שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מש' הבריאות: חשש להתפרצות עגבת בקרב גייז בת"א
  משרד הבריאות מדווח על עלייה במספר מקרי העגבת (סיפיליס) בקרב גברים הומוסקסואלים בתל אביב. על פי ההערכות חלק מהחולים נדבקו בחו"ל, רובם נשאי HIV. הסכנה: פגיעה בלתי הפיכה במוח ובלב. מרפאת המין של משרד הבריאות תערוך לכל המבקשים בדיקות חינם

  בשבועות האחרונים התקבלו בלשכת הבריאות המחוזית תל אביב דיווחים על שבעה מקרים של עגבת (סיפיליס) בקרב גברים הומוסקסואלים בעיר, חלקם גם נשאי HIV. חלק מהחולים נדבקו ככל הנראה בחיידק בארצות מערביות. מספר המקרים אמנם נמוך, אולם במשרד הבריאות חוששים כי עקב ריבוי החולים שאובחנו לאחרונה, קיימת אפשרות כי מדובר בהתפרצות המחלה בישראל. בשנה שעברה אובחנו 18 איש עם עגבת, השנה צפוי מספר המאובחנים להגיע ל-25.

   

  בשנים האחרונות קיימת עליה בשכיחות העגבת במערב אירופה ובארצות הברית, בעיקר בקרב הומוסקסואלים, כשחלק ניכר מהנדבקים היו גם נשאי HIV. בקרב החולים בישראל לא נצפתה עד כה שכיחות של המחלה דווקא בקרב אוכלוסיית ההומוסקסואלים, אולם בהתחשב בתנועת הנוסעים הערה בין ישראל ומדינות מערביות, הייתה תחושה כי המדובר רק בעניין של זמן עד שהמחלה תגיע גם לכאן.

   

  העגבת היא מחלת מין הנגרמת על ידי החיידק טרפונמה פאלידום. היא עוברת בכל צורות המגע המיני (ואגינלית, אנאלית ואוראלית). לאחר מגע מיני עם אדם נגוע קיים סיכוי הדבקה של 30% לפחות.

   

  למחלה שלושה שלבי התבטאות, המתפרסים על פני עשרות שנים. בשלב הראשון מופיע כיב לא-כואב המכונה "שאנקר" באיבר שנחשף למגע המיני. בשלב השני מופיעים מגוון סימפטומים ובהם חום גבוה, פריחה מפושטת, הגדלה של בלוטות לימפה ונשירת שיער. שלב זה הוא המדבק ביותר. בשלב השלישי תוקפת המחלה את המוח, הלב ורקמות אחרות וגורמת לפגיעה קשה ובלי הפיכה.

   

  הטיפול בעגבת הוא פשוט, באמצעות האנטיביוטיקה פניצילין, אולם האבחון בעייתי בעיקר בשל האופי המתעתע של ביטויי המחלה: במקרים רבים אין הופעה של תסמינים לאחר ההדבקה, והאבחנה נעשית רק בשלב השלישי של המחלה, אז התגובה לטיפול היא חלקית, אם בכלל.

   

  ללא טיפול, חולפים סימני העגבת הראשוניים והשניוניים תוך מספר שבועות, אולם החיידק עלול להישאר בגוף ולהתקדם לעבר השלב השלישי החמור.
  היעלמות הסימפטומים המוקדמים, עלולים ליצור רושם מוטעה של מחלה קלה החולפת מעצמה, ולפיכך היעדר עירנות לאפשרות שמדובר בזיהום בעל השלכות חמורות, מביא להחמצת האבחנה ולתוצאה קשה.

   

  מחלת העגבת אצל בריאים כמו גם אצל נשאי HIV מעלים את הסיכון ללקות גם בזיהומים אחרים בו זמנית, עם שיעור גבוה של פגיעה בעיניים ובמוח. אז, האבחון עלול להיות חמור יותר והתגובה לטיפול יעילה פחות.

   

  בעקבות אבחונם של החולים לאחרונה, החלו במשרד הבריאות להיערך למסע הסברה והדרכה בנושא מין בטוח בקרב ציבור ההומוסקסואלים. במשרד הבריאות מאפשרים לאלה המבקשים להיבדק, לעשות זאת חינם במרפאת לוינסקי למחלות מין של משרד הבריאות בתל אביב בטלפון 03-5373738.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  עגבת. כנראה הגיעה מחו"ל
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים