שתף קטע נבחר

אט"ד עתרה לבג"ץ נגד יישום מסקנות ועדת הבר

טוענת: הגדלת היצע שטחי התעסוקה להשכרה במושבים תביא לנטישת שטחים כאלו בערים, מה שעלול לפגוע באוכלוסייה חלשה, להביא לאובדן שטחים פתוחים

עמותת אדם טבע ודין עתרה הבוקר (ב') לבג"ץ נגד החלטת מנהל מקרקעי ישראל לאשר את המלצות ועדת הבר, המאפשרות לבעלי נחלות להקים ולהשכיר שטחים לתעסוקה. לטענת אט"ד להחלטה השלכות חברתיות וסביבתיות קשות.

 

בעתירה נאמר כי הגדלת היצע שטחי התעסוקה להשכרה במושבים תביא לפיתוח עסקים באופן אקראי, מפוזר וללא תכנון מראש שעלול להביא לאובדן שטחים פתוחים ולהרעת איכות האוויר.

 

במישור החברתי טוענים באט"ד כי החלשת הערים על ידי יציאת עסקים מהן, תביא לפגיעה באוכלוסייה הגרה בהן. 

 

לפני 3 חודשים אישרה מועצת מינהל מקרקעי ישראל פה אחד את מסקנות ועדת הבר, בראשות הממונה על התקציבים באוצר קובי הבר בעניין השימוש בחלקת המגורים לתעסוקה שאיננה חקלאית. המסקנות שאושרו מתירות לכל משק להסב עד 500 מ"ר (כולל שטחי קיט) בתוך חלקת המגורים שלו לתעסוקה חליפית בכפוף לאישור מוסדות התכנון. משרד האוצר אישר אף הוא לאחרונה את ההמלצות.

 

בזמנו, סברה הוועדה כי יש לצמצם את השימושים לתעסוקה לא חקלאית בתוך חלקת המגורים במושב. יחד עם זאת קבעה כי לאור העובדה שייעוד שטחים לצרכי תעסוקה בהיקף של עד 500 מ"ר הותר בתוכניות סטטוטוריות, ובמספר רב של חלקות מגורים מתקיימים שימושי תעסוקה הלכה למעשה, לא ניתן יהיה לשלול בצורה מוחלטת את האפשרות להסדיר שימושים אלה מול המינהל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד 500 מ"ר לתעסוקה במושבים. אילוסטרציה
צילום: יעל פלג
מומלצים