שתף קטע נבחר

אנשי אבו מאזן לישראל: עזרו לנו בגדה

אנשי הפתח וגורמים ביטחוניים בישראל מנסים לגבש הסכם לפיו צה"ל יפסיק לרדוף אחר מבוקשים בגדה, ובתמורה יפעלו הפלסטינים נגד המעורבים בהכנת פיגועים. המטרה: לחזק את כוחו של אבו מאזן בגדה

מבקשים עזרה: גורמים פלסטינים מדווחים כי אנשיו של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), החלו לדון בימים האחרונים עם גורמי ביטחון ישראלים, בדרכים לסייע לממשלה הפלסטינית החדשה להשליט את מרותה ולפעול נגד האנרכיה בגדה. בנוסף, ביקשו אנשיו של אבו מאזן מישראל לסייע לממשלת החירום של סאלם פיאד, שהושבעה היום (א'), בקרב על דעת הקהל מול ממשלתו של איסמעיל הנייה מהחמאס, המסרבת להתפטר.  

 

ל-ynet נודע כי עוד לפני נפילת אחרון מוצבי הפתח ברצועת עזה, ובזמן שאבו מאזן קיים התייעציות להדחת ראש ממשלת החמאס, איסמעיל הנייה, החל חג' איסמעיל ג'בר, מבכירי הקצינים הפלסטינים, לנהל מגעים עם גורמי ביטחון ישראלים. ג'בר משמש כסגן מפקד הכוחות הפלסטינים.

 

מטרת המגעים היא להגיע לשורה של הבנות שמרכביהן הן: התחייבות של ישראל להפסיק לרדוף את המבוקשים הפלסטינים, בעיקר אנשי פתח וגדודי חללי אל-אקצה, להימנע מכניסת כוחות צה"ל ליישובי וערי הרשות הפלסטינית בגדה ולהימנע ממעצר פעילים, למעט אלו המוגדרים כפצצות מתקתקות.

 

מצד שני, אמורים מנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה לפעול בכל תוקף נגד המעורבים בהכנות לפיגועים, נגד גורמים המקיימים קשר עם רשתות של חיזבאללה או גורמים החשודים כמי שעלולים להיות חלק מן התשתית החמושה של החמאס. בנוסף, מתחייבים מנגנוני הביטחון של אבו מאזן לפעול נגד הכוח הביטחוני המיוחד של החמאס, שברשות הפלסטינית משוכנעים כי הוא ינסה לשחזר את הישג התנועה ברצועת עזה גם בגדה. 

 

ברשות הפלסטינית אומרים כי חג' איסמעיל קיבל הסכמה עקרונית מהגורמים הישראלים עימם דן בסוגיות אלה. ברשות מקווים כי מימוש התוכנית תסייע להם להיאבק באנרכיה ברשות, במקרה הזה בעיקר בגדה.

 

למרות הדיבורים על חולשת החמאס בגדה, בישראל, ירדן והרשות הפלסטינית, אין ספק כי בהנהגת החמאס לא ויתרו על הגדה. מכתבי אישום שהוגשו נגד אנשי חמאס שנעצרו על-ידי ישראל בגדה, והגיעו לידי ארגוני האסירים הפלסטינים, מעידים על-כך שאחד הסעיפים בכתב האישום הוא גיוס ואימונים במסגרת הכוח הביטחוני שבחמאס מבקשים להקים בגדה.

 

בתוך כך, אמרו מקורות פלסטינים ל-ynet כי מינויו של עבד אל רזאק אל יחיא, לשעבר ממפקדי צבא השחרור הפלסטיני, לשר הפנים הממונה על המנגנונים, בעיקר אלה שנותרו בגדה, אינו מינוי מפתיע. על פי אותם מקורות, אל יחיא, שכיהן כבר בעבר כשר פנים, נחשב לבעל קשרים מצויינים עם המשטר הירדני ומינויו מגיע כחלק מהתפקיד הביטחוני והפוליטי הגובר שממלאים הירדנים בתקופה האחרונה בשטחי הרשות, בעיקר בגדה.

 

מינוי אל יחיא אמור להגביר את התיאום הביטחוני בין הפלסטינים לירדנים. הפלסטינים עשויים לקבל תמיכה מוגברת מן הירדנים שיגדילו את הסיוע בבנייה מחדש של המנגנונים הפלסטינים, הכול כמובן כדי למנוע ממה שאירע בעזה לקרות גם בגדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. לחזק אותו
צילום: איי פי
אנשי פתח ברמאללה
צילום: איי פי
מומלצים