שתף קטע נבחר

כתב אישום נגד הקצין שפיקד על תקרית דהריה

אחרי שבועיים של חקירה החליטה הפרקליטות הצבאית להגיש כתב אישום חמור נגד הקצין שפיקד על הפעילות בדהריה. כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, כתב האישום מגולל כיצד יזם הקצין, שדרגתו סגן, פעילות הסתערבות בלא אישור או הכנות, כיצד הורה לחטוף מונית פלסטינית ואיך הותיר מאחור פלסטיני פצוע ומדמם. בימים הקרובים יוכרע גורלם של שאר החיילים בכוח

חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות, כליאת שווא, חבלה בנסיבות מחמירות ושידול למסירת ידיעות כוזבות – אלה הן רק חלק מהעבירות שבהן מואשם קצין צה"ל, מפקד הכוח שהוביל את חייליו לפני כשבועיים למשימה בכפר דהריה שבדרום הר חברון - משימה שפרטיה התפרסמו לראשונה ב-ynet, ובמהלכה חטפו נהג מונית פלסטיני, וירו באזרח אחר.

 

הבוקר הגישה הפרקליטות הצבאית כתב אישום נגד הקצין, בדרגת סגן. בכתב האישום נטען כי יוזמת פעילות ההסתערבות ותכנון החטיפה של הרכב הפלסטיני מקורן בקצין בלבד - ולא זכו לאישור איש ממפקדיו. עוד נטען כי חיילי הכוח לא הוכשרו כנדרש לפעילות מעין זו ולא בוצעה קודם ליציאה לפעילות תרגולת או תדריכים מפורטים אודותיה. כמו כן לא ניתן כל אישור לשימוש ברכב פלסטיני או לכבילת נהג הרכב ולא היתה לכך הצדקה מבצעית. זאת ועוד, הפרקליטות הצבאית טוענת בכתב האישום כי הנאשם לא דאג לקיומו של כוח תגבורת כנדרש, ולמעשה שמר את הפעילות שביצע בסוד מפני כל גורם חיצוני לכוח.

 

בסעיף העבירה המתארת חבלה בנסיבות מחמירות נכתב כי הירי באזרח הפלסטיני שבוצע במהלך הפעילות היה שלא כדין - והחייל היורה היה למעשה תחת פיקודו של הקצין, וביצע את הירי בלא שנשקף כל סיכון לכוח. עוד צויין כי לאחר הירי הותירו את הפצוע פגוע בלא טיפול. כתוצאה מכך מגרמו לו דימומים בריאה השמאלית, שברים בצלעות ופגיעות גופניות אחרות.

 

הפרקליטות הצבאית חילקה את האישומים נגד הקצין לשני כתבי אישום. בכתב האישום השני נטען כי הקצין שידל את חייליו למסור ידיעות כוזבות. הוא הנחה אותם לומר כי הכוח עלה למונית פלסטינית בעקבות פציעתו של אחד החיילים, וכי לא היתה כל "פעילות מסוערבת". עוד שידל אותם, כך על פי האישום, להכחיש שהחיילים השתמשו בחולצות אזרחיות. הפרקליטות הצבאית דורשת את המשך מעצרו של הקצין המיוצג על ידי עורך דין שלומי ציפורי. בית הדין הצבאי ביפו אמור להכריע בנושא בשעות הקרובות.

  

במקביל להגשת כתב אישום זה, נערכו בימים האחרונים שימועים ליתר החיילים בכוח. סניגוריהם הציגו בפני פרקליט פיקוד המרכז, סגן אלוף אודי בן אליעזר, את גרסתם לארוע. בתוך ימים ספורים צפויה הפרקליטות להכריע האם להגיש כתבי אישום גם נגדם.

 

חטפו, כפתו וירו

התקרית המדוברת, שפרטיה פורסמו לראשונה ב-ynet אירעה ביום חמישי לפני כשבועיים, אז הגיע כוח של גדוד "לביא" לדהריה באמצעות מסוק והיה אמור לבצע פטרול. מהחקירה עלה כי בשלב מסוים הציע המפקד, מבלי שקיבל לכך כל אישור, לחטוף מונית פלסטינית ולבצע מעין פעילות "הסתערבות" בתוך הכפר. החיילים עצרו מונית אקראית, הוציאו את יושביה, כפתו את הנהג וקשרו את עיניו. שניים מהם, שלבשו בגדים אזרחיים נותרו ישובים לידו והיתר שכבו בתוך הרכב הפלסטיני כדי שלא יראו אותם.

  

לאחר נסיעה קצרה עם הרכב בדהריה, כשהבינו כי הם עושים מעשה שלא ייעשה, החלו בנסיעה החוצה, ובשלב מסוים התקרב אליהם פלסטיני שנשא את חפירה. החיילים חשו איום, ומפקד הכוח הורה לירות בו לאחר שזה לא שעה לקריאתם לעצור. לאחר שפגעו בו, הותירו אותו מדמם על הכביש, ונמלטו ברגל מהמקום בחזרה לנקודת האיסוף.

 

על פי החשד, כאשר החלו בצה"ל לערוך תחקיר אודות האירוע, סיפקו החיילים גרסה שקרית וטענו כי אחד החיילים נפצע ברגלו ולכן נאלצו לעצור את המונית. גם אודות פציעת הפלסטיני סיפרו גרסה מרוככת יותר שאינה תואמת את מה שאירע בשטח. הם אף תיאמו ביניהם את הגרסה שמסרו בתחקיר, ורק לאחר מספר שעות הודה מפקד המחלקה בפני מפקד הפלוגה כי שיקר - והביע נכונות למסור לו את הגרסה המלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אישום נגד הקצין. אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל
נהג המונית שנחטף
צילום: סמיח שאהין
מומלצים