שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גם סעודיה בדרך לוועידת השלום; אולמרט מברך
  במסיבת עיתונאים עם קונדוליזה רייס בירך שר החוץ הסעודי על ועידת השלום האזורית, אותה יכנס הנשיא בוש בסתיו. הוא גם יותר מרמז כי ארצו תיקח בה חלק. בירושלים מגיבים בשמחה: סעודיה היא כוח פרגמטי חשוב בציר המדינות הערביות המתונות מול האיום של ציר הרשע - אמר גורם בכיר בלשכת רה"מ

  סעודיה הודיעה היום (ד') כי תענה לקריאתו של נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש ותשלח נציגים לוועידת השלום האזורית המתוכננת להערך בחודש ספטמבר. בירושלים בירך ראש הממשלה אהוד אולמרט על הודעת סעודיה והביא תקווה שמדינות ערביות נוספות יכריזו על השתתפותן בוועידה.

   

  במסיבת עיתונאים עם מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס ושר ההגנה רוברט גייטס אמר שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל כי ארצו מעוניינת להשתתף בוועידת השלום. "כשנקבל הזמנה ממזכירת המדינה (רייס) להשתתף (בוועידה), אנו נדון בנושא ונוודא כי נשתתף", אמר הנסיך.

   

  לסעודיה אין יחסים דיפלומטיים עם ישראל ונוכחותה בוועידה כה מרכזית לצד נציגים ישראלים תהיה פריצת דרך נדירה.

   

  בלשכת ראש הממשלה בירושלים הביעו סיפוק מההודעה הסעודית, ואמרו כי הם מקווים שהדבר אכן יקרה. גורם בכיר בלשכה אמר שהמפגש אמור להעניק מעטפת לשיחות הבילאטרליות באזור.

   

  גורם מדיני בכיר אמר: "זוהי התפתחות חשובה. ראש הממשלה אמר כבר אחרי נאום בוש ובמספר הזדמנויות נוספות לאחר מכן שהוא מצפה להצטרפות מדינות ערב המתונות לתהליך. סעודיה היא כוח פרגמטי חשוב בציר המדינות הערביות המתונות. התערבות והשתתפות מדינות ערביות נוספות נדרשת לחיזוקו של אבו מאזן על פי החזון של ניצול הזדמנות השתלטות החמאס על עזה.

   

  "מדובר בתחילת מימוש תהליך יצירת הציר המתון מול האיום של ציר הרשע, בראשו איראן ואיתה סוריה, חיזבאללה והחמאס. אין ספק שמדובר בבשורה חשובה להתפתחות הדיאלוג במזרח התיכון. ראש הממשלה טרח על כך רבות ואנו מקווים שאפשר כבר לראות תוצאה ראשונה של טרחה זאת". אמר הגורם.

   

  אמש הודיעה גם סוריה כי היא מוכנה להשתתף בוועידה. שר החוץ וליד אל-מועלם אמר כי "יוזמה שכזאת - יש להבהיר את מטרותיה ואת רצונות המשתתפים בה, וכן את הערבויות להצלחתה... נתמוך בכל מאמץ רציני להשכנת שלום ויציבות באזור".

   

  ועם זאת, הדברים נאמרו על רקע איגרת ששלח הנשיא הסורי אסד לחיילי צבאו וקציניו בה כתב כי סוריה "תישאר נאמנה לעקרונותיה ונחושה להשיב כל גרגר מאדמתה הכבושה... (סוריה נחושה) להביא לביסוס גורמי הכוח של צבאה ועמה בכל המישורים, וזאת בה בעת כשהיא קוראת לשלום צודק וכולל בהתאם להחלטות הבינלאומיות ולעיקרון של שטחים תמורת שלום... רצוננו בשלום אין פירושו שנוותר אי פעם על זכויותינו".

   

  שלשום הביעו גם שרי החוץ של המדינות החברות בליגה הערבית את תמיכתם בקריאת הנשיא בוש לקיים ועידת השלום האזורית. "אנו תומכים בכינוס ועידה בינלאומית בנוכחות כל הצדדים המעורבים, במטרה להשיג הסכם שיביא לסיום הסיכסוך הישראלי-ערבי במסגרת זמן מתוכננת", אמר מזכ"ל הליגה, עמרו מוסא, והוסיף כי שרי החוץ מקבלים בברכה את "האלמנטים החיוביים" שבהצעת בוש. עם זאת, הדגישו שרי החוץ הערביים בהודעת הסיכום כי על יוזמת השלום הערבית לעמוד בבסיס כל משא ומתן עתידי עם ישראל.

   

  סיוע צבאי לבנות הברית - נגד איראן

  שלשום, זמן קצר לפני יציאתה לביקור במזרח התיכון, הודיעה מזכירת המדינה רייס באופן רשמי על החלטת ארצות הברית להגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל ומצרים במקביל לעסקת נשק גדולה עם סעודיה - בשווי 20 מיליארד דולר - שנועדה להבטיח את היתרון היחסי של בעלות הברית של וושיגנטון מול איראן.

   

  את התמורה המיידית לעסקה קיבלה רייס כבר במסיבת העיתונאים עם עמיתה הסעודי, שהודיע כי ארצו תפתח מחדש את שגרירותה בבגדד, שנסגרה במלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1990, ותסייע למאמצים האמריקנים לשפר את המצב הביטחוני במדינה שסועת הקרבות.

   

  בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נעתר להזמנה. הנסיך סעוד אל-פייסל
  צילום: איי פי
  מומלצים