שתף קטע נבחר

גיבור סדרתי: צל"ש שני לד"ר אלכס קלגנוב

לאחר שקיבל צל"ש על כך שהציל חיי חייל במהלך האינתיפאדה ב-2004, ד"ר קלגנוב ניתח תחת אש חייל שנפגע במלחמת לבנון השנייה ובשל כך נמצא ראוי לצל"ש נוסף. "זה כבוד גדול לזכות בשני צל"שים, אבל בזמן אירועים כאלה לא חושבים הרבה", הוא אומר

"זה כבוד גדול לקבל צל"ש ואני מתרגש, למרות שעבורי זאת פעם שנייה", כך אמר הערב (ד') ל-ynet ד"ר אלכס קלגנוב, בן 40 מנתניה שנכלל ברשימת המצוינים לשבח שאישר אמש הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי.

 

ד"ר קלגנוב, רופא אורטופד מבית החולים הלל יפה בחדרה, גויס במלחמת לבנון בצו 8 והשתתף במלחמה בגזרה המערבית בלבנון. את הצל"ש הוא מקבל על כך שבמהלך הלחימה הוא טיפל תחת אש בפצוע קשה שנפגע מטיל. קלגנוב ביצע בשעת לילה מאוחרת ניתוח חירום ופתח לו נתיב אוויר. "טיפלנו בו במשך שעות, עד שהפינוי התאפשר".

 

במהלך הלילה נורה טיל נוסף לעבר הכוח, ממנו נפצעו כמה חיילים נוספים וגם קלגנוב נפגע מרסיסים בכל חלקי גופו. למרות זאת, הוא המשיך לטפל בחיילים תחת אש, ובזמן כל האירוע פעל כאילו לא נפצע כלל וסירב לקבל טיפול. מאוחר יותר הוא פונה עם הפצועים האחרים לבית החולים בנהריה ומשם להלל יפה, שם הוא עובד בחייו האזרחיים. 

 

אין זו הפעם הראשונה שבה קלגנוב מציל חיי חיילים. ב-2000, במהלך מבצע "חומת מגן" הוא טיפל בחייל צה"ל שנפצע באורח קשה באחד הכפרים הסמוכים לבית לחם, ועל-כך זכה לצל"ש.

 

"זה כבוד גדול לזכות בשני צל"שים", אומר קלגנוב אך מוסיף: "בזמן ארועים כאלה לא חושבים הרבה, ופועלים על-מנת להציל חיים. בלבנון שני חיילים מתו מול עיניי, אך המשכתי לעבוד. רק אחרי שהכל נרגע וחוזרים לשגרה הבנתי באיזו סכנה הייתי. עם זאת, אני בטוח שאם אקלע לסיטואציה דומה, אפעל באותה הדרך".

 

קלגנוב מספר שמאז המלחמה הוא נמצא בקשר רציף עם החיילים שנפצעו, בהם גם אותו חייל שניתח ניתוח חירום בשטח. "מאוד שמחתי לראות שהוא הבריא", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
ד"ר קלגנוב. ניתוח באמצע הלילה
צילום: רענן בן צור
אשכנזי. אישר את הרשימה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים