שתף קטע נבחר

קנה אותם, ארקדי

לא מדברים על זה, כי זה נשמע לא מספיק ליברלי. אבל בפרוס שנת היובל ל'מעדני מזרע' מותר להגיד שלהקים קיבוץ יהודי וציוני בארץ ישראל על ידי חלוצים מסורים, כדי שיהפוך למרכז ייצור ושיווק של חזיר – נראה לי מטורלל. אורי אורבך בפנייה לארקדי גאידמק: קנה אותם, שלם להם ושלח אותם להסבה מקצועית

חזיר מגעיל אותי. יהודים שעוסקים בגידול חזירים או בייצור ושיווק של "מעדנים" של הבשר הטרף, מעבירים בגווי צמרמורת של תיעוב. זה לא אישית נגדם, אלא נגד עיסוקם. בטל העיסוק, בטלה הסלידה. ולכן אם ארקדי גאידמק ירכוש את רשת "טיב טעם" ויכשיר אותה – כבר טוב. אם בעקבות שינוי הבעלות, קיבוץ מזרע יצמצם את פעילותו בענף או יחסל אותה כליל – הכי טוב. הפונדמנטליסטים של החילוניות שרואים בשינוי אופי הרשת כפייה דתית ופגיעה בחופש שלהם, מוזמנים להתנחם בכך שהליברליזם מאפשר לבעלים החדש של המפעל לעשות בו כרצונו. גם זה מסממני החופש.

 

לא מדברים על זה, כי זה נשמע לא מספיק ליברלי ומה אתה נדחף. אבל בפרוס שנת היובל ל'מעדני מזרע' מותר כבר להגיד שלהקים קיבוץ יהודי וציוני בארץ ישראל על ידי חלוצים מסורים, כדי שברבות השנים הוא יהפוך למרכז ייצור ושיווק של בשר חזיר – נראה לי מטורלל. העובדה שחברת יהודים אידיאולוגית מוציאה את לחמה מייצור ושיווק של בשר חזיר - מעוררת חלחלה. הלימודים של הילדים, חדר האוכל, תוספת שעות לימוד, ערב ההווי, הפנסיה לחברים, בית העם והדשא – כולם הושגו מאותו דבר, דבר אחר.

 

מדובר בחזיר. אנשי אריסטובולוס שצרו על הר הבית שלחו חזיר בתור קורבן במקום הבהמות הכשרות שהיו שולחים עד אז. בעקבות הזעזוע מהמעשה נאמר: "באותה שעה אמרו: ארור אדם שיגדל חזירים בארץ ישראל". הזיכרון היהודי, הלאומי והדתי, רואה בכל הקשור לחזיר משהו שהוא הרבה מעבר לעוד עבירה על חוקי הדת.

 

יהודי דתי ומסורתי, וגם חילונים רבים, חשים כלפי מוכרי חזיר כמו שמרגישים אזרחים רבים מול מפטמי אווזים. צער בעלי חיים נראה להם (וגם לי) סיבה מספקת כדי לקפד את פרנסתם של מאות מגדלי אווזים ותרנגולי הודו. יש חוגים שיצאו בזמנו נגד קיבוץ שכן, בית אלפא, על שהוא מייצר אמצעים לפיזור הפגנות ומוכר אותם למדינות הפוגעות בזכויות אדם. גם אם זה לא מעשי לכפות באמצעות חוקי המדינה הפסקת ייצור בשר חזיר, ודאי הזיכרון הלאומי והאינסטינקטים הבלתי-רדומים של יהודים צריכים לעורר את הרתיעה המתבקשת. ודאי כשהיצרנים הגאים הם חברי קיבוץ בארץ ישראל. שיווק חזיר על ידי יהודים מוציא שם רע לחילוניות.

 

ועוד פרט פיקנטי. באתר האינטרנט של "מעדני מזרע" (אל תגידו שלא השקעתי בתחקיר), שכולו גדוש עד קבס בגאווה על ההיסטוריה, האיכות והניקיון של המפעל, מוזמן הציבור לכל נקודות המכירה של התוצרת שלהם. בצפון ובדרום, במישור החוף ובשפלה, וגם בירושלים כמובן. כל חבל-ארץ מלווה בצילום אופייני. והנה בתמונה של ירושלים, ניחשתם, הכותל ומעליו כיפת הסלע. שני האתרים המסמלים את ירושלים ואת שתי הדתות שחזיר מגעיל אותן ואסור על מאמיניהן.

 

יהודים, מוסלמים, תלחצו על הכותל והמסגד ותקבלו את הכתובות של מעדניות החזיר. מסתבר שבקיבוץ מזרע לא רק מוכרים חזירים, יש להם גם טעם רע במיוחד.

 

קנה אותם ארקדי, שלם להם הרבה כסף ושלח אותם להסבה מקצועית. שיעבדו במשהו שמתאים ליהודים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעדני מזרע. חלוצים מסורים?
צילום: אורלי דיין
גאידמק. הסבה מקצועית
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים