שתף קטע נבחר

הרב בקשי דורון: חוק הנישואין משניא את הדת

הרב הראשי לישראל לשעבר, אליהו בקשי דורון, יורה לכל הכיוונים. בראיון לעלון תנועת "ציונות דתית ריאלית" הוא יוצא נגד חוק הנישואין וכפל התפקידים במוסד הרבנות, תוקף את עסקני המפד"ל וטוען לשחיתות במועצות הדתיות. אז למה הוא מתנגד להפרדת הדת מהמדינה?

חוק הנישואין והגירושין לא יעיל ומשניא את הדת, גיור קל עלול להכניס שונאי ישראל לעם היהודי, כפל התפקידים במוסד הרבנות הוא טעות קשה ומבנה המועצות הדתיות גרם לשחיתות חמורה - כך אומר הרב אליהו בקשי דורון, לשעבר הרב הראשי לישראל.

 

בראיון מיוחד לעלון "במחשבה תחילה" של תנועת "ציונות דתית ריאלית" שיחולק בשבת בבתי הכנסת, חוזר הרב דורון על דבריו במאמר שפרסם לפני כשנתיים נגד חוק נישואין וגירושין. לדבריו, המחשבה כי הנישואין הדתיים מונעים התבוללות היא אשליה, משום שכל מי שרוצה להתחתן כיום עם נוכריה מוצא דרך לעשות זאת. "המציאות היא שיהודים לא-דתיים בזים לחוק הזה, עוקפים אותו ולא מתחשבים בו" הוא אומר, "ולצערנו החוק הזה הוא אחד הגורמים לתביעה של כפייה דתית ... יש ציבור גדול שרוצה להתחתן ומרגיש שרק החוק הזה מפריע לו, והוא צודק".

 

כמי שישב בבית הדין מספר הרב בקשי כי דווקא הנישואין ברבנות מרבים ממזרים בישראל. "כל אנשי הקיבוצים שמלכתחילה לא מקבלים עליהם את דיני האישות ולא אכפת להם אם אשת איש תבגוד - מי מחייב אותם להתחתן? מפורש שרק החוק מחייב אותם, החוק יוצר את כל הבעיות האלה של הממזרות. אישה - גם אם לא נישאה בחופה וקידושין - היא יהודיה כשרה וילדיה יהודים כשרים. זה אמנם לא טוב ואסור, אבל זה יותר טוב מאשר לכפות עליה להיות אשת איש ואחר כך לאסור אותה. ואני לא מדבר על מקרה אחד או שניים".

 

בנוסף סבור הרב הראשי לשעבר כי חוק זה אף גורם ל"גיורי פיקציה רבים", משום שבני זוג מעורבים יודעים שלא יוכלו להירשם כנשואים אם אחד מהם אינו יהודי, וזה מנסה להתגייר בכל מחיר, ומשיקולים זרים.

 

לסיכום טוען הרב חוק הנישואין, שבעבר שמר על עם ישראל מהתבוללות, רק מרחיק יהודים רבים מהיהדות. "אנשים רואים שאנו צריכים לשמור על היהדות דרך הכוח הפוליטי וזה יצר, כצעד שכנגד, שנאה וקיטוב וריחוק. אני חושב שלקרב יהודים זה הרבה יותר חשוב מאשר החסות החוקית. בברית מילה לא חייבנו אותם, ובכל זאת רובם ככולם עושים את זה".

 

"לא להפריד דת ומדינה"

הרב בקשי דורון מדגיש כי הוא מתנגד להפרדת הדת מהמדינה, אך סבור שהחיבור הוא חשוב למדינה יותר משהוא חשוב לדת. "ליהודים בכל מקום היה גיבוי מהמדינה, וגם בגלות בכל מקום היה מקווה, רב וכשרות, ולראייה: נטורי קרתא לא מכירים במדינה ויש להם שירותים דתיים יותר טובים משלנו". לדעתו, דווקא המדינה ו"האחרון שבחילונים" צריכים פה מדינה יהודית. "לכן אנחנו צריכים לרחם עליהם ולסבול ולהתפשר במה שאפשר, מפני שיש לנו אחריות לכלל ישראל".

 

ביחס לפולמוס הגיור הגדול סבור הרב בקשי דורון כי באופן עקרוני יש להקל על המועמדים, אך הוא מתריע מפני הכנסת מיסיונרים ו"שונאי ישראל" לעם היהודי. "זו טעות לחשוב שאם מקילים בגיור אז זה מפחית את סכנת ההתבוללות" אומר הרב. "זה בדיוק הפוך! דווקא אז ההתבוללות הרבה יותר גדולה".

 

על כפל התפקידים במוסד הרבנות אומר מי שהיה הרב הראשי הספרדי: "זה דבר שהוא טעות מיסודו". לטענתו, כמי ש"מכיר מבפנים את המבנה של הרבנות", הדבר לא שייך לחלוקה בין ספרדים ואשכנזים.

הרב בקשי טוען כי הפרדה זו רלוונטית רק אצל רבני בתי הכנסת – שהם רבני הקהילה האמיתיים, ולא אצל רבני הערים והשכונות, העוסקים בעיקר בעניינים מנהלתיים ולא באים במגע על בני הקהילה. בכל מקרה הוא מרגיע: "כל רב שמתקבל לרבנות יודע לפסוק גם לספרדים וגם לאשכנזים", ומזכיר כי בכל בית כנסת מכהן רב המתאים עדתית לציבור המתפללים.

לדבריו, כפל התפקידים מהווה מתכון לסכסוכים ומתבטא בין היתר משכורות מנופחות שלא לצורך, שגורמות לגרעון תקציבי היכן שבאמת צריך.

 

ומה בדבר המצב בשרותי הדת? "המועצות דתיות במתכונת של היום, שהכל רק בצורה פוליטית, שהמועצה הדתית בנויה לפי העירייה ולפי הכוח הפוליטי, ושכל שירותי הדת עוברים רק דרך המסננת הפוליטית ולפי הממסד הפוליטי – זה הביא לשחיתות איומה", אומר הרב דורון. כדוגמא הוא מזכיר את המועצה הדתית בירושלים, בה כיהנו חמישה סגנים לראש המועצה במשכורת של סגן ראש עיר, אך לא נמצא תקציב לבניית מקוואות ולמינוי רבנים בשכונות של 50 אלף תושבים.

 

הרב הראשי לשעבר טוען כי 90% מהכסף שמועבר כיום למועצות הדתיות הולך לכיסוי חובות, ומאשים בכך את ש"ס והמפד"ל שקבעו שסטאטוס ראש מועצה דתית יהיה זהה לשל ראש עיר, בין היתר לעניין זכויות פנסיה, דבר שלטענתו איננו מוצדק. "לכל מועצה יש ארבעה חמישה פנסיונרים, וזה על חשבון כסף שהמדינה נותנת לשירותים דתיים, לרבנים, למקוואות וכו'. 80% הולך לעסקני המפד"ל וש"ס. אתה יושב ורואה ועיניך כלות – המדינה מזרימה מספיק כסף לשירותי הדת והכסף מתבזבז על פוליטיקה במועצות הדתיות. זה דבר איום ונורא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חתונה דתית תמנע התבוללות?
צילום: ישראל ברדוגו
הרב בקשי דורון. יוצא להתקפה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים