שתף קטע נבחר

חדש בישראל: ערכת בדיקה אישית לגילוי סם האונס

בעקבות מקרי האונס הרבים שארעו לאחרונה בסיוע סם האונס, החלה חברה ישראלית לייבא ערכה אישית בצורת כרטיס אשראי - מטפטפים טיפה מהמשקה על הכרטיס, ואם צבעו משתנה, המשקה מכיל את הסם המסוכן

בשנתיים האחרונות הלכה וגברה הפופולריות של סם האונס הגורם לטשטוש, איבוד הכרה, איבוד זיכרון לטווח קצר והופך את השותה לקורבן. עכשיו יש מי שעושה על זה כסף - חברה ישראלית החלה לייבא לארץ ערכה חדשנית המאפשרת בדיקה מיידית של נוכחות סם האונס במשקה.

 

בשנתיים האחרונות הגיעו למשטרה עשרות תלונות של נשים עד גיל 35 על אונס, תוך שימוש ב"סם האונס". הבנות מגיעות למשטרה כשהן מטושטשות, ומספרות כי אינן יודעות כיצד הגיעו למצב אליו הגיעו כשהן עירומות, ואינן זוכרות מה אירע בשעות שלפני כן.

 

קשה להוכיח מקרי אונס באמצעות סם האונס, בעיקר משום שהסם גורם לאיבוד הכרה וזיכרון, כך שאין סימני התנגדות על גוף הקורבן, שגם לא זוכר דבר מהאירוע. גם ההוכחה להימצאות סם האונס בעייתית: במידה והקורבנות מגיעות לתחנת המשטרה לאחר 12 שעות, שאריות הסם מתפוגגות מגופן.

 

ערכת הבדיקה החדשנית היא בצורת כרטיס בגודל של כרטיס אשראי, עליו שלושה איזורי בדיקה המאתרים שלושה סוגים סמי האונס הנפוצים: קטאמין (המשמש גם כחומר הרדמה בבתי חולים), GHB ורוהיפנול (הדומה למרכיב בתרופות שינה).

 

את הבדיקה מבצעים באמצעות טפטוף טיפה אחת מן המשקה החשוד לכל אחד משלושת אזורי הבדיקה. במידה והתשובה חיובית, דהיינו המשקה אכן מכיל את אחד משלושת סמי האונס, משנה איזור הכרטיס את צבעו.

 

לדברי החברה המשווקת, "מדיסון פארמטופ", קיימים כיום כ-67 סמי אונס, מרביתם מכילים את אחד משלושת המרכיבים אותם בודקת הערכה. בדיקות סם האונס ישווקו במארז שיכיל 2 ערכות בדיקה, במחיר של כ-50 שקלים. בימים אלה נמצאת החברה במשא ומתן עם מספר משווקים פוטנציאליים שיפיצו אותה בפיצוציות, ברים, איזורי בילוי ותחנות דלק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערכה אישית לגילוי סם האונס. מקדימים תרופה למכה
צילום: אייל פישר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים