שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכי מתוק: המדריך השלם לעוגות דבש

  באיזה דבש כדאי להשתמש באפיית עוגות דבש? כמה זמן ניתן לשמור אותן? יעל גרטי ליקקה דבש זעתר, שקלה ביצי חופש, אפתה שש עוגות דבש באישון ליל ותחקרה קונדיטורים. התוצאה: מדריך שימושי להכנת עוגות דבש וארבעה מתכונים מעולים. מי אמר עוגת דבש ולא קיבל?

  הקלה המפנקת הלימונית החצי אורגנית 

  אסנת הייתה הראשונה שהתגייסה מקרב חברותיי מהתיכון. מלאות התרגשות ועזוּז-נעורים נסענו לבקר אותה כשנשארה בבסיס בשבת הראשונה. רגע לפני שיצאתי מהבית שלפה אמי עוגת דבש הולנדית מהמקפיא, תקרובת לחיילת הטרייה. הגענו לצריפין, השעות חלפו, הסיפורים שטפו ובינתיים העוגה הפשירה. בצעתי לעצמי פרוסה מעוגת הדבש של אמי, שהיתה מאז ומתמיד אחת העוגות האהובות עלי. אולי הייתה זו האווירה הצבאית, אפשר שהיתה זו העוגה הממכרת: מבלי משים פרסתי לעצמי פרוסה ועוד פרוסה, תוך שאני מאזינה ברוב קשב לסיפוריה המרתקים של אסנת. "יעל, גמרת את כל העוגה!" זעקו לפתע חברותיי ההמומות.

   

  ערב ראש השנה תשס"ח, אני נזכרת בעוגת הדבש ההולנדית של אמי, משיגה ממנה את המתכון (זה לא פשוט, היא נרדמת כשאני מתעוררת), מקוששת מתכונים מקונדיטורים מובחרים, אופה עוגות דבש באישון ליל ומנסה לברר את כל שצריך לדעת על עוגות דבש.

   

  דחיסות או אווריריות?

  נדמה שציבור חובבי עוגות הדבש מתחלק לשני מחנות: חובבי העוגות הדחוסות וחובבי העוגות האווריריות. חלוקה אחרת מפלגת את אותו ציבור לשלושה מחנות: חובבי העוגות הפשוטות, חובבי העוגות המתובלות וחובבי העוגות המשופעות בהפתעות (תפוחי עץ, תמרים, צימוקים, אגוזים, קליפות הדרים מסוכרות, דבלים וכו'). אין זה מן הנמנע שעוגת דבש תהיה דחוסה, מתובלת ומשופעת בהפתעות בו זמנית. אם אתם אוהבים עוגות דחוסות - חפשו את המתכונים בהם מופיעה ביצה אחת בלבד. אם אתם אוהבים עוגות אווריריות - חפשו את המתכונים בהם יש למעלה מ-3 ביצים, כמו בעוגה של אורן גירון, או הקצפת חלבונים, כמו בעוגה של ארז קומורובסקי.

   

  דבש זעתר או דבש אקליפטוס?

  לרגל בוא החג טעמתי דבש אבוקדו, זעתר, אקליפטוס, הדרים, פרחי בר ושיזף של "מכוורת יד מרדכי" ודבש פרחי בר של "מכוורת עמק חפר". בין אלה בלטו דבש פרחי האבוקדו ודבש פרחי הזעתר, שהפתיעו בטעמם המוצלח והמיוחד, אך האם כדאי "לבזבז" דבש מיוחד על עוגת דבש?

   

  "אין חשיבות להבדלים בין סוגי הדבש באפייה", קובע השף-קונדיטור אורן גירון מ"עושים בישול". "לדעתי הדבש אינו במיטבו כשמבשלים או אופים אותו", מוסיפה אסטלה מושקוביץ-בלפר מבית הספר לקונדיטוריה "אסטלה"; "בעוד שצבע הדבש נובע מתרכובות שאינן נדיפות", מסבירה מור וילק, טכנולוגית המזון של 'יד מרדכי', "הארומות שלו מורכבות מחומרים נדיפים בהחלט, ולכן אפייה ארוכה מדי תגרום להתנדפות כל חומרי הארומה" - ואילו השף-קונדיטור אלון גולדמן ("מזארין") מציע דווקא להשקיע בדבש איכותי עבור עוגות דבש, "משום שלכל דבש יש ניחוח וטעם שונה", הוא אומר, "אם שואפים לתוצאה מיוחדת- כדאי בהחלט להשקיע".

   

  Mix&Match - מתאימים את הדבש לעוגה

  אחדות דעים מופגנת בסוגייה זו בין אסטלה, אלון גולדמן ומור וילק: לעוגות דבש ותבלינים או עוגות עשירות בתוספות מוטב להשתמש בדבש פשוט – ולעוגות פשוטות מוטב להקדיש את סוגי הדבש המיוחדים. "דבש הדרים יעניק טעם מעט חלש לעוגה", אומרת וילק, "בעוד דבש אבוקדו יעניק לעוגה נוכחות אמיתית של דבש - ודבש זעתר יעניק לה ארומות חדשות, שלא היינו מצפים למצוא בעוגת דבש".

   

  מה עם הערכים התזונתיים?

  "ברגע שדבש עובר הרתחה או נאפה בחום גבוה הוא מאבד את תכונותיו הבריאותיות הנהדרות", אומרת אסטלה, "דבש בעוגה אינו יותר בריא מתחליף דבש, אך לטעמו ולריחו הייחודי אין תחליף". "המינרלים שבדבש אינם מתפרקים בחום", אומרת מור וילק, "אך הפעילות האנזימטית שיוצרת את החומרים נוגדי-החִמצון בדבש אובדת באפיה, כמו גם מעט הוויטמינים שבדבש".

   

  הקפה והתה - כבר בפנים

  "פעם לא היה בארץ דבש כהה", מספרת מור וילק, "כיוון שאנשים חפצו בעוגות דבש כהות, המתכונים שהתבססו על דבש הדרים שילבו גם תה או קפה, בשביל הצבע. כיום, עם התדלדלות הפרדסים בארץ, נאלצו הדבוראים להעביר את המכוורות למטעים אחרים (כגון אבוקדו), שמפרחיהם מפיקות הדבורים דבש כהה יותר". "תפקיד התה או הקפה בעוגות דבש הוא לדלל את התערובת", אומר אלון גולדמן, "להבטיח עוגה רכה יותר ולהעניק צבע כהה יותר לעוגה". למי שנמנע מקפה או תה ממליץ גולדמן להחליפם במיץ תפוחים חם, ולהוספת עניין בעוגה הוא מציע לבחור בתה מיוחד, כגון תה יסמין או תה למון גראס. "אנשים אוהבים עוגות דבש כהות", אומרת אסטלה, "ומוסיפים לה תבלינים וחומרי צביעה כגון קפה, תה ומולסה, מה שבעיני מיותר לחלוטין. קפה אכן מוסיף טעם לעוגה, אך הוספת תה משעשעת אותי, שכן טעמו חלש והוא אינו מוסיף כל טעם לעוגה. טעמו של הדבש דומיננטי דיו ואין כל צורך בהוספת תה או קפה". כמובן שאם יש לכם מתכון שמכיל תה או קפה (מוכן) אל לכם להשמיטו סתם כך מבלי להחליפו בנוזל אחר.

   

  עוגות דבש - הלכה למעשה

  • כיצד מחזירים דבש שהתגבש למצבו הנוזלי? טובלים את צנצנת הדבש במים פושרים (לא רותחים) למשך מספר דקות.
  • איך מודדים את כמות הדבש עבור העוגה? אסטלה ואורן גירון מציעים לשמן את כלי המדידה במעט שמן צמחי פשוט, שיגרום לדבש להחליק מהכלי. בדקתי - זה עובד!
  • איך מוציאים את שאריות הדבש מהצנצנת בקלות? מחממים קלות את הצנצנת במיקרוגל.

   

  הכל מתחיל בתבנית

  אסטלה אינה ממליצה לאפות עוגות דבש (או כל עוגה) בתבניות סיליקון, שכן הולכת החום בהן אינה מוצלחת לדבריה, והעוגות אינן נאפות כיאות. "משום שצריך לאפות אותן יותר זמן", אומרת אסטלה, "הן מתייבשות ויוצאות שזופות בחוץ ובהירות בפנים. למאפים קטנים, דוגמת מאפינס, תבניות סיליקון מתאימות בהחלט, אך לעוגות מוטב להשתמש בתבניות אלומיניום". אורן גירון, לעומתה, אינו מסתייג כלל מתבניות סיליקון: "הולכת החום אכן אינה דומה להולכת חום של אלומיניום או טפלון", הוא אומר, "מה שמחייב להאריך מעט את משך האפייה". לשם יצירת מראה משובב נפש מציע גירון לאפות עוגות דבש בתבניות מגוונות: תבניות שקעים, קוקוטים - ואף בכלי פורצלן אישיים עמידים בחום.

   

  לאכול בעיניים - קישוט עוגות דבש

  • הציפוי האולטימטיבי: אבקת סוכר מנופה.
  • גנאש שוקולד – שיחייב לאחסן את העוגה במקרר.
  • גנאש שוקולד לבן – כנ"ל.
  • ציפוי שוקולד קריספי, לפי אלון גולדמן (אם יש לכם מדחום לבישול בבית): ממיסים שוקולד מריר בשמן צמחי כשהיחס הוא 10% שמן מִסך השוקולד. מחממים את התערובת בסיר לטמפ' 45 מעלות, מצפים את העוגה כשהיא בטמפ' החדר ומצננים. מחייב אחסון במקרר.
  • מפסלים דבורים קטנות ממרציפן.
  • אסטלה מציעה להניח חלת דבש על העוגה כמות שהיא ולהניח לה לנזול.
  • ציפוי שמנת, לפי אלון גולדמן: מנפים 140 גרם (1 כוס + 2 כפות) אבקת סוכר ומערבבים עם 450 מ"ל (1/4 2 מיכלים) שמנת חמוצה. מורחים על העוגה ומצננים במקרר במשך שעתיים-שלוש, עד להתייצבותו. קחו בחשבון שציפוי שכזה מחייב אחסון במקרר – וגם מרטיב את העוגה, כך שמוטב לא להתמהמה בהגשתה.

   

  האם עוגות דבש משתבחות עם הזמן?

  ידידי ג' מספר שסבתו נהגה להכין עוגות דבש חודש לפני החג, ולאחסן אותן כשהן עטופות בארון. המתכון של העוגה של ארז קומורובסקי מבקש להמתין ליום המחרת לפני הגשתה.

   

  "עוגת דבש טעימה יותר כעבור יומיים בטמפרטורת החדר", טוען אלון גולדמן, "ותיאורטית ניתן לשמור עוגת דבש במשך שלושה שבועות, כשהיא עטופה בניילון נצמד בתוך קופסה אטומה".

   

  "לדעתי ההבשלה מיותרת במרבית עוגות הדבש", טוען מנגד אורן גירון, "היא נכונה כשמדובר בעוגות כבדות, עתירות תבלינים ובעלות אחוזי שומן ולחות נמוכים, כדי שלא תִווצרנה פטריות. תפקיד ההבשלה, באופן כללי, הוא לפתח את טעם העוגה - אך לטעמי זה מיותר".

   

  "עוגות דבש נשמרות טריות לאורך זמן הודות להיגרוסקופּיוּת (יכולת ספיחת מים) של הדבש", מספרת מור וילק, "היכולת של הדבש למשוך מולקולות של מים מהסביבה ו'לנעול' אותן בעוגה נובעת מהרכב הסוכרים שלו: הדבש מכיל כמות גדולה יחסית (50%) של פרוקטוז, חד-סוכר הנקרא גם סוכר-פירות, שתכונותיו הכימיות מאפשרות לו לספוח מים. היות ותכולת המים בדבש נמוכה, מסוגל הדבש, בהתאם לתנאי הסביבה (לחות האוויר) לספוח מים. כך משמש הדבש כאוגר הלחות של עוגות, מה שמונע מהן להתייבש".

   

  "בימים קרירים יכולה עוגה בחושה להִשמר כשבוע בחוץ, כשהיא עטופה", אומר אורן גירון, "ובימים חמים - במשך שבוע במקרר. אם מאחסנים אותה במקרר מומלץ להוציאה לטמפרטורת החדר מעט לפני ההגשה, או לחממה קלות בתנור לפני ההגשה". מותר להקפיא? "אפשר להקפיא כל עוגה", עונה גירון, "גם עם פרי - כל עוד הפרי אינו טרי".

   

  מתכונים

  לפניכם ארבעה מתכונים לעוגות דבש, את ארבעתם הכנתי ואהבתי מאוד. המתכונים מופיעים לפי קלות הכנתם, מן העוגה הקלה ביותר - אל העוגה המורכבת ביותר.

   

  הקלה

   


  הולנדית. סנייקוּק (צילום: אסף רונן)

   

  עוגת הדבש ההולנדית של אמא שלי

  סבתי ז"ל קיבלה את המתכון הזה מחברתה נטי דנקמפ ז"ל והכינה אותו לאורך שנים רבות. אמי היקרה מכינה עוגה זו מאז שאני זוכרת את עצמי. בהולנדית שמה של העוגה הוא Snijkoek (סנייקוּק), שפירושו עוגה לחיתוך, או Ontbijtkoek (אונטבייטקוּק), שפירושו עוגת ארוחת בוקר, או Kruidkoek (קראוּטקוּק), שפירושו עוגת תבלינים. אצלנו במשפחה קוראים לה סנייקוּק.

   

  זוהי עוגה בחושה קלה מאוד: בלי הקצפות, מלכלכים רק קערה אחת, מערבבים ו..הופס! לתנור. במקום זנגביל, קינמון וציפורן אפשר להשתמש בתערובת תבלינים טחונים שנקראת תערובת סְפֶּקוּלָאס, אותה ניתן להשיג בחנות ההולנדית "ביאטריס" בתל אביב, בעלות של 10 שקלים ל-15 גרם לערך.

   

  המרכיבים:

  1/2 2 כוסות קמח תופח (או 1/2 2 כוסות קמח לבן + 1/2 2 כפיות אבקת אפיה)

  2 כפות שמן צמחי בעל טעם נייטרלי (דוגמת קנולה)

  3 כפות גדושות מאוד (1/2 כוס לערך) דבש

  1/2 1 כוסות סוכר לבן

  1 ביצה (מס' 1 או מס' 2, לא קריטי)

  1 קופסה (100 גרם) קליפות הדרים מסוכרות (או 100 גרם צימוקים)

  חופן פקאנים טבעיים, קלופים, שלמים

  1 כוס חלב 3%

  1 כפית נס קפה

  1 כפית שטוחה מלח דק

  1/2 כפית זנגביל טחון

  1/2 כפית קינמון טחון

  1/2 כפית שטוחה ציפורן טחון

  מעט חמאה לשימון התבניות

   

  כלים: 2 תבניות אינגליש קטנות באורך 27 ס"מ או תבנית קפיצית עגולה בקוטר 24-26 ס"מ

   

  אופן ההכנה:

  1. מחממים תנור ל-180 מעלות.
  2. מערבבים את כל החומרים היבשים בקערה, לא כולל אגוזים וקליפות הדרים.
  3. מוסיפים את כל החומרים הרטובים ומערבבים עד לקבלת עיסה חלקה. מוסיפים אגוזים וקליפות הדרים ומערבבים.
  4. יוצקים לתבניות משומנות במעט חמאה מומסת, מיישרים בעזרת מרית, מנקים את שולי התבניות ואופים עד שקיסם שננעץ בעוגה יוצא יבש ועד שהעוגה נראית יציבה, כ- 40 דקות לערך.

   

  חזור למעלה
  המפנקת

   


  פינוק. עוגת דבש עם תמרים, תפוחים ואגוזים (צילום: אסף רונן) 

   

  עוגת דבש עם תמרים, תפוחים ואגוזים

  מתכון של שף-קונדיטור ברי סייג, "לחם טאטי"

   

  עוגה קלה (ללא הקצפות, מלכלכים רק סיר קטן וקערה), מפנקת ומלאה הפתעות. בני משפחתי טרפו אותה תוך שעה קלה- ואף דרשו לקבל את המתכון.

   

  אם תתפתו לטעום את העיסה בעת ההכנה תגלו עיסה מאוד מתוקה- אל דאגה. אל נא תתנו גם לכמות הקטנה של העיסה ביחס להפתעות שבתוכה להדאיג אתכם. הכנתי את העוגה הזו פעמיים, בפעם הראשונה עם תפוח וחצי- ובפעם השניה עם שני תפוחים (ראה צילום). אפשר בהחלט להסתפק גם בתפוח עץ אחד.

   

  המרכיבים:

  250 גרם (2 כוסות פחות 3 כפות) קמח לבן

  5 גרם (כפית וחצי בערך) סודה לשתייה

  125 גרם (1/2 כוס פחות 2 כפות בערך) דבש

  125 גרם (1/2 כוס + 2 כפות) סוכר

  100 גרם חמאה

  1 ביצה (מס' 1 או מס' 2, לא קריטי)

  1/3 כפית ציפורן טחון

  5 גרם (כפית וחצי בערך) קינמון טחון

  1/2 1 - 1 תפוחי עץ מזן גרנד סמית, מגולענים וקצוצים (אין צורך לקלוף)

  6 תמרים יבשים מסוג מג'הול, מגולענים וקצוצים

  חופן וחצי אגוזי מלך

  מעט חמאה מומסת - לשימון התבנית

  מעט קמח לקימוח התבנית - אם משתמשים בתבנית גוגלהוף

   

  כלים: תבנית אינגליש קייק ארוכה באורך 35 ס"מ או תבנית גוגלהוף בקוטר 22 ס"מ, לא לאפות בתבנית אינגליש חד פעמית, היא קטנה מדי!

   

  אופן ההכנה:
  1. מערבבים בסיר, על אש קטנה, דבש, סוכר וחמאה, עד להמסת החומרים. מסירים מן האש ומצננים במשך 10-20 דקות.
  2. מוסיפים ביצה לסיר ומערבבים עד לקבלת עיסה חלקה למדי.
  3. מחממים תנור לחום בינוני- 175 מעלות, משמנים תבנית אינגליש באורך 35 ס"מ במעט חמאה מומסת (ומקמחים – אם משתמשים בתבנית גוגלהוף).
  4. בקערה נקיה מערבבים קמח, סודה לשתיה, קינמון וציפורן.
  5. מעבירים את תערובת הדבש לקערת הקמח.
  6. מוסיפים תפוחים, תמרים ואגוזים ומערבבים בעדינות.
  7. יוצקים לתבנית המשומנת, מיישרים בעזרת מרית, מנקים את שולי התבנית ומכניסים לתנור. אופים במשך 40 דקות או עד שקיסם יוצא יבש.

   

  חזור למעלה
  הלימונית

   


  שילוב מוצלח עם הדבש. לימונים (צילום: אסף רונן)

   

  עוגת דבש והדרים

  מתכון של השף-קונדיטור אורן גירון, "עושים בישול"

   

  החמצמצות של התפוז והלימון נעטפת במתיקות הדבש, התוצאה היא עוגה מדהימה.

   

  המרכיבים:

  200 גרם חמאה רכה

  קליפה מגוררת ומיץ מלימון אחד

  1 כפית משחת וניל או כף תמצית וניל איכותית

  250 גרם (1/2 1 כוסות דחוסות) סוכר חום כהה

  150 גרם (מעט פחות מחצי מיכל) תרכיז תפוזים ("פריגת")

  120 גרם (1/2 כוס פחות 2 כפות בערך) דבש

  100 מ"ל שמנת מתוקה

  4 ביצים מס' 2

  340 גרם (בערך 1/2 2 כוסות) קמח, מנופה

  5 גרם (חצי כפית לערך) מלח

  10 גרם (1 כף לערך) אבקת אפייה

  100 גרם (1 כוס) אגוזי פקאן קצוצים

  מעט חמאה מומסת - לשימון התבנית

  לעיטור: אבקת סוכר (לא חובה)

   

  כלים: תבנית קפיצית עגולה בקוטר 26 ס"מ

   

  אופן ההכנה:
  1. מחממים תנור לחום בינוני - 170 מעלות ומשמנים תבנית.
  2. מקציפים (בעזרת מקציף חשמלי או וו גיטרה במיקסר) חמאה, סוכר, וניל וקליפת לימון, במשך 3-5 דקות, עד לקבלת תערובת מעט אוורירית.
  3. מנפים את כל החומרים היבשים.
  4. בקערה אחרת מערבבים (בעזרת כף או בעזרת המקציף החשמלי, מבלי לשטוף אותו) ביצים, שמנת, מיץ לימון, תרכיז תפוזים ודבש, עד לקבלת עיסה חלקה.
  5. מוסיפים את תערובת הביצים בהדרגה לתערובת החמאה, תוך הקצפה מתמדת.
  6. מקפלים את החומרים היבשים והאגוזים בעדינות לתוך העיסה ומערבבים.
  7. יוצקים את הבלילה לתבנית, מיישרים בעזרת מרית, מנקים את שולי התבניות ואופים במשך 50-60 דקות, עד שהעוגה נראית יציבה דיה וקיסם הננעץ במרכזה יוצא כמעט יבש. לפני ההגשה אפשר לעטר באבקת סוכר מנופה.

   

  חזור למעלה
  החצי אורגנית

   


  חצי אורגנית. עוגת דבש ודבלים (צילום: אסף רונן)

   

  עוגת דבש ודבלים

   

  מתכון של השף ארז קומורובסקי, "לחם ארז"

   

  לידיעת הקורא ארז קומורובסקי: בגללך הלכתי לחנות טבע כדי לקנות ביצי חופש, הפכתי את מדפי הסופר כדי למצוא קמח אורגני מנופה, חידשתי את מלאי התבלינים שלי ובישלתי דבלים במים מינרליים. נכון, יצאה עוגה מדהימה, שבתחתיתה מסתתרות דבלים מתובלות, רכות ומענגות, אבל כמה טִרחה!

   

  המתכון הזה דורש, כאמור, בישול דבלים במים עם תבלינים, הקצפת חלבונים – ומלכלך הרבה כלים. אם אין לכם כח- לכו לטעום אותה בסניפי הרשת, אם אתם אוהבים אתגרים (וגם דבלים) – לכו על זה.

   

  שימו לב לכך שביצי חופש קטנות משמעותית מביצים רגילות: משקל כל ביצת חופש הוא 42-48 גרם בעוד משקל ביצה מס' 1 הוא 65 גרם ומשקל ביצה מס' 2 הוא 60 גרם. משקל חלבון של ביצת חופש הוא 30-32 גרם. בעוד ביצי חופש הן בהכרח ביצים אורגניות, לא כל ביצים אורגניות הן ביצי חופש. אני השתמשתי בביצי חופש של "משק חן ביו אורגני" מכפר אחים. למה דווקא דבש הדרים? "כדי שטעמו של הדבש לא יאפיל על טעמן של הדבלים", כך נמסר.

   

  במאפיה של "לחם ארז", מתברר, מכינים את העוגה הזו לקראת החג עם ביצים רגילות - ולא ביצי חופש, אך מקפידים להכינה עם קמח אורגני, שהוא יצור כלאיים בין קמח לבן וקמח מלא.

   

  המרכיבים:  

  1 כוס סוכר חום דמררה

  1 כוס שמן קנולה (אפשר כל שמן צמחי - רק לא שמן זית)

  1 כוס מים מינרליים

  275 גרם (כוס פחות 2 כפות בערך) דבש הדרים

  1 כף סודה לשתיה

  2 ביצי חופש שלמות (אפשר להחליף לביצים רגילות, ראו הסבר לעיל)

  2 כוסות +2 כפות קמח לבן אורגני מנופה של "הרדוף"

  1 כפית קינמון טחון

  קורט ציפורן טחון

  קורט נס קפה (אפשר גם מגורגר)

  4 חלבונים של ביצי חופש (אפשר להחליף לביצים רגילות, ראו הסבר לעיל)

  1/2 כוס סוכר לבן (נוסף לסוכר דמררה - זו לא טעות)

  לדבלים (תאנים יבשות) החלוטות:

  200 גרם (8 דבלים גדולות)

  2 כוסות מים (עדיף מים מינרליים)

  1 מקל קינמון

  1 מסמר ציפורן

  1 עלה דפנה

  1 תרמיל הל

  1/2 תרמיל וניל, מרוקן

  1 גרגר פלפל אנגלי שלם

   

  מעט חמאה מומסת - לשימון התבנית

  לעיטור: אבקת סוכר (לא חובה)

   

  כלים: 2 תבניות אינגליש ארוכות או תבנית קפיצית בקוטר 30 ס"מ. הכנתי את העוגה בתבנית בקוטר 28 ס"מ ונשאר לי מעט עודף מהעיסה

   

  אופן ההכנה:
  1. מניחים מים, דבלים ותבלינים בסיר קטן, על אש גבוהה. מערבבים ומביאים לרתיחה. מבשלים עד שהדבלים רכות דיין. מצננים ומסננים את הדבלים.
  2. מחממים תנור לחום 160 מעלות.
  3. מערבבים בקערה עמוקה, בבחישה איטית: מים, שמן, דבש, סוכר חום-דמררה וביצים.
  4. בקערה נפרדת מנפים קמח ומוסיפים סודה לשתיה, תבלינים ונס קפה.
  5. מוסיפים את הקמח המתובל לקערת הנוזלים ומערבבים עד שנשארים גושים קטנים.
  6. בקערת מיקסר נקיה ויבשה מקציפים חלבונים ומוסיפים בהדרגה את הסוכר הנוסף.
  7. מקפלים את קצף הביצים לתערובת העוגה (העיסה מעט נוזלית, לא לדאוג!).
  8. מסדרים 3/4 מכמות התאנים, כשהן חצויות לרוחב וחלקן הפנימי פונה מטה, על תחתית 2 תבניות אינגליש קייק (או תבנית קפיצית עגולה) משומנות בחמאה מומסת. קוצצים את יתר התאנים, מוסיפים לתערובת ומערבבים.
  9. יוצקים את התערובת לתבניות (או לתבנית עגולה) מיישרים בעזרת מרית ומנקים את שולי התבניות. אם אופים בתבנית קפיצית מומלץ להדק נייר אלומיניום סביב תחתיתה, או להניח יריעת נייר אלומיניום על תחתית התנור. מכניסים לתנור ואופים במשך 50 דקות (אצלי זה לקח למעלה משעה) עד שפני השטח זהובים מאוד וקפיציים למגע. מוציאים, מצננים, מאחסנים לילה במקרר, לשחרור הטעמים. לפני ההגשה אפשר לעטר באבקת סוכר מנופה.

   

  צילומים: אסף רונן, לאתר שלו הקליקו כאן

   

  חזור למעלה
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אפשר גם בתבנית גוגלהוף
  צילום: אסף רונן
  מומלצים