שתף קטע נבחר

ביה"ד: על 'קופי בין' להחזיר לעבודה את מייסד הוועד

אלון-לי גרין, אחראי משמרת בקופי בין, הקים ברשת בתי הקפה התל אביבית את ועד העובדים הראשון. זמן קצר לאחר מכן פוטר בטענה שלא מילא את תפקידו כיאות. ההסתדרות עתרה לביה"ד לעבודה נגד הפיטורים, וזכתה. בית הדין: "הרשת פגעה בזכות יסוד של העובד"

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קיבל את בקשת ההסתדרות והורה לרשת בתי הקפה "קופי בין" להחזיר לעבודה את אלון-לי גרין, מנהל משמרת ברשת, שהקים ברשת ועד עובדים ופוטר. בית הדין קיבל את טענת ההסתדרות, לפיה גרין פוטר בגלל שהקים ועד עובדים.

 

"התרשמנו כי פיטורי גרין נעשו לכאורה על רקע רצונו להקים ועד עובדים ברשת ופנייתו להסתדרות לקבל סיוע בהתארגנות", כתבה השופטת אהובה עציון בהחלטתה, "זאת בניגוד לטענת קופי בין, כאילו הוא פוטר מטעמים ענייניים הקשורים בטיב עבודתו. הרשת פגעה בזכויות יסוד של העובד (חופש ההתאגדות, ת.ג.). גם פיצוי כספי לא יכול לרפות את הפגם בהתנהלות הרשת.

 

"למרות שנקבעה הלכה שלא ניתן לכפות העסקה על עובד, מדובר במקרה חריג ולכן אנו מורים על השבתו לעבודה", נקבע בפסק הדין.

 

הקים ארבעה ועדי עובדים

גרין (19) עבד כשנה כאחראי משמרת בסניף קופי בין ברחוב אבן גבירול בתל אביב. במהלך עבודתו נרשם להסתדרות והחל ברישום עובדים אחרים ברשת להסתדרות ובארגון אסיפות עובדים בסניפי הרשת. עד כה הצליח, לדבריו, להקים ועדים בארבעה מסניפי הרשת בתל אביב.

 

גרין הכין "מסמך יסוד" של הוועד ו"מסמך דרישות" ובו דרישה מההנהלה לקבל החזר נסיעה במונית בלילה ובשבתות, דרישה לתשלום שעות נוספות, דרישה להסכם שכר, תשלום משכורות במועד והפסקות מסודרות לטבחים. עד למועד פיטוריו במחצית יוני חתמו כ-50 עובדים מבין 180 העובדים ברשת על הצטרפתם ליוזמה.

 

לאחר הפיטורים יצרו נציגי הרשת קשר עם ההסתדרות והסבירו כי הם מעוניינים להיכנס למו"מ על הסכם קיבוצי. נציגי ההסתדרות הבהירו להם כי התנאי המוקדם למו"מ הוא החזרתו של גרין לעבודה, אולם נציגי הרשת סירבו.

 

"במשך כל התקופה שעבדתי ברשת לא שמעתי אף תלונה על התנהלותי כאחראי משמרת", אמר גרין בתגובה לפיטוריו. "מנהל הסניף אף אמר לי שהוא אמר להנהלה שעכשיו זה לא הזמן לפטר אותי, אבל הם אמרו לו לקבל את ההחלטה מיד. ההחלטה על הפיטורים היא לא של מנהל הסניף, שהכיר את עבודתי מקרוב והיה מרוצה ממנה, אלא של המנכ"ל. ההנהלה התנגדה ליוזמה להקים ועד, שלחו לאסיפה שלנו נציג שאמר שהקמת ועד היא לא חוקית ואיים בפיטורי עובדים".

 

 

המנכ"ל: הוא היה עובד לא מהימן

עם פרסום הידיעה לראשונה ב-ynet מסר מנכ"ל הרשת, אלון לוי, בתגובה: "אלון-לי פוטר בגלל בעיות תפקודיות. הוא ניהל את המשמרות באופן לא מקצועי, הוא העביר דיווחים לא נכונים לממונים עליו ודיווח על משימות שוטפות שלא ביצע.

 

"אלון-לי קיבל את ברכתנו ואת ברכתי האישית להקים ועד עובדים ברשת. אין לנו התנגדות לוועד עובדים. כמי שבא ממקום עבודה מאורגן - חברת קוקה קולה - אני תומך בוועדי עובדים. עד כה לא קיבלנו פנייה רשמית שהסבירה לנו מי עומד בראשי הוועדים הללו, מי הם החברים ומה הדרישות. עם זאת, גם אחרי לכתו של אלון לא נמנע מהעובדים להתאגד ונדון בכל דרישותיהם לגופו של עניין. ברצוני להזכיר שקופי בין היה בית הקפה הראשון שקיבל את תו התקן החברתי, ואנחנו גאים ביחסי העבודה התקינים ברשת".

 

ואולם, בית הדין פסל את טענת הרשת מכל וכל: "מצאנו אי-התאמה בין העדויות של מנהלי הרשת בקשר לשאלה, מתי החלו להתגלות בעיות בתפקודו של גרין", נכתב בפסק הדין, "הרשת לא הוכיחה לנו את הטענה שפיטרה את גרין בגלל כשלים בתפקודו ולא בגלל שהקים ועד עובדים. לא הצלחנו להבין כיצד הרשת, לפי טענתה, המשיכה להחזיק עובד שאינו מתפקד טוב בתפקיד חיוני, ולכן לא השתכנענו שהכשלים בעבודתו היו חמורים מספיק כדי לפטרו מעבודתו ולא השתכנענו שהם העילה לפיטוריו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלון-לי גרין. ניצחון בביה"ד
צילום: אביגיל עוזי
קופי בין. יחזירו את אלון-לי גרין?
מומלצים