שתף קטע נבחר

חמאס מאיים: נוציא להורג בכירי פתח

בצהריים סיימו אנשי החמאס את ההשתלטות על מפקדת מנגנון הביטחון המסכל ברצועת עזה - המעוז המרכזי בו נחקרו בעבר בכירי חמאס על ידי הפתח ואחד מסמלי הרשות. לפחות עשרה נהרגו. הטלוויזיה של חמאס משדרת מתוך המבנה ומציגה לראווה את כלי הנשק "ששלחה ישראל" . "זהו הצעד הראשון בהקמת המדינה האיסלאמית", אומר פעיל חמאס במקום

הפתח קורס מול מצלמות הטלוויזיה: אנשי החמאס השלימו בצהריים (יום ה') את ההשתלטות על המבנה המרכזי של מפקדת מנגנון הביטחון המסכל ברצועת עזה. הפעילים השתלטו על כלי הרכב וכלי הנשק במתחם, הנחשב לסמל המייצג ביותר של הרשות הפלסטינית ברצועת עזה. בין היתר, מדובר במנגנון עמו שיתפה ישראל פעולה בעבר. בין היתר, מזוהה עמו בכיר הפתח מוחמד דחלאן.

 

אנשי החמאס שנכנסו למתחם משמיעים קריאות מקיימים תפילה במקום והניפו את הדגל על גג הבניין. במקום נמנו לפחות עשרה הרוגים. חלק מהדיווחים מדברים גם על 14. תחנת הטלוויזיה של חמאס משדרת מתוך המתחם, שבמשך תקופה ארוכה שימש כמקום שבו נעצרו ונחקרו אנשי החמאס, בהם בכירים כמו עבד אל-עזיז רנטיסי ואחרים.

 

התחנה של חמאס משדרת לראווה גם תצוגה של כלי נשק בתוך הבניין. כמו כן מוצגים הג'יפים, המרגמות ואפודי המגן שנתפסו במתחם, ולדברי אנשי החמאס הוברחו לפתח על-ידי ישראל והאמריקנים בחודשים האחרונים דרך מעבר הגבול עם מצרים.

 

השם שוּנה - וגם היעוד 

אנשי חמאס מקיימים תפילה במתחם אותו הם מכנים "מוסד הכפירה". בחמאס הכריזו על שינוי שם השכונה שבה מצוי המקום מ"תל אל הוואה" ל"תל אל איסלאם". כלי התקשורת של החמאס מאיימים גם להגיע לתחנות הרדיו והטלוויזיה הרשמיות של הפתח ושל הרשות, ונוקבים בשמות של בכירים בפתח, אותם הם מתכוונים להוציא להורג. "נגיע אליכם", אומרים בחמאס למנהיגי הפתח. במקביל אוספים הפעילים נשק ותחמושת מבתי פעילי הפתח, וממשפחות המזוהות עמם.


פעילי חמאס מובילים החוצה את אנשי הביטחון המסכל (צילום מאל ג'זירה)

 

"זהו הצעד הראשון בהקמתה של המדינה האיסלאמית", אמר ל-ynet פעיל חמאס מתוך בניין הביטחון המסכל. "זהו ניצחונו של האיסלאם ניצחון אללה, ואנו מתפללים לאללה שהביא לנו את הנצחון הזה". בחמאס הודיעו כי הבניין יהפוך למכללה ללימודי דת, וכי הסראיה – בניין משרד הממשלה של הרשות - יהפוך למרכז דתי בגדול.

 

יועציו של נשיא הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), סיפרו בצהריים כי אבו מאזן הורה לכוחות המשמר הנשיאותי להכות בחזרה בחמאס, וזאת למרות שהכוחות כבר משתתפים בפועל בלחימה.  הפתח מבצע גל מעצרים בגדה, ועצר עד כה לפחות 30 איש. נשיא הרשות נועד בצהריים עם הוועד הפועל של אש"ף, שהמליץ לפרק את הממשלה הפלסטינית ולהכריז על מצב חירום ברצועה. בנוסף לכך, אבו מאזן שוקל להכריז על רצועת עזה כמחוז מתמרד, ולהצהיר שהשלטון החוקי היחיד והרשמי ברשות הפלסטינית נמצא ברמאללה. 


מציגים לראווה כלי נשק שנתפסו (צילום: AFP)

 

כך תיאלץ החמאס להחליט האם היא מעוניינת לנהל לבדה את הרצועה, על כל המשתמע מכך מבחינה פוליטית וכלכלית. ברשות אומרים כי בחמאס אכן הבריחו סכומי כסף גדולים לרצועה, אולם הם בספק אם סכומי כסף אלה יכולים לממן את פעילות הרצועה במשך יותר מתקופה קצרה. 

גורמים בחמאס אומרים כי לאחר ההשתלטות על בניין הביטחון המסכל הם יעברו למתחם המונתדא ואנסאר, שבהם נמצאים לשכת אבו מאזן ויתר המפקדות הביטחוניות ברשות, וכמו כן ישתלטו על בניין הטלוויזיה הפלסטינית.

 

במהלך מעט תלוש מהמציאות, הפתח החל לשדר בטלוויזיה הוראות ביטחוניות לאנשי הביטחון הפלסטינים, בהן הם נקראים שלא להיכנע לאנשי החמאס. הטלוויזיה מזהירה מפני הפיכה צבאית ומתריעה בפני הפלסטינים שלא להיגרר אחרי התעמולה והמלחמה הפסיכולוגית שמנהל החמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי החמאס. הוצאות להורג בדרך?
צילום: איי אף פי
משתלטים על הרצועה
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
איפה הוא? דחלאן
צילום: איי פי
מומלצים