזרה בחמאס. זאת למרות שהכוחות כבר משתתפים בפועל בלחימה.

 

במהלך הבוקר השלימו אנשי הזרוע הצבאית של החמאס את ההשתלטות על כל המבנים המשקיפים על בניין הביטחון המסכל. לטענת אנשי חמאס, עשרות מאנשי הביטחון המסכל הנחשב לאחד המנגנונים החזקים ביותר ברצועה, אם לא החזק שבהם, הסגירו את עצמם לידיהם. בתנועה טוענים גם כי חלק מן המתחם כבר נמצא בשליטתם. במנגנון הביטחון המסכל הכחישו את הדיווח, אולם אישרו כי חילופי אש כבדים מתנהלים במקום.


אנשי חמאס בעזה (צילום: AFP)

 

גורמים בחמאס אומרים כי לאחר ההשתלטות על בניין הביטחון המסכל הם יעברו למתחם המונתדא ואנסאר, שבהם נמצאים לשכת אבו מאזן ויתר המפקדות הביטחוניות ברשות, וכמו כן ישתלטו על בניין הטלוויזיה הפלסטינית.

 

במהלך מעט תלוש מהמציאות, הפתח החל לשדר בטלוויזיה הוראות ביטחוניות לאנשי הביטחון הפלסטינים, בהן הם נקראים שלא להיכנע לאנשי החמאס. הטלוויזיה מזהירה מפני הפיכה צבאית ומתריעה בפני הפלסטינים שלא להיגרר אחרי התעמולה והמלחמה הפסיכולוגית שמנהל החמאס.

 

אזורי מגורים הופכים לשטח צבאי סגור

יועצו של אבו מאזן, ד"ר נביל עמרו, כינס הבוקר מסיבת עיתונאים ואמר כי "תנועת החמאס הציגה שורה של דרישות להפסקת האש, שהן למעשה תרגום פוליטי למה שהם מבצעים בעזה - ניסיון להשגת הישגים באמצעות אלימות, וזה לא מקובל". על פי עמרו, אבו מאזן יכנס בשעה הקרובה את מוסדות אש"ף והפתח ויקבל שורה של החלטות מכריעות - כשכל האופציות עומדות על הפרק. מאז יום שלישי מאיים הפתח בפרישה מן הממשלה, לאחר שהשעה את השתתפות שריו בה.

  

אשר יגורנו בא:
"קן צרעות בחמאסטן" / מיטל צור
"זו מלחמה, לא קרבות", מזהיר יעקב עמידרור, "צריכה להיות נכונות של ישראל להיכנס ולהישאר בשטח שנים". מתן וילנאי מדבר על אינתיפאדה, שמחייבת פעולות - אך מדודות וממוקדות. ושניהם מסכימים: בכאוס שמתחולל מעבר לגדר בוחש הטרור העולמי - והוא לא בהכרח יישאר רק שם
לכתבה המלאה

עמרו אמר כי אבו מאזן שוחח בימים האחרונים עם גורמים רבים, בינהם ראש הלשכה המדינית, חאלד משעל וראש הממשלה איסמעיל הנייה כדי להביא להפסקת האש. "אבו מאזן הזהיר אותנו מפני השלכות המלחמה הפנימית, אבל לא היתה כל היענות ונראה שאחרי כל מגע כזה היתה הסלמה מצד החמאס".

 

עמרו אומר כי תנועת החמאס מתנהלת כמו ישראל. "הם מכריזים על אזורים ברצועה שבהם גרים אנשים לוחמים וחפים מפשע, כאזורים צבאיים סגורים. זה לא מקובל. חמאס נתפסו בשיכרון של כוח".

 

גל מעצרים בגדה

כוחות הפתח מנסים להשיב מלחמה שערה לחמאס, ומתמקדים בגדה. הלילה פתחו כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, בליווי אנשי פתח, בגל מעצרים נגד בכירי תנועת החמאס בגדה. המבצע החל ברמאללה, וברשימת המעצרים המתוכננת כלולים 1,500 שמות של פעילים ובכירים בחמאס.


השתלטו על הרצועה (צילום: AFP) 

 

גורמים ברשות אמרו שכל אנשי החמאס שאינם עצורים בידי ישראל צפויים להיעצר במבצע הנוכחי, שייפסק רק אם יודיע החמאס על קבלתה של הפסקת האש. בין העצורים צפויים להיות ראשי עיריות מטעם הארגון, פעילים באוניברסיטאות בארגוני צדקה ובדעווד, הפעילות הדתית של הארגון. מדובר בגל המעצרים הראשון של הרשות הפלסטינית נגד פעילי החמאס מאז סוף שנות ה-90. ברשות מדברים על פעולה המזכירה את גל המעצרים שבוצע אחרי סדרת הפיגועים של החמאס ב-1996, אז התמלאו בתי הכלא של הרשות במאות עצורים מקרב בכירי החמאס.

  

בסביבתו של יושב ראש הרשות, אבו מאזן, אמרים שהוחלט על הפעולה לאחר שבתנועת החמאס לא הסתירו את כוונתם "לחסל כל זכר לרשות הפלסטינית ברצועת עזה", ולאחר שמאמציו לשכנע את אנשי החמאס להגיע להפסקת אש נחלו כישלון. לצד הודעתו על גורל הממשלה, צפוי אבו מאזן להודיע בשעות הקרובות גם על מצב חירום ברשות במסגרתו יכריז על צעדים שונים נגד החמאס. אנשיו סיפרו כי הוא עידכן בפרטי תוכניתו כמה גורמים בינלאומיים וערביים, וכי בימים האחרונים היה בקשר עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, ואתמול אף שוחח עם ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה. כל מאמציו, אמרו, לא עזרו לכינונה של הפסקת אש ולכן החליט אבו מאזן לנקוט בשורת פעולות תגמול קשות נגד החמאס.

 

ובתוך כך, בחמאס נערכים גם לאפשרות של כוחות בינלאומיים ,שיגיעו לרצועה. את הרעיון, שהעלה הלילה מזכ"ל האו"ם בתמיכת ראש הממשלה אולמרט והנשיא אבו מאזן, דוחים בחאמס מכל וכל. "נתייחס לכוחות האלה כאל כוחות כיבוש, אמר סמי אבו זוהורי, דובר חמאס.


פורסם לראשונה 14/06/2007 10:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכריז על גורל הממשלה. אבו מאזן
צילום: איי אף פי
אש בעזה. 80 הרוגים ויותר
צילום: רויטרס
מומלצים