שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עודד פלדמן הגיש את התפטרותו ממנכ"לות תיאטרון חיפה

  פלדמן, שנכנס לתפקיד לפני כשנה, הציב לחברי הדירקטוריון אולטימטום: "זה או אני או היו"ר, דני נישליס". במסדרונות מדברים על הבטחות גדולות וגירעון הולך ומעמיק. לדברי המנכ"ל מדובר בהכפשות

  פחות משנה וחצי אחרי שמונה בקול תרועה רמה כמנכ"ל תיאטרון חיפה, הגיש אתמול עודד פלדמן את התפטרותו לחברי הדירקטוריון. הסיבה, לטענתו: התערבויות חוזרות ונשנות של יו"ר הדירקטוריון החדש, דני נישליס, בעבודתו. במסדרונות התיאטרון אומרים כי התפטרותו של פלדמן באה להקדים תרופה למכה. מקורות בתיאטרון אומרים היום: "פלדמן הגיע בשביל להציל את התיאטרון מכליה, ובסופו של יום, בשל תוכניות פנטזיונריות, המשיך את מגמת הגירעון".

   

  במכתב שנשלח אמש לחברי הדירקטוריון שנכחו בישיבה מיוחדת שדנה במשבר, כתב פלדמן: "מכיוון שלא זומנתי לישיבה מצאתי לנכון להבהיר מספר נושאים: הגירעון החצי שנתי עומד על 1.3 אלף שקלים. מספר המנויים הוכפל ביחס לשנה שעברה. עמדנו בתקציב ההוצאות באופן מוחלט ולתיאטרון אין שום אוברדראפט".

  פלדמן מבטל את הטענות כי בסוף שנת התקציב הנוכחית יעמוד הגירעון של התיאטרון על 4 מיליון שקלים. "הגירעון לסוף השנה ניתן לשינוי", הוא כותב ומסביר, "עומדים לרשותנו עוד חמישה חודשים עד לסוף השנה. כיוון שההצלחה האמנותית בעונה הנוכחית מוכחת והצגות התיאטרון הפכו לשם דבר בכל רחבי הארץ, יש יסוד חזק להתבסס גם על הכנסות בהתאם".

   

  פלדמן הגיש למעשה את התפטרותו לפני כשבועיים אך חזר בו בעקבות בקשת חברים בדירקטוריון. אתמול שב והגיש אותה. "התפטרותי מ-22 ביולי בעינה עומדת. אשמח לחזור בי ממנה במידה ויוחלף היו"ר", כתב.

   

  עודד פלדמן נכנס לתוך הואקום הניהולי שנוצר בתיאטרון חיפה לאחר פיטוריהם של המנכ"ל היוצא, ישראל בן-שלום וסדרת פיטורים של מנהלים אמנותיים שהאחרון בהם היה דורון תבורי. בסוף שנת 2005 עמד התיאטרון על גירעון תפעולי של 18 מיליון שקלים. במסגרת תכנית הבראה שכללה הלוואה בנקאית בערבות עיריית חיפה, מינוי מפרק מלווה והקצעת כספים ייחודים לכיסוי הגירעון מטעם משרד התרבות, נרשם איזון תקציבי בסוף השנה שעברה למרות המלחמה בצפון וההפסדים הכבדים שהביאה.

   

  חריגה מהתקציב 

  במהלך העונה האחרונה היתה בתיאטרון תחושת התעוררות בזכות הפקות מצליחות כמו "גשם שחור" שנעשה בשיתוף אנסמבל תיאטרון הרצליה, "פיגמליון", "ראש משוגע" ו"הר אדוני" שעלה בשבועות האחרונים ומעורר עניין. גם המקטרגים על פועלו של פלדמן מעידים כי התיאטרון תחת ניהולו עמד בתקציב ההוצאות. עם זאת כשהפקת הדגל הקרובה "Song & Dance" הכפילה את היקף תקציבה מסכום של 400 אלף שקלים למיליון, כמו קודמתה "פיגמליון", שחרגה משמעותית מהתקציב, בהנהלה מתחילים להראות סימני עצבנות.  


  פלדמן. מלחמת ראש בראש (צילום: תומריקו)

   

  יו"ר הדירקטוריון, דני נישליס, מאשר את הפרטים ואומר: "עודד פלדמן אכן הגיש את התפטרותו. הדירקטוריון קיבל בצער רב את ההודעה אך לאור הגירעון הגדול והבלתי צפוי שנוצר בתקופתו של פלדמן, החלטנו לקבל אותה ואנחנו מתחילים בחיפוש מחליפים.

  עודד הפיח רוח חדשה בתיאטרון ולמרות המצב הכלכלי הקשה שלו הביא אותו לשיאים שכמותם לא ידע שנים רבות. אין לי ספק שהרוח החדשה שעודד הצית והמהפך שהוביל יתחזקו. לצערי לצד ההצלחות האמנותיות גדל בתקופתו הגירעון לממדים שהדירקטוריון אינו יכול להתעלם מהם ולכן הפרידה, ככל שאינה צפויה ולא נעימה, היא בלתי נמנעת".

   

  לא ברור כיצד תיאטרון שנמצא תחת פיקוח מפרק מגיע למצב של גירעון תופח מבלי שאף אחד ישים לב. פחות ברור כיצד מתיישבות אותן "הצלחות" שעליהן מדברים הן היו"ר והן המנכ"ל עם החור ההולך וגדל בתקציב. האם מדובר במלחמת כוחות פנימית בין היו"ר למנכ"ל? ייתכן. "התערבותו של יו"ר הועד המנהל בעבודתי אינה נסבלת יותר", אומר פלדמן בתגובה לפניית ynet, "זה בפירוש או אני או הוא. היה ברור לי שינסו להפוך את הסיפור על פיו ולתלות את ההתפטרות בגירעון אבל זו לא הסיבה. גירעון חצי שנתי שעומד על 1.3 מיליון שקלים הוא סביר, זה חלק מהוצאות המימון וכל תיאטרון בישראל היה שמח להסתפק בגירעון מצומצם שכזה. זה לא אומר שאין מצוקה כספית אבל רובה נובעת מנטל העבר והחזרי ההלוואות. שיקום תיאטרון לא נעשה מהיום למחר ובכל הנוגע לתיאטרון חיפה מדובר בבעיה קשה של מוניטין שבאה לידי ביטוי במכירת הצגות, ולמרות זאת אחרי שנים של דריכה במקום, התיאטרון פורח. ההתפטרות שלי הוגשה כיוון שאין ביכולתי לנהל תיאטרון כשהיומיום מנוהל מעל לראשי. יש פה שיטות עבודה ונורמות שאינני מכיר".

   

  כמו למשל?

   

  "מי שמע על כך שיו"ר של דירקטוריון מאשר או לא מאשר מודעות? אם הוא רוצה לנהל את התיאטרון, שינהל אותו, אבל בלעדי".

   

  יו"ר הדירקטוריון אומר שלא היה להם מושג על היקף הגרעון

   

  "מי שאמר שהוא לא ידע על המצב הכספי, משקר או לא רצה לדעת. כל חודש יש ישיבת דירקטוריון אז איך הם לא יודעים? מעבר לכך עדיין לא חושבו ההכנסות מההפקות שעלו העונה. סיימנו למעשה להפיק את הצגות העונה כך שמעתה מדובר בהכנסות בלבד ללא הוצאות מההפקות. המאזן ישתנה".

   

  אתה מכריז מלחמה?

   

  "לא, אני רוצה שיתנו לי לעבוד. אני מבין שלא נעים לדירקטוריון לומר בפרהסיה שאני מתפטר בגלל נישליס, אז יש ניסיון להסית את הסיפור.

  אבל עם מספרים אי אפשר להתווכח. התיאטרון פועל בתוך המסגרת התקציבית, אבל אם לא יתנו לי לעבוד, לא אוכל להצליח במשימה".

   

  בתגובה לדברים אמר נישליס: "את השעות הרבות שאני מקדיש לקידומו של התיאטרון אני עושה במקומות שבהם נמצאים חללים ניהוליים. לגבי האופן שבו פלדמן מציג את הגירעון אני יכול רק לספר משל והוא שגם אם תלביש על החמור גלימת משי, הוא עדיין יישאר חמור. תקראי לזה צפי או הערכה, גירעון הוא גירעון הוא גירעון. לא יהיו נפלאות וניסים בחמישה חודשים עד סוף שנת התקציב ואנחנו מאוד חוששים לעתידו של התיאטרון". במידה שהצדדים לא יגיעו לפתרון תכנס התפטרותו של פלדמן לתוקף על פי חוזה העסקתו מ-22 בינואר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קרן נתנזון
  נישליס. מודאג
  צילום: קרן נתנזון
  לאתר ההטבות
  מומלצים