שתף קטע נבחר

התגובות לרמון: "ירושלים חזקה מכל ממשלה"

מכתב המשנה לרה"מ, בו פירט את תוכניתו לחלוקת הבירה, "הקפיץ" כמה מהשרים. אלי ישי: "ירושלים אינה מטבע עובר לסוחר". בסיעת קדימה מזהירים: נהפוך למרצ. בלשכת אולמרט הגיבו לפרסום המכתב ב-ynet: התוכנית לא מחייבת

"בממשלה אין רוב לדעות של חיים רמון בכל הנוגע לירושלים. אין לו רוב לא בקדימה, לא בעבודה, לא בש"ס ולא בישראל ביתנו ובוודאי לא אצל רפי איתן". כך אמר אמש (ג') יו"ר מפלגת הגמלאים, בת הברית הצמודה של קדימה בממשלת אולמרט, בעקבות חשיפת מכתבו של רמון, הקורא לחלוקת ירושלים ומשטר מיוחד באגן הקדוש.

 

סגן ראש הממשלה ויו"ר סיעת ש"ס, אלי ישי, מסר בתגובה לתוכניתו של רמון: "אני מתנגד התנגדות נחרצת ליוזמת השר רמון. ירושלים היא העיר שמאחדת את העם היהודי אלפי שנים, ואינה מטבע עובר לסוחר או פיסת נדל"ן. ירושלים היא זכות הקיום של העם היהודי ואין מי שיכול לוותר על זכות זאת". גורמים בש"ס הוסיפו בעקבות הפרסום ב-ynet: "מי שמוכן לוותר על ירושלים בשביל לשמור על הממשלה - סופו שיגלה שירושלים חזקה מכל ממשלה שהיא".

  

בלשכותיהם של שני שרים שביקשו שלא להזדהות אמרו כי אין

סיכוי שיוזמת רמון תאושר בממשלה או בכנסת במצב הדברים הנוכחי מול הפלסטינים. בלשכות שרים אחרים דווח על תסיסה רבה בקרב נבחרי קדימה בגין מכתבו של רמון, הקורא לחלוקת ירושלים.

 

"כנראה שמדובר בבלון ניסוי נוסף שמפריח ראש הממשלה באמצעות רמון. הדבר הזה לא יעבור בשקט, בישיבה המדינית של מועצת קדימה בנוכחות אולמרט ביום חמישי בפתח תקווה. אין לו מעמד לשנות את המצע הרשמי של קדימה", אמר אחד הבכירים.

  

גם חבריו של רמון לסיעת קדימה לא מתיישרים לפי מסמך החזון הירושלמי שגיבש. ח"כ זאב אלקין אמר כי הוא דוחה את הרעיונות שהוצגו במכתב. "רעיונות מסוג זה רחוקים כמו מזרח ומערב מהתפיסה הבסיסית המקורית שעליה הושתתה קדימה, על ידי אריק שרון, ואעשה כל מה שביכולתי, יחד עם חברים רבים אחרים מקדימה, כדי לעמוד על המשמר ולדאוג לעתידה של העיר, בהתאם למצע המדיני האמיתי של קדימה, זה שהוצג לבוחר". 

 

"תוכנית רמון תהפוך את קדימה למרצ"

ח"כ עתניאל שנלר, גם הוא מקדימה, מזהיר כי "מי שלמעשה מעז להציע שישראל לא תוכל להניף את דגל ישראל בכותל המערבי - לא יוכל לעולם להגיד שהוא לא חילק את ירושלים". לדבריו, הצעותיו של רמון מנוגדות למצעה של קדימה. "התוכנית שלו זהה לחלוטין למצע מרצ על בסיס תוכנית ז'נבה. לא מצאתי שום החלטה של מוסדות קדימה להצטרף למרצ", אמר שנלר והזהיר כי אם תוכנית רמון תתקבל - תאבד קדימה את זהותה ותהפוך למרצ.

 

ח"כ פרופ' מנחם בן-ששון מקדימה אמר: "אנחנו נמצאים בשלב הצהרת כוונות כללית ועוד רחוקים מהגדרות מפורטות של איזורים וסמכויות. ראוי שפרטי המשא ומתן ינוסחו בכלליות ולא בפרוטרוט. גם הצד השני עדיין לא בשל לעיכול תוכניות מפורטות".

 

שותפיו של רמון לקואליציה, שרי העבודה, ובראשם לשכתו של אהוד ברק - העדיפו שלא להתייחס למכתב של רמון. בלשכת ראש הממשלה בירושלים אמרו גורמים בכירים: "רמון הוא שר בכיר ומשנה לראש הממשלה. זכותו ואף חובתו להביע את דעתו. אין בכך לחייב את ראש הממשלה".

 

יצוין כי המחלוקת על חלוקת ירושלים פורצת ערב בואה לאזור של מזכירת המדינה

האמריקנית קונדוליזה רייס. רייס צפויה להיוועד עם אולמרט, לבני, ברק, נתניהו ואחרים ועם צמרת הרשות ברמאללה. מזכירת המדינה מגיעה כדי לעקוב אחר התקדמות המגעים בין אולמרט למחמוד עבאס (אבו מאזן), לקראת וועידת וושינגטון באמצע חודש נובמבר.

 

בין היתר תעסוק רייס במחלוקות בנושאי הליבה, ובהם חלוקת ירושלים. נדמה שהמחלוקת סביב פרסום משנת חלוקת ירושלים על פי רמון, תוכיח לרייס שבתוך החברה הישראלית טרם גובשה הסכמה. הלקח עבור מזכירת המדינה עשוי להיות שעוד ארוכה מאוד הדרך להסכם עקרונות, כפי שדורש אבו מאזן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
איתן. אין רוב לתוכנית
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. לא מחויב
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: חיים צח
רמון. במוקד הסערה
צילום: חיים צח
מומלצים