שתף קטע נבחר

מנכ"ל "נצח-יהודה": מי שלא לומד חייב להתגייס

הרב צבי קלובנאו, ממקימי הנח"ל החרדי, על הפטור לבני ישיבות שהוארך השבוע: "בחורים שנהנים ממעמד של 'תורתו אומנותו', כשאינם יושבים ולומדים, חייבים להתגייס". גורם צבאי ל-ynet: "לבדוק כמה אחוז מהחרדים אשר נהנים ממעמד 'בן ישיבה' באמת לומדים"

תוקפו של "חוק טל", המסדיר את הפטור מצה"ל לאלו שתורתם אומנותם, שוב הוארך שלשום בכנסת. הרב צבי קלובנאו, מנכ"ל עמותת הרבנים "נצח-יהודה", שהקימה את הנח"ל החרדי, מביע בשיחה עם ynet תמיכה בחוק - לאלו שתורתם אומנותם, אך מאידך מסתייג נחרצות בשימוש בחוק למטרות השתמטות לשמה.

 

 

הרב קלובנאו מאמין שהמדינה חייבת לאפשר לבחורים חרדים אשר לומדים בישיבה להמשיך וללמוד. לדבריו, "לימוד תורה מגן על ארץ ישראל, ואין שום מחלוקת על כך", אך יחד עם זאת הוא מוסיף כי "בחורים אשר נהנים ממעמד של 'תורתו אומנותו' בזמן שאינם יושבים ולומדים חייבים להתגייס". קלובנאו מציין את הדברים, לנוכח המציאות הקיימת בשטח, לאחר שהנח"ל החרדי פועל כבר שמונה שנים והתגייסו אליו כבר 2,000 חיילים. "הוכחנו כי ניתן לשלב שירות קרבי והגנה על המדינה לצד אווירה חרדית למהדרין, בלי שהאחד יבוא על חשבון השני", אומר קלובנאו.

 

על רקע אישור החוק, אומרים גורם צבאי ל-ynet כי יש לבדוק כמה אחוזים מהחרדים אשר נהנים ממעמד "בן ישיבה שתורתו אומנותו" באמת יושבים ולומדים. לדברי הגורם, "גם בכירים חרדים שבאים אתנו במגע מודים כי ישנו אחוז לא נמוך של בחורים המנצלים מעמד זה בזמן שאינם יושבים ולומדים כלל".

 

בתגובה לדברים אומר הרב קלובנאו, כי "חבל שישנם בחורים המנצלים את מעמד בן הישיבה בזמן שאינם יושבים ולומדים, ובכך בעצם פוגעים בכל אותם בחורים חרדים אשר יושבים ולומדים". "אין ספק כי הם חייבים להתגייס ולשאת בנטל יחד עם שאר אזרחי ישראל", הוא אומר, "צריך להיות ברור כי הנח"ל החרדי נועד לאלה שכבר לא לומדים בישיבה, ברור מאליו כי אין לנו כל רצון לגייס את הבחורים שבאמת יושבים ולומדים".

 

יצויין כי רק השבוע פורסם, על פי נתונים אשר נאספו על ידי אגף משאבי אנוש בצה"ל, כי כל צעיר רביעי אינו מתגייס לצה"ל.

 

מכלל אלו שאינם מתגייסים, 11% הינם בחורים אשר הצהירו כי 'תורתם אומנותם'. מדובר בעלייה משמעותית ביחס לאשתקד וחצייה ראשונה של רף ה-10%. באגף משאבי אנוש בצה"ל מעריכים כי זוהי עלייה הדרגתית, הצפויה להימשך גם בשנים הקרובות בקרב הנוער החרדי. בקרב הציבור הכללי כ-7% אינם מתגייסים בגלל סיבות רפואיות ונפשיות. 4% לא מתגייסים כיוון שהם שוהים בחו"ל ואילו 4% נוספים לא מתגייסים בגלל רישום פלילי או נתונים אישיים שאינם עומדים ברף הגיוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב צבי קלובנאו. לשרת, באווירה חרדית
לוחמי הנח"ל החרדי מתפללים בשטח
צילום: דובר צה"ל
מומלצים