שתף קטע נבחר

בתי הדין, אני לא מאמינה לכם

מיהו סרבן? ומה קורה כאשר הבעל "מסכים" לתת את הגט אבל דורש מן האשה ויתור על חלקה בדירה? רבקה לוביץ' לא מאמינה לסקר מסורבות הגט שפרסמו בתי הדין הרבניים וגורסת: הגיע הזמן שגורם חיצוני יבדוק לעומק את הנתונים

בקוראי את הנתונים שמסר אמש (יום ג') מנכ"ל בתי הדין הרבניים לגבי סרבני גט וסרבניות הגט נדהמתי. אני מקווה שהרב בן דהאן זוכר שאשה מסורבת גט היא "תקועה" מבחינה הלכתית, ואינה יכולה להקים משפחה אחרת, ואילו גבר יכול לעשות ככל העולה על רוחו. אני מקווה שהרב בן דהאן זוכר שילדיה של אשה מסורבת גט ועגונה שיוולדו מגבר אחר יוכתמו כממזרים, וילדיו של גבר לא. אני מקווה שהדיינים זוכרים שלאשה שעון ביולוגי – ולגבר לא.

 

ולגופם של מספרים: מה הקשר בין העובדה שיש, לדברי הרב בן דהאן, 942 תיקים פתוחים לבין מספר מסורבות הגט? הרי כל תיק יכול להסגר אחרי חצי שנה של חוסר פעילות. נשים רבות מיצו את כל ההליכים נגד הבעל מבלי שהצליחו להוציא ממנו גט, והתיק שלהן נסגר. כל הנשים שהתיק שלהן סגור לא נספרו ברשימת מסורבות הגט! אני תוהה מדוע בחרו כותבי הסקר להתייחס למספר התיקים הפתוחים ולא למספר התיקים שנפתחו. אולי משום שמספר התיקים שנפתחים ואינם נסגרים אחרי שנתיים הרבה יותר גדול.

 

יתירה מזאת - מספר התיקים שנפתחים בבית הדין אינם כוללים את הנשים הרבות אשר נמצאות בהליכים בבית המשפט כנגד הבעל כדי לגמור קודם את העניינים הנלווים לגט. עורכי דין בדרך כלל ממליצים לאשה לסגור קודם את כל ההליכים בבית המשפט על מנת שלא להסתבך בבית הדין. גם בית הדין אינו רואה בעין יפה כשההליך מתרחש בו זמנית בשתי ערכאות.

 

במידה שהערכאה האזרחית קנתה סמכות יימנעו בדרך כלל הדיינים מלסדר גט עד שבני הזוג יבואו עם הסכם גירושין. על כן נשים רבות נאבקות במשך שנים בבית המשפט עוד לפני שהן פונות לבית הדין, והן מגיעות לבית הדין הרבני עם הסטוריה של שנות מאבק מאחוריהן. אילו ידעו נשים שהן יכולות לקבל גט על פי בקשה, ולסיים לאחר הגט את שאר העניינים הנלווים – הרי שנשים רבות נוספות היו פונות למערכת, והיה לנו מושג יותר ברור כמה נשים מסורבות גט ישנן בישראל.

 

מיהו סרבן?

והנה שאלת השאלות: כיצד קבע הסקר מיהו הסרבן? מה קורה כאשר הבעל "מסכים" לתת את הגט אבל דורש מן האשה ויתור על חלקה בדירה? ומה קורה כאשר הבעל דורש שהאשה תוותר על מעורבות של פקידת סעד במפגשיו עם הילדים? במקרים בהם בית הדין סבור שעל האשה לוותר (וישנם הרכבים הסוברים שהבעל יכול להתנות תנאים בגט), הוא מתייחס אל האשה כאל סרבנית הגט, ומאשים אותה בעגינותה.

 

ועוד - איך ניתן לספור את כל אותן הנשים שהבעל אמר להן: "לעולם לא אתן לך גט", והן פשוט התייאשו ולא נקטו בשום פעולה? ישנן נשים רבות כאלו, אבל אותן הרי אף אחד לא סופר.

 

שאר הנתונים שנמסרו ע"י בית הדין אף הם כנראה מוטים. מה בעצם מסתתר מאחורי המילים "13% טרם התגרשו בשל סכסוכי ממון"? אולי זה במילים אחרות "הצד החזק סוחט את הצד החלש"? מה מסתתר מאחורי המילים " 5% נמצאים בהליכים של שלום בית"? אנו מכירים טוב מאד את הלחץ המופעל על נשים לשלום בית ואת הפחד של האשה לסרב לדרישת בית הדין לפנות ליעוץ ולנסות לעשות שלום בית.

 

מה מסתתר מאחורי המילים: "11% מהזוגות שפתחו תיק גירושין ובמסגרתו הסכם גירושין אושר, לא הגיעו למועד ביצוע הגט"? האם אכן שני הצדדים לא היגיעו לביצוע הגט? אני מסופקת. פעילות ארגוני הנשים יודעות יפה כמה פעמים גברים סרבנים "מבריזים" ביום הגט ואינם מגיעים, ומשאירים אשה אומללה "להתייבש" על ספסלי בית הדין הרבני.

 

מה מסתתר מאחורי המילים "בני הזוג כאילו שמים את הגירושין שלהם בסטנד ביי"? האם אכן שניהם שמו את הגירושין בסטנד ביי? אני חוששת שלא שמענו את כל הסיפור ואפילו לא את חציו. התיקים בבית הדין הרבני חסויים בשל צנעת הפרט. כל הנתונים נמצאים בידי בית הדין, אולם עד שלא יהיה גורם חיצוני שיבדוק את נושא הגירושין לא נוכל לדעת את מספר מסורבות הגט בישראל. בכלל, הגיע הזמן שגורם חיצוני יבדוק יותר לעומק דברים רבים שקורים בבית הדין הרבני.

 

בית הדין, קח אחריות

חבל שבית הדין מבזבז זמן להוכיח שתופעת הסרבנות, שכולנו יודעים שהיא קיימת ומתרחבת ככל שנוסקים מספרי הגירושין, אינה קיימת. חבל שבית הדין אינו לוקח אחריות על עם ישראל, ואינו רואה עצמו כמי שנדרש למצוא פתרונות כוללניים למסורבות הגט ולעגונות. ויש פתרונות הלכתיים – צריך רק לרצות ליישם אותן.

 

בעניין ההכרזה של הרב בן דהאן שהיה מעדיף את עמדת ההלכה "מבחינה הלכתית נקבע שבעל המסרב לתת גט ובית הדין כופה זאת עליו, מכים אותו בשוטים. לפי החוק בישראל אי אפשר לבצע את ההלכה הזו", הרי שזוהי דמגוגיה זולה מן הסוג שלא הייתי מצפה לשמוע מאדם כל כך מלומד. הרב בן דהאן יודע כמוני שבכדי להכות בעל צריך לקבל פסק דין לכפיה ומספר פסקי הדין לכפיית גט שניתנים בשנה ניתן לספור על יד אחת, אם בכלל. החוק הישראלי מתיר לבית הדין לשים בעל סרבן בכלא – בואו נראה את בית הדין מיישם את מה שמותר לו לעשות. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלי בן דהאן
צילום: חיים צח
תצוגת אופנה למען מסורבות הגט
צילום: יריב פיין
מומלצים