שתף קטע נבחר

מזוז: קצב חתם על הסדר - יתפטר ולא ייאסר

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע כי הפרקליטות חתמה בצהריים עסקת טיעון עם הנשיא הנבצר משה קצב. קצב יואשם במעשים מגונים, שעונשם יכול להגיע לשבע שנים, אך יישלח רק למאסר על תנאי. במקביל, יגיש את התפטרותו ליושבת ראש הכנסת ויפצה את המתלוננות. "אם מישהו אמר שההר הוליד עכבר, אני לא מכיר עכברים כה גדולים", אמר מזוז. "השאלה החשובה והמשפיעה באמת היא האם יש הרשעה"

"כשהנשיא מודה, זה לא דבר של מה בכך. אם מישהו אמר שההר הוליד עכבר, אני לא מכיר עכברים כה גדולים. ממעמד של האזרח מספר אחת של מדינת ישראל - עבר הנשיא למעמד של מורשע בעבירת מין עם כל הקלון האישי והציבורי שילווה אותו. זה לא עכבר. ואם זה עכבר, איני יודע מה זה פיל". כך אמר בצהריים (יום ה') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בניסיון להסביר את הפער בין הסדר הטיעון שהושג - וכבר נחתם - עם הנשיא היוצא משה קצב, לבין טיוטת כתב האישום.

 

מזוז סיפר כי השימוע שינה פרטים מהותיים והשפיע על ההחלטה, הוא הסביר כי היו קשיים ראיתיים, בעיקר של התיישנות, וכי היה אינטרס ציבורי משמעותי שהנשיא קצב יודה, ולא ינוהל משפט. 

 

עסקת הטיעון עצמה נחתמה רק דקות ספורות לפני שיצא מזוז אל המצלמות. כתב האישום יוגש לבית המשפט השלום בירושלים בשבוע הבא. העונש שהוסכם בין הצדדים יעמוד על מאסר על תנאי ופיצוי כספי למתלוננות. "יוגש כתב אישום נגד הנשיא, המייחס לנשיא שרשרת של מעשים מגונים בעובדת לשכתו במשרד התיירות, ושהם מתורגמים לעבירת פשע שעונשה המקסימלי הוא שבע שנים. בנוסף, כתב האישום יכלול עבירה של הטרדה מינית נגד מתלוננת בבית הנשיא, והטרדת עד נגד אחת המתלוננות מבית הנשיא. הנשיא יודה באמור בכתב האישום באקט של הודאה ונטילת אחריות לדברים", אמר מזוז.

 

"העונש שהוסכם היה עונש של מאסר על תנאי ופיצוי כספי למתלוננות... מעבר לכך, הנשיא יגיש את התפטרותו ליושבת ראש הכנסת כאקט של אחריות אישי למעשיו". מזוז סיפר כי בנוגע לאישום על חלוקת הגביעים למקורבים, תסתפק הפרקליטות בתשלום כופר של הנשיא - לקופת המדינה.

 

"השימוע לא היה טכני"

היועץ המשפטי נדרש במסיבת העיתונאים לפער בין העבירות בטיוטת האישום, לעבירות בהסדר הטיעון, ונתלה בשימוע: "שימוע אינו עניין טכני, שימוע הוא עניין מהותי. שימוע הוא הליך שנועד לברר באופן יסודי את חומר החקירה, ושימוע לעיתים קרובות מביא לשינוי בתמונה הראשונית של חומר הראיות. זה מה שהביא לשינוי בסעיפי האישום. לפני שבועיים סגרתי תיק נגד חבר כנסת לאחר שימוע וזה לא היה התיק הראשון", אמר מזוז.


מזוז במשרד המשפטים. "העיקר ההרשעה" (צילום: גיל יוחנן)

 

על מהלך העניינים סיפר מזוז: "תוך תהליך הדיונים הגיעו אלינו פניות מטעם הנשיא בבקשה להגיע לסיום הפרשה בהסכמה. הפניות היו לסיים את הפרשה מחוץ לכותלי בית המשפט - קרי, להסתפק בהתפטרות הנשיא. דחינו על הסף את הפניות האלה והבהרנו שבתיק הזה יהיו כתבי אישום. משא ומתן יתנהל על פרטי כתב האישום ולא על עצם הגשת כתב האישום. בסופו של דבר, בתום משא ומתן הגענו לכלל מסקנה שבעצם נחתמה לפני דקות אחדות על ידי נשיא המדינה.

 

"מדובר בתיק מורכב מאוד מבחינה ראייתית", הבהיר מזוז. "ההנחה שלנו היתה שיוגש כתב אישום, אבל שיהיה סיכוי כזה או אחר להרשעה - ובהסדר הטיעון אתה משיג הרשעה ודאית. היה גם שיקול של האינטרס הציבורי בצמצום הפגיעה הצפויה במוסד הנשיאות, ולא בנשיא משה קצב, ובתדמיתה של מדינת ישראל עקב משפט שהיה מתנהל במשך תקופה ממושכת עם כותרות לא מחמיאות למוסד הנשיאות בארץ ובעולם".

 

מי זוכר במה מרדכי הורשע?

היועץ המשפטי ניסה להסביר את הפער: "אני מזמין אתכם להסתכל על הדברים בפרספקטיבה רחבה - של מה באמת המשמעות הרחבה של הרשעה על פי הסדר הטיעון. מדובר בנשיא מדינה שמורשע על פי הודאתו בעבירות מין לא קלות בגין סדרה של מעשים מגונים ועבירות מין אחרות בנוגע ליותר מאישה אחת, וזה זה לא דבר קל כלל ועיקר".

 

באשר לשיקולים שהנחו אותו בקבלת כתב האישום אמר מזוז כי "כאשר מדובר באיש ציבור בכלל, ובמיוחד כאשר מדובר באיש ציבור בקשר לעבירות מין, בסופו של יום מה שחשוב הוא לא פרט אישום כזה או אחר, האם הוא יורשע בשניים בשלושה או בארבעה אישומים והאם זה בסעיף פלוני או אלמוני, בסוף השאלה המכרעת והחשובה והמשפיעה באמת היא האם יש הרשעה או אין הרשעה. אני לא בטוח שהרבה אנשים זוכרים היום במה הורשע איציק מרדכי בכמה סעיפי אישום ובאיזה סעיפי אישום".

 

מסיבת העיתונאים של מזוז יצאה לדרך אחרי תלאות: המתלוננת א' מבית הנשיא, ששמה נמחק מכתב האישום לחלוטין, עתרה לבג"ץ על מנת למנוע ממזוז להכריז על הסדר הטיעון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האינטרס הציבורי הכריע. מזוז
צילום: גיל יוחנן
עו"ד אמיר. בלי סעיף אונס
צילום: חיים צח
א' ופרקליטתה כנרת בראשי. נמחקו מהאישומים
צילום: אביגיל עוזי
עורך הדין לביא. הישג לקצב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים