שתף קטע נבחר

שווייץ: רגע לפני השלג

נקודת הזינוק: ציריך. על הדרך: כבישים צרים ומפותלים, פסגות היונגפראו, טרקים יפהפיים, רכבת הרים שמטפסת ביערות המחט, מלונות קטנים ומשפחתיים, פונדק איכרים הזוי, פונדו גבינה משובח. עד מתי אפשר: לפחות אמצע אוקטובר

מי שאמר ששווייץ משעממת בלי שלג, שיקום - ורצוי על רגליים שריריות ומאומנות בצעידה. במדינה הקטנה והירוקה הזו, בה מתגוררים ‭7.5‬ מיליון תושבים, טרקים לאורך קילומטים משובצים בירוק-עד, מתחת לפסגות לבנות ומפלי מים מהחלומות, הם הרבה יותר מטרנד חולף. מדובר באורח חיים מאורגן ומדויק אפילו יותר מהשעון השווייצרי.

 

לאן הולכים? זהו, שבשווייץ קשה ללכת לאיבוד, שכן מפות שבילי הליכה ברגל ובאופניים מצויות תחת כל עץ רענן ובאתרים הנידחים ביותר, שלא לדבר על השילוט ביערות ובדרכים הראשיות.

 

ארזנו ברכב השכור שקיבלנו בציריך תרמיל, נעלי הליכה, כיוון כללי לוט בערפל - ויצאנו לחפש את החיים בכפרים הקטנים והשכוחים במרכז שווייץ. (האתרים המוזכרים בהמשך נגישים לטיולים עד מחצית אוקטובר לפחות‭.(‬

 

פסגות הרי היונגפראו (בתרגום חופשי: בתולה צחה כשלג) התנשאו ממול (השיא: ‭4,128‬ מטר‭,(‬ עוטפות את אגמי טונרזי שנפרשים מתחת בטורקיז בוהק. חלפנו על פני פונדק איכרים הזוי בכפר ללא חשמל ומים, רכבת הרים שקרטעה בין עצי אשוח עתיקים, מאות מדרגות לגן עדן, מלון דרכים חמישה חדרים (בלי טלוויזיה אבל עם פונדו גבינה‭,(‬ כפר זעיר ומחושמל בקצה אגם, ועיירה ותיקה עם שעוני קוקייה מפלצתיים ובתי קפה על המים. וכל זה במזג אוויר קריר עד נעים. ולא, אף מילה על אינטרלאקן ואחיותיה שורצות התיירים.

 


מסעדת לוהנר. כריכי פועלים עבי כרס (צילומים: יפה רזיאל)

 

שירותים נטולי מים

כחצי שעה נסיעה מערבה מאינטרלאקן, קרוב לעיירה שפיץ, משתרעים יערות מסקרנים במיוחד בזכות המרקם הגיאולוגי המרשים של הסלעים הגבוהים שמזדקרים מביניהם.

 

מסלול הליכה משולב בנסיעה הרפתקנית בכבישים צרים ומפותלים מוביל לשלט מהוה המעיד שבבקתה העליונה ממוקמת מסעדה, ומקפיץ את לחץ הדם ואותנו לגובה ‭1,500‬ מטרים, לאתר שכוח אל העונה לשם לוהנר ‭,(Lohner)‬ על שם ההר שפסגתו נוגעת ב-‭3,000‬ מטר.

 

בקתות עץ עתיקות ופשוטות מראה פזורות במרחק ניכר זו מזו על הפסגות הירוקות. אחת מהן משמשת בית אוכל לטיילי הקיץ, רובם הולכי רגל ורוכבי אופניים. במקום מרפסת מצוידת בכיסאות פלסטיק (עפים ברוח) הצופה אל מפל מים מרשים, אחד מרבים. בעלת הבית הסבירה לנו באנגלית רצוצה שכאן לא זורם חשמל והמים נשאבים מהמעיינות השכנים.

 

מה אוכלים במסעדה הזו? כריכי פועלים עבי כרס עם נקניק טעים במיוחד, כשלהשלמת אווירת היידי בת ההרים מונחת על הצלחת רושטי - פשטידת תפוחי האדמה המקומית שטעמה מעולה. והשירותים? את החוויה הזו אין להחמיץ, גם אם השלפוחית לא דוחקת. אלה ממוקמים בחדרון נקי, בבור שנפער בתוך ספסל עץ, כשבתפקיד הניאגרה משמש דלי מים. שטיפת הידיים מתבצעת בקערת פלסטיק מלווה בסבון ריחני. וכמו אצל השווייצרים, עם או בלי מים זורמים, הניקיון חמישה כוכבים.

 

מסעדת לוהנר פתוחה עד סוף אוקטובר ונסגרת בשעות החשיכה. טל' 6752292־‭.033 ‬980

 

מדרגות לגן עדן

גרינדלוולד ‭(Grindelwald)‬ הוא שמו של כפר חקלאים קטן וציורי למרגלות הר אייגר, שבימות החורף הופך לאתר סקי ידוע. בחודשי הקיץ והסתיו מזמן האתר למטיילים אפשרות לבדוק את סבולת הלב-ריאה שלהם במעלה תלול בן 980 מדרגות עץ, שמובילות למפגש עם אחת הפסגות המושלגות היפות באזור.

 

הליכה של כשעה ביערות סבוכים עטורים מעיינות שופעים מפגישה את המטייל עם המושג שמירת הסביבה במיטבה, שלא מזכירה במאום את יער בן שמן שלנו. ההליכה מתבצעת אך ורק בשבילים מסודרים (מאוד‭:(‬ לא עוצרים לפיקניקים ואת הצרכים עושים רק בשירותים מתאימים על הדרך.

 

בין העצים ביער נגלה לעינינו לתפארת אבר מין גברי שמזדקר כפסל מתוך עץ כרות (מי אמר שהשווייצרים משעממים‭.(?‬ ליד האתר ממתין בית קפה עם נוף

נהדר למי שנמנע מטיפוס (אבל לא רק לו‭.(‬ לא כדאי לפסוח כאן על הבירה המקומית המשובחת ועל מרק שווייצרי מעולה עמוס גריסים, ירקות וקוביות שינקן.

 

הכניסה לאתר - ללא תשלום. מחיר הטיפוס במדרגות: 6 פרנק שווייצרי (כ-20 שקל).‬ פרטים מלאים על הסביבה בכלל: לשכת התיירות גרינדלוולד, ‭.033-8541212‬

 

השווייצרים אשפים ברכבות הרים לסוגיהן (מה הפלא כשמדובר במדינה הררית שעבור חלק מתושביה כלי התחבורה היחיד בחורף הוא רכבל‭.(‬ כל טיול במדינה מחייב אפוא לפחות נסיעה אחת ברכבת הרים לפסגה כלשהי, כדי לצפות משם בנוף היפהפה, בתקווה שהעננים לא יחרבו את התמונה.

 

אל הר ניסן (Niesen) מובילה רכבת קרוניות חביבה, המשרכת את דרכה באיטיות משך חצי שעה לגובה של ‭2,360‬ מטר במעבה יער עתיק. על הפסגה נסללו שבילי הליכה ואילו מטפסי הרים יכולים לעשות את כל הדרך מלמטה למעלה.

 

על ההר מסעדת תיירים טיפוסית ובית קפה עם בריזה נהדרת מהמרפסת עטורת הנופים. מחיר עלייה ברכבת: 50 פרנק (כ־175 שקל).‬ פרטים מלאים: ‭.033-6767711‬

 

על השיט התיירותי באגמים אפשר לוותר בקלות, אבל בכל אגם מזדמן ממתינות אינספור אפשרויות לשיט בסירות קטנות בעזרת שרירי הידיים והרגליים. בימים חמימים גם שחייה מהנה קרוב לשפת האגם, בחברת שווייצרים מנומסים, הופכת לחוויה שונה בתכלית מטבילה בחופי הים התיכון.

 

סביב אגם ברינזרסי ‭(Brinzersee)‬ קילומטרים ספורים מזרחית לאינטרלאקן, נחה במעבה היער איזלוולד (Isleeald)‬ עיירה קטנה ושקטה שמצפינה בין בתיה מספר בתי מלון, אכסניה ראויה ואתר קמפינג מאורגן. המכנה המשותף לכולם הוא נוף גלויה מרהיב, כשבמרכז התמונה אגם שהרים ירוקים סוגרים עליו ברכות, כשבכל שעה משתנים צבעיו בעקבות השמש.

 


בקתות מול רכס היונגפראו

 

טיול רגלי באיזלוולד המוקפת מסלולי הליכה, מומלץ ביותר. את הראש כדאי להניח בסטייל, לפחות ללילה בודד, במלון סטרנד ‭,(STRAND)‬ שחדריו הנאים, כמו גם המסעדה המעולה שבמרפסת התחתונה, פרושים על המים.

 

חלק מהחדרים מצוידים באמבטיות, כולם מרווחים, והמיטות ענקיות ומחופות בסדינים ריחניים. הטלוויזיה קטנה (על פלזמה לא שמעו כאן, וטוב שכך) והחדרים מכילים גם מיני בר. מחירים: ‭230-170‬ פרנק ‭800-600)‬ שקל)‬ לזוג, כולל ארוחת בוקר עשירה על שפת האגם. מלון סטרנד (רשת מינוטל‭:(‬ טל' ‭.213100800 ‬

 

מול הבתולה הקדושה

מי שתבע את המונח סוף העולם ימינה, בוודאי התכוון לכפר העתיק והזעיר איזנפלו (Isenfluh)‬ שמניין תושביו מגיע בקושי ל-70 והוא מוטל בין הרים ובין סלעים בגובה ‭1,094‬ מטר, מול פסגות היונגפראו המושלגות.

 

בין היערות שמקיפים את הכפר הציורי, שבקתותיו בנות מאות שנים, נובעים מעיינות שיוצרים מפלים גועשים במורד הסלעים. בכפר תמצאו מסעדה ומלון דרכים בן חמישה חדרים גדולים ומרווחים, שתכולתם מעלה, בפשטות, בקסם ובשקט המוקרנים מכל פינה, תמונות נשכחות ותמימות מהסבנטיז.

 

החדרים נעדרים סממנים אורבניים כמו טלוויזיה וחיבור למחשב, המקלחות נקיות מאוד, המצעים לא פחות, והפריט הכי מעניין מונח במרפסת הרחבה - חבית פח ישנה מלאה גחלים למנגל. איך מכבים את האש? בעזרת משפך, מה השאלה.

 

בקומה התחתונה ממוקמת מסעדה משפחתית בה מגישים מאכלים שווייצריים טיפוסיים (פונדו גבינה כלול כמובן בעסקה‭.(‬ אם ישחק לכם המזל, להקת יודל מקומית תנעים לכם את הלעיסה בנגינה.

 

בעלי הבית, אנשים חביבים וחמי סבר, גרים בכפר דורות רבים ומטפחים יחסי שכנות עם דרי ארבע הבקתות העליונות בכפרון סולוולד ‭(Sulwald)‬ השוכן במעלה ההר, אליהן ניתן להגיע בקרונית רכבל, לרכוש שם גבינות משובחות ולהתענג על קפה ועוגה ביתית בבית קפה מאולתר. מראש הגבעה ניתן לרדת למטה ברגל במסלולים מיוחדים.

 

מחירים במלון-מסעדה "וולדרנד" באיזנפלו: לילה לזוג 120 פרנק (כ־380 שקל)‬ ארוחה בשרית מלאה 50 פרנק (כ־175 שקל)'‬ טל'‭.03318551217

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדל הכנסייה בסולות'ורן
צילום: יפה רזיאל
הגבן מסולוולד
צילום: יפה רזיאל
שעון שוויצרי, קצת פחות מסורתי
צילום: יפה רזיאל
מומלצים