שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נציב הכבאות: "איננו ערוכים למלחמה הבאה"
  מלחמת לבנון השניה הוכיחה שהעורף נתון בסכנה לא פחות מהחזית וכי תפקוד תקין של שירותי הכבאות הוא קריטי. היום, בוועדה לביקורת המדינה, צייר רב-טפסר שמעון רומח תמונה עגומה: "לבנון הייתה לוקסוס. למלחמה הבאה אנחנו לא ערוכים. אם יהיו סקאדים על ישראל או לחילופין המערכה תהיה ביותר מזירה אחת - לא נוכל לתת מענה ראוי"

  כתובת האש על הקיר. בזמן שהצבא - במערך הסדיר והמילואים - עובד בשקדנות על תיקון ליקויי המלחמה הקודמת והכנות למלחמה אפשרית שתבוא, מתריעים שירותי הכבאות כי הם אינם מוכנים להתמודד עם מערכה נוספת. בדיון שנערך היום (ב') בוועדה לביקורת המדינה בכנסת הזהיר נציב הכבאות וההצלה, רב-טפסר שמעון רומח: "איננו ערוכים למלחמה הבאה". מוקדם יותר דיבר במסגרת הוועדה אלוף פיקוד העורף, יצחק גרשון, שטען כי אין אפשרות למיגון מלא מפני טילים ורקטות קסאם. 

   

  הוועדה התכנסה כדי להמשיך ולדון בדו"ח מבקר המדינה על העורף, אשר התפרסם בחודש שעבר וחשף שורה של ליקויים בתפקוד המערכים השונים במלחמת לבנון השניה. במלחמת לבנון התברר כי תפקוד תקין של שירותי הכבאות הינו קריטי, זאת מאחר והיישובים בעורף הפכו למעשה לחזית וספגו את מירב האש.

   

  בדו"ח שהתפרסם בחודש שעבר מתח בין היתר המבקר, מיכה לינדנשטראוס, ביקורת על היערכות שירותי הכבאות לשעת חירום. בעניין זה נטען כי חסרה מערכת ארצית של פיקוד ושליטה שתגבש תמונת מצב כללית ותגיע לשליטה מלאה על הפעלת המשאבים. המבקר ציין כי בזמן המלחמה גויסו לצה"ל יותר מ-30 כבאים, שנציבות הכבאות לא הצליחה לשחררם. נוכח זאת טען המבקר כי יש לדאוג לכך שבשעת חירום עובדי הכבאות ירותקו למקום עבודתם.


  קריית שמונה במלחמה. עובדים תחת מגבלות קשות (צילום: ברוך גרוסוולד)

   

  כמו המבקר, כך גם במהלך הדיון היום בוועדה לביקורת המדינה, אשר עסק בהיערכות שירותי הכבאות וההצלה לשעת חירום ותפקודם בעת המלחמה, הציג רב-טפסר רומח תמונה עגומה. "יש לנו מגבלות קשות מאוד במספר תחומים ובכלל זה במבנה הארגוני, בכוח אדם ובציוד", אמר.

   

  מה נדרש? אלף כבאים

  בשיחה עם ynet בתום הדיון הסביר רומח כיצד בכל זאת תפקדו הוא ואנשיו במגבלות הקיימות: "למרות המגבלות שהצגתי במלחמה האחרונה הצלחנו לפעול. תגברנו כוחות של כבאים וכלי רכב מכל הארץ - אפילו מאילת - כדי להצליח להתמודד עם המלחמה בצפון. באזורים מהם לקחנו את הכוחות הייתה פגיעה ביכולת להגיב לאירועים שוטפים".

   

  לקראת המערכה הבאה, אם וכאשר תבוא, מזהיר מפקד שירותי הכבאות: "מלחמת לבנון השניה הייתה מלחמת לוקסוס. למלחמה הבאה, אם תהיה, אנחנו לא ערוכים. אם יהיו סקאדים על ישראל או לחילופין המערכה תהיה ביותר מזירה אחת - לא נוכל לתת מענה ראוי. יש לנו היום 1,400 כבאים ואנחנו זקוקים ל-2,400. יש לנו מגבלות קשות גם בציוד. אם תהיה מלחמה רצינית אני לא יודע איך נוכל לפעול".

   

  יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב, אמר בעקבות הדברים: "אני נדהם מהדברים שהציג רומח בפני הוועדה. העובדה שנציבות הכבאות וההצלה אינה ערוכה למלחמה הבאה חמורה מאוד ומחזקת את הצורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית. מהדיון עולה שהרשויות המבצעות לא הפיקו את הלקחים, לא הסיקו מסקנות, ולא טיפלו במחדלים שנחשפו בדו"ח מבקר המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שירותי כבאות
  רב-טפסר רומח. "לא יודע איך נפעל"
  צילום: שירותי כבאות
  אורלב. לא הייתה הפקת לקחים
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים