שתף קטע נבחר

יוזמה: ועדה תבחר את נשיאי בית המשפט

שר המשפטים דניאל פרידמן סבור כי יש לבחור את נשיאי בתי המשפט, הסגנים והמנהל על ידי ועדה המורכבת משופטים בדימוס, ולא רק בהסכמת נשיא בית המשפט העליון: "המטרה בשינויים הללו היא להביא לבחירת המועמד הטוב ביותר"

שר המשפטים, דניאל פרידמן, יוזם מהלך שיוביל לכך שנשיאי בתי המשפט, סגניהם והמנהל ייקבעו באמצעות ועדת איתור. "המטרה היא בחירת המועמד הטוב ביותר, תוך הבטחת שקיפות ומתן סיכוי לכל מועמד ראוי", הסביר היום (ה').

 

כיום שר המשפטים הוא שממנה את נשיאי בתי המשפט – בהסכמת נשיא בית המשפט העליון. לפי יוזמת השר תוקם ועדת איתור בראשה יעמוד שופט בדימוס אשר ייבחר על ידו, ולצידו שופט בדימוס שייבחר על ידי נשיאי בתי המשפט המחוזיים ושופט בדימוס שייבחר על ידי נשיאי בתי משפט השלום. הוועדה תהיה זו שתמליץ על המועמדים.  

 

הוועדה לאיתור מנהל בתי המשפט תהיה מורכבת משופטים בדימוס שימונו על ידי שר המשפטים, נשיא בית המשפט העליון, נשיאי בתי המשפט המחוזיים ונשיא בתי משפט השלום. כמו כן יישב בוועדה נציב שירות המדינה. לגבי עובדי הנהלת בתי המשפט קובעת יוזמת השר כי כל העובדים, למעט מנהל בתי המשפט, ימונו אך ורק לפי הוראות התקשי"ר וכי לא ימונו שופטים לתפקידים אלה.

 

היוזמה של השר פרידמן היא למעשה קריאת תיגר נוספת על נשיאת ביתה משפט העליון, דורית בייניש, זאת לאחר שלאחרונה הציע להגביל את כהונת נשיאי בית המשפט העליון ולשלול מבג"ץ את הסמכות הבלעדית לפסול חוקים. במכתב ששלח היום אל השופטת בייניש, אל נשיאי בתי המשפט ולמנהל בתי המשפט, ביקש השר לשמוע את הערותיהם בנוגע להצעתו.

 

"המטרה בשינויים הללו היא להביא לבחירת המועמד הטוב ביותר לכל אחד מן התפקידים, תוך הבטחת שקיפות ההליך ומתן סיכוי לכל מועמד ראוי", אמר. "ההצעה נועדה גם לחזק את עצמאות השופטים ולהבטיח את אי-תלותם בשר המשפטים ובנשיא בית המשפט העליון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר המשפטים, דניאל פרידמן
צילום: דודי ועקנין
נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים