שתף קטע נבחר

האגודה לזכויות האזרח: נגד חוק סינון האתרים

לקראת ההצבעה מחר בוועדת הכלכלה בנושא הצעת חוק 892, באגודה לזכויות האזרח סבורים כי כפיית מנגנון צנזורה ממשלתי המוני היא בלתי דמוקרטית בעליל, גם כאשר ניתנת לציבור כביכול בחירה אם להשתמש בו: "הקמתו תהווה מכה אנושה לרשת ולחופש הביטוי במדינת ישראל"

 

ועדת הכלכלה של הכנסת צפויה להצביע מחר (ב') על הצעת חוק להגבלת גישה לאתרי אינטרנט שהגיש ח"כ אמנון כהן מש"ס, שאושרה בקריאה טרומית.

 

ההצעה אשר תעלה לדיון מחר היא גירסה מעודכנת ביחס להצעה המקורית של כהן, שאושרה בשבוע שעבר על ידי ועדת השרים לחקיקה. על פי ההצעה, ספקיות האינטרנט יחויבו להציע שירות סינון לכלל הלקוחות כדי למנוע גישה לאתרי מין, אלימות או הימורים. לקוח שלא ימסור תשובה - ספקית האינטרנט תספק לו שירות כזה בכל מקרה.  

 

באגודה לזכויות האזרח סבורים כי כפיית מנגנון צנזורה ממשלתי המוני היא בלתי דמוקרטית בעליל, גם כאשר ניתנת לציבור כביכול בחירה אם להשתמש בו, אם לאו. הקמתו תהווה מכה אנושה לרשת ולחופש הביטוי במדינת ישראל. היא תטיל נטל בלתי ראוי על פרטים, שכל רצונם הוא לגלוש באינטרנט מבלי שעינה הפקוחה של המדינה תחדור למחשבם.

 

האינטרנט מקדם את חופש הביטוי

האגודה לזכויות האזרח הביעה התנגדות לחוק בניסוחו הקודם, וממשיכה להתנגד גם לנוסח החוק המקורי. "התוצאה הברורה של חוק כזה, היה ויתקבל, היא התערבות מדינתית אסורה בחופש הביטוי, בזכות למידע, בזכות לפרטיות, בזכות הציבור לדעת ובחירות הבסיסית מפני התערבות המדינה בספירה הפרטית ביותר".

 

אין לממשלה מקום לקבוע מה אבור לאזרחים לראות

בנייר העמדה נכתב כי כתוצאה מהצעת החוק, שרי הממשלה ופקידים ממשלתיים הם שיקבעו לציבור, בדומה למצב במדינות החשוכות ביותר, מהם עיסוקים וביטויים "בלתי-מוסריים", שהם בגדר "תועבה" או "אלימות", כלשון הצעת החוק.

 

"אין חולק על זכותם של הורים, מחנכים ואחרים להגן על קטינים מפני מסרים שליליים באינטרנט", קובעים באגודה, "לשם כך עומדים לרשותם, על פי בחירתם, כלים טכנולוגיים, הנגישים לציבור והניתנים לרכישה במחיר סביר. עם זאת, אסור שהפתרון לכך יהיה באמצעות הצעת החוק, המשתמשת באינטרס של הגנה על קטינים כאמתלה לפגיעה אנושה בחירויות פרט בסיסיות באופן בלתי סביר ובלתי מידתי. במדינה ליברלית אין מקום לממשלה או לכנסת לקבוע עבור הפרטים מה מותר להם לראות ומה אסור".

 

"על פי הצעת החוק, יוסמך שר התקשורת לקבוע הוראות מפורטות לביצועו, ובכך תועצם עד מאד הסכנה להתערבות ממשלתית בחירויות פרט בסיסיות, בנגישות פרטים למידע מכל סוג ובמרחב הדמוקרטי באינטרנט. אחת מתוצאות הלוואי הקשות של החוק תהיה הקמת מאגר מידע של "סרבנים", דהיינו כל מי שלא יהיה מעוניין בסינון הממשלתי, תוך פגיעה עמוקה בזכות לפרטיות.

 

האגודה לזכויות האזרח מדגישה, כי תוכנות מחשב למיניהן, המסננות תכנים, הן עניין שאל לה לממשלה להתערב בו, אלא להותירו לבחירות חופשיות של פרטים. תוכנות סינון למיניהן זמינות כבר כיום לרכישה בשוק, לרבות באמצעות ספקי האינטרנט. הציבור המעוניין בהן, הורים ואחרים, יכול לרוכשן ללא כל קושי, וטוב שכך. כניסת המדינה לתחום סינון תכנים הינה חסרת תקדים ומסוכנת".

 

האגודה לזכויות האזרח קוראת לכל חברי הכנסת להתנגד בכל תוקף להצעת החוק, וקוראת לציבור הרחב לשלוח מכתבים לחברי-כנסת, הקוראים להם להתנגד בכל תוקף להצעה. היה ויעבור החוק, האגודה מודיעה בזאת שתעתור נגדו ללא דיחוי, באשר כאמור מדובר בחוק בלתי-חוקתי המנוגד לערכיה הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
האגודה לזכויות האזרח קוראת לחברי הכנסת להתנגד להצעה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים