שתף קטע נבחר

המשטרה לכדה חרדי עם מטען לפני המצעד בי-ם

שוטרים עצרו תושב מאה שערים וברשותו מטען צינור מאולתר. לדבריו, הוא התכוון להבהיל אנשים על מנת שלא ישתתפו במצעד. המשטרה: המטען עלול היה לפצוע. מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, מסר בתדרוך לכתבים שלא יתקיים הפנינג בגן הפעמון בסוף המצעד

המחאה נגד המצעד היתה עלולה להיגמר בנפגעים: המשטרה עצרה אחר הצהריים (יום ה') חרדי תושב שכונת מאה שערים וברשותו מטען מאולתר ברחוב יפו בירושלים. לדבריו, הוא התכוון להבהיל אנשים על מנת שלא ישתתפו במצעד הגאווה. המטען הוכן מצינור וגפרורים ולדברי המשטרה עלול היה לפצוע. מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, מסר בתדרוך לכתבים שלא יתקיים הפנינג בגן הפעמון בסוף המצעד, בשל שביתת הכבאים ובעיות אבטחה.

 

גורמים במשטרת ירושלים אמרו ל-ynet כי עדיין לא ברור אם את המטען המאולתר התכוון להניח במסלול או במקום אחר, וכי אם המטען היה מופעל, הם היו נפצעים. ייתכן שהאיש התכוון ליידות את המטען לעבר צועדים, והנושא ייחקר. מפקד משטרת ירושלים אמר כי המשטרה התכוננה לתרחיש בו חרדי ינסה לפגוע בצועדים. החשוד נעצר באחת הרחובות המוביל לתוואי המצעד כשברשותו מטען קטן".


מטען החבלה המאולתר שנתפס (צילום: משטרת ישראל)

 

ניצב פרנקו מסר לכתבים כי הצעדה לאורך רחוב דוד המלך תתקיים כמתוכנן. המשטרה טענה בתשובתה לבג"ץ, שאותה הגישה אחר הצהריים כי אפשר לאבטח את המצעד, אך ההפנינג הוא באחריות עיריית ירושלים. המדינה הגישה את התשובה בעקבות שתי עתירות שהוגשו נגדה ונגד המשטרה. האחת, של פעילי ימין קיצוני, שדרשה לבטל את המצעד בירושלים בשל היעדרן של כבאיות. השנייה, של אנשי הבית הפתוח המארגן את מצעד הגאווה, שדרשה כי המשטרה תביא כבאיות משלה כדי לאבטח את המצעד.

 

זמן קצר לפני המצעד אותר בשדרות שז"ר בירושלים תיק ובתוכו מגהץ, אנטנה, טלפון ביתי ובקבוקים ריקים. המשטרה פחתה בחקירה.

 

מוקדם יותר נערך בבג"ץ דיון בשאלת קיום המצעד וההפנינג. בתשובת המדינה לבג"ץ טענה המשטרה כי היא יכולה להשתמש במכונות להתזת מים (מכת"זיות) על הציר שבו הצועדים צפויים לצעוד, ברחוב דוד המלך.

 

מפקד כבאות והצלה, טפסר בכיר משה סויסה, הודיע לראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, שלנוכח העיצומים אותם נוקטים שירותי הכבאות בעיר, אין באפשרותו לספק את האישור הנחוץ מצד שירותי הכבאות לאירוע. בתגובה שלח מנהל אגף הרישוי והפיקוח בעירייה, צחי כץ, מכתב למשטרת ירושלים בו נכתב שמאחר ולא יוצבו כבאיות לאורך מסלול הצעדה ובמקום ההפנינג, לא תוכל העירייה להנפיק את האישור בו מעוניינים אנשי הבית הפתוח.

 

הכבאים לא שולחים רכב כיבוי

לפני שישה ימים הפסיקו כ-1,500 כבאים את אבטחת האירועים ואת הנפקת הרשיונות לעסקים בכל רחבי הארץ. במסגרת עיצומים אלו הודיעו כי לא ינפיקו רישיון עסק ל"מצעד הגאווה" ואף לא יאבטחו את האירוע. הבית הפתוח פנה לוועדת החריגים של הסתדרות הפקידים בבקשה להורות לכבאים לעבוד במהלך המצעד, ולאפשר את צאתו לדרך. זו החליטה כי לא תוצב כבאית. עם זאת הודיעה כי תתגבר את תחנות הכיבוי בגבעת מרדכי ובגבעת המטוס בירושלים, הסמוכים למקום המצעד. כמו כן הוחלט שלכל אירוע ייצאו הכבאים באופן מיידי.


היערכות המשטרה לקראת המצעד (צילום: גיל יוחנן)

 

חבר מועצת עיריית ירושלים, סער נתנאל, ממנהיגי הקהילה הומו-לסבית, הביע ביטחון כי המצעד ייערך בעיר - אם לא היום, אז במועד מוקדם ככל שניתן: "בעיית כיבוי האש לא תמנע ממצעד הגאווה והסובלנות להתקיים בירושלים".

 

גם ללא הכבאים, החלה ההיערכות לקראת המצעד כבר בשעות הבוקר. 45 אמבולנסים, 11 ניידות טיפול נמרץ, 200 חובשים, 13 אופנועים, שלושה טרקטורונים ותחנת ארוע רב-נפגעים - זוהי פריסת כוחות מד"א ירושלים לקראת הערב. ממד"א נמסר כי ציבור הנהגים בבירה מתבקש להקנות תשומת לב מיוחדת במהלך הנסיעה בצירים, ולפנות אותם במקרה שאמבולנסים יצטרכו לעבור.

 

כ-7,000 שוטרים ואנשי מג"ב, בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים ניצב אילן פרנקו, יאבטחו את מצעד הגאווה. הכוחות יחולקו לתת-מפקדות, שעל כל אחת מהן יפקד מפקד מרחב. חדר פיקוד יוקם במלון "ענבל" בעיר, אליו יוזרמו הדיווחים במשך כל היום.

 

המצעד אמור לצאת בשעה 17:00 מצומת הרחובות דוד המלך ומשה הס. הצועדים ילכו לאורך רחוב דוד המלך עד לגן הפעמון, שם תיערך עצרת, שאמורה להסתיים ב-20:00. 

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד הגאווה, האח התל-אביבי
צילום: עופר עמרם
השוטרים מתאמנים, השבוע
צילום: עופר עמרם
מומלצים