שתף קטע נבחר

היערכות העורף? את הח"כים זה לא מעניין

רק אחד מתוך 15 חברי הכנסת החברים בוועדה לביקורת המדינה הגיע לדיון בדו"ח המבקר על היערכות העורף: יו"ר הוועדה. המבקר, השר לביטחון פנים, סגן מפכ"ל המשטרה ונציג פיקוד העורף דווקא כן הגיעו לישיבה

הוועדה לביקורת המדינה דנה הבוקר (יום ב') בדו"ח המבקר על היערכות העורף ותפקודו במלחמת לבנון השנייה. אבל למעט יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, איש מ-15 חברי הכנסת האחרים החברים בוועדה לא טרח להגיע לדיון בו השתתפו מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס והשר לביטחון פנים, אבי דיכטר.

 

חברי הכנסת שלא הגיעו לדיון בוועדה הם: מיכאל נודלמן, עתניאל שנלר ועמירה דותן (קדימה), שלי יחימוביץ' ויורם מרציאנו (העבודה), לימור לבנת ומיכאל איתן (ליכוד), טאלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל), אלחנן גלזר (גמלאים), אבשלום וילן (מרצ), יצחק וקנין (ש"ס), יעקב ליצמן (יהדות התורה), חנא סוויד (חד"ש) ודוד רותם (ישראל ביתנו).


דיכטר, אורלב ולינדנשטראוס בוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

אורלב לא אהב את היעדרות חבריו לוועדה, מדיון בנושא חשוב כל-כך. "אני מביע תמיהה על אי נוכחותם של חברי הוועדה בדיון. שוחחתי במהלך הדיון גם עם מבקר המדינה על אי נוכחתם של הח"כים ודעתנו אינה נוחה מכך. אני מתכוון לשוחח גם עם חברי הוועדה בנושא כדי שישתתפו בדיונים הבאים".

 

בדו"ח מתח לינדנשטראוס ביקורת חריפה על משרד ראש הממשלה, פיקוד העורף והרשויות המקומיות, כשהוא מגדיר את התנהלותם כ"כשלון חמור בטיפול בעורף, ובקבלת ההחלטות".

 

בתחילת הדיון אמר מבקר המדינה: "משרד המבקר הגיע למסקנה, כבר לפני תקופה ארוכה, שאחד המבחנים הגדולים לגבי דוחות המבקר הוא הביצוע שלו. היה לנו ויכוח האם זו תפקידה של הביקורת גם לבצע. הגענו למסקנה שווידוא הביצוע צריך להיעשות גם על-ידי הוועדה לביקורת המדינה וגם על-ידי משרד מבקר המדינה".

 

השר דיכטר שנשא דברים אחריו, אמר: "אני לא רואה כמשפט חקוק בסלע את האמירה" 'העורף הוא חזית'. אני חושב שתפקידנו כממשלה להבטיח שהעורף יהיה עורף והחזית תהיה חזית. ניתן להשקיע משאבים ביצירת מציאות שהעורף לא יהפוך לחזית. ישנה אפשרות מבצעית שהדבר הזה ישתנה. זו לא גזירת גורל. חיל האוויר יכול לבלום תקיפות על העורף".

 

פרט למבקר והשר לביטחון פנים, השתתפו בדיון סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב שחר אילון, ונציגו של אלוף פיקוד העורף, יצחק (ג'רי) גרשון, ש"זכה" לביקורת קשה בדו"ח. לינדנשטראוס טען כלפי גרשון כי "הפעולות שביצע לא עלו בקנה אחד עם ההנחיות שנתן שר הביטחון".

 

הדו"ח של לינדנשטראוס הצביע על ליקויים רבים, חלקם חמורים ביותר, הנוגעים למוּכנות רשויות השלטון לטיפול בעורף בעת חירום ולתפקוד הממשלה. "התנהלות קברניטי במדינה הותירה 'חלל ריק' בטיפול בעורף, והשאירה את תושבי הצפון חשופים, פגיעים וחסרי הגנה בתקופה קשה ביותר", קבע אז המבקר. 

 

יש לציין כי בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדה, בו השתתף גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, השתתפו רוב חברי הכנסת. "אין בין הדו"ח לבין מה שקרה במציאות ולא כלום", אמר ראש הממשלה בדיון בנושא מרכז ההשקעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. הח"כ היחיד שהגיע
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
לינדנשטראוס. כמעט לבד בוועדה
צילום: גיל יוחנן
דיכטר. העורף הוא לא חזית
צילום: גיל יוחנן
ניצב אילון. נציג המשטרה בדיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים