שתף קטע נבחר

האזנות הסתר בתיק רמון: רשלנות, לא זדון

השופט שבדק את טענות סנגוריו של חיים רמון על הסתרת חומר מהאזנות הסתר שביצעה המשטרה בתיק החקירה נגדו, הגיש מסקנותיו. "אכן היו תקלות וכשלים בטיפול המשטרה והפרקליטות, אך לא נמצא יסוד לטענת ח"כ רמון בדבר הסתרה מכוונת של חומרי חקירה", הוא קובע

רשלנות רבתי, תקלות וכשלים - במילים קשות אלה מתאר השופט בדימוס שלום ברנר את התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשת האזנות הסתר בתיק רמון. השופט ברנר סיים את הבדיקה שערך בנוגע לטענות השר חיים רמון בדבר התנהלות המשטרה והפרקליטות בכל הנוגע להאזנות הסתר שנערכו בפרשת הנשיקה. בדו"ח שהגיש היום (א') ליועץ המשפטי לממשלה קובע השופט כי "אכן היו תקלות וכשלים בטיפול המשטרה והפרקליטות בתוצרי האזנת הסתר, מתוך רשלנות של המעורבים, אך לא נמצא יסוד לטענת ח"כ רמון בדבר הסתרה מכוונת של חומרי חקירה מהסנגורים".  

 

 

השופט ברנר מונה שורה ארוכה של ליקויים באופן שבו נהגה המשטרה והפרקליטות בחומר שנאסף, אולם לבסוף הוא קובע: "בבואי לסכם את כל המסקנות הללו אחת לאחת, שוכנעתי כי כוונת זדון - כטענת רמון - מצד מי מאלו שטיפלו בתיקו, לא נתקיימה כאן. רשלנות רבתי הייתה גם הייתה".

 

דו"ח הבדיקה של השופט הוגש לאחר שבעיצומו של משפט רמון, בראשית נובמבר 2006, פנו סנגוריו של חבר הכנסת ליועץ המשפטי לממשלה, והעלו טענות כי הוסתרו מהם, במזיד, תוצרי האזנות סתר שנעשו בפרשה זו, וכי עקב כך נגרמה פגיעה קשה בהגנתו.

 

לאחר בדיקה ראשונית של הדברים אז, נענו הסנגורים כי בהתאם לממצאיהם, אכן היו תקלות וכשלים בטיפול המשטרה והפרקליטות בתוצרי האזנות הסתר – הגם שהאזנות הסתר עצמן נערכו כדין - ואולם, נראה שתקלות אלה היו בתום-לב. לטענתם, לא נמצא יסוד לטענות על העלמה מכוונת של חומרי חקירה מההגנה, ולטענות על קנוניה וקונספירציה כביכול.

 

בעקבות הטענות נתמנה השופט ברנר לברר את העניין ובכתב המינוי הוא התבקש לבדוק את תהליכי ההעברה להגנה של תוצרי האזנת הסתר ואת הסיבות שבעטיין חלק מהחומר לא הועבר במועד. כן נדרש השופט לגבש מסקנות והמלצות ככל שימצא לנכון.

 

בהתאם לכך, השופט ברנר כלל בדו"ח שורת המלצות מערכתיות לשם תיקון הליקויים שנתגלו. בין השאר הוא קבע כי לכל האזנת סתר - ללא יוצא מן הכלל - ימונה קצין הערכה שיפקח באופן הדוק על תהליך ההקלטה והתמלול. כן קבע כי לנאשם וסנגוריו תימסר, יחד עם חומר החקירה, גם הודעה על קיומן של האזנות סתר.

 

למרות הרשלנות שהתגלתה בבדיקה, השופט לא מצא לנכון לקבוע המלצות אישיות נגד מי מהמעורבים.

 

פרקליטו של המשנה לראש הממשלה חיים רמון, עורך דין נבות תל צור, אמר בתגובה לדו"ח כי "קביעתו של השופט שבתיק החקירה של המשנה לראש הממשלה יש רשלנות רבתי מעוררת שאלות נוקבות ותהייה קשה על צירוף המקרים המוזר שהביא לרשלנות כה קשה ולפגיעה בזכותו של הנאשם בתיק זה. אנו ממתינים לראות האם כנגד אלה שנמצא שהתרשלו בפעולתם בתיק רמון יינקטו הליכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. לא הוסתר חומר
צילום: ניב קלדרון
מזוז. הפרקליטות התרשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים