שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סקר: חטיפי הבריאות והאנרגיה - מי מהם הטוב ביותר?

  ההבטחות על גבי עטיפות חטיפי הבריאות מבטיחות בדרך כלל מוצר דיאטטי, טבעי ובריא, אבל על פי רוב אינן עומדות במבחן המציאות. בסיוע הדיאטנית מריאנה אורבך משירותי בריאות כללית בחנו 13 חטיפי בריאות. רובם לא יותר בריאים מבמבה

  חטיפי הבריאות הם כבר לא רק מוצר שכיח על המדפים, אלא גם חלק מאורח החיים אצל רבים. אם כארוחת ביניים נוחה וזמינה, לפני אימון ספורט או אחריו, או סתם באמצע יום עבודה, כשמתחשק משהו קל. כשאנחנו פותחים את העטיפה אנחנו מנחמים את עצמנו שלפחות הם בריאים יותר מחטיפים רגילים.

   

  אבל האם חטיפי הבריאות באמת בריאים? האם הם מקיימים את ההבטחות הרבות שמודפסות על האריזה? בחינת 13 חטיפי בריאות מגלה שמרביתם מבטיחים הרבה ומקיימים חלקית, אם בכלל.

   

  רכשנו 13 חטיפים המבטיחים בשמם או על האריזות תועלות בריאותיות שונות. הגשנו את רשימת הרכיבים וההבטחות לבחינתה של הדיאטנית מריאנה אורבך משירותי בריאות כללית. הדיאטנית, שבחנה את החטיפים מנקודת ראות מקצועית־ בריאותית, לא יכלה לזהות את המותגים או את שמות היצרנים. רוב החטיפים שנבחנו נקנו בחנויות טבע וחלקם ברשתות השיווק הרגילות. בשורה התחתונה, למרות היומרות הרבות שעוטפות את עולם חטיפי הבריאות הצומח במהירות, רוב אלו שנבחנו לא שונים מהותית מסתם חטיף.

   

  "אחד הרכיבים החשובים למי שמתיימר לספק תועלת בריאותית הוא העושר בסיבים. רוב החטיפים לא ענו על הדרישות ולא היה להם יתרון תזונתי מעבר לבמבה עם ויטמינים‭,"‬ קובעת אורבך. אז מה מצאנו בבדיקה?

   

  מבטיחים ולא מקיימים

   

  אנרג'י דיילי של שטראוס גרופ, חטיף דגנים עם בננה. 17 שקל למארז של 6 יחידות ‭.(10)‬

   

  ההבטחות: בשפע. בין השאר: לאורח חיים נכון עם קומפלקס ויטמינים בתוספת דגנים מלאים, תורם לאורח חיים בריא ומאוזן יותר .

   

  המציאות: אחד החטיפים המפורטים ביותר מבחינת ההרכב התזונתי מבין החטיפים שנבחנו, אך הגשת המידע על האריזה עמוסה מדי ומקשה. למרות שזהו חטיף שמטיף לבריאות, הוא מכיל ברשימת הרכיבים ארבע פעמים סוכר בשמות

   שונים. כמות החלבון בחטיף נמוכה יחסית ‭1.5 -‬ גרם ליחידה. תוספת הוויטמינים והמינרלים משמעותית בפרט כאשר מדובר בחטיף עם כמות קטנה יחסית של קלוריות, כשבדרך כלל מדובר בעשירית מהכמות היומית המומלצת. ויטמין סי אף מופיע בכמות של 24 מ"ג לחטיף - למעלה מרבע מהכמות היומית המומלצת ‭90)‬ מ"ג‭.(‬

   

  עם זאת, ההבטחה "גורם לאורח חיים בריא ומאוזן" איננה עומדת במבחן המציאות. תזונה יומית מאוזנת תורמת לאורח חיים כזה, חטיף - גם אם יהיה מוצלח - לא מבטיח תזונה מאוזנת.

   

  בשטראוס גרופ מסבירים: עמלי חביב־מסיקה, הדיאטנית הראשית של הקבוצה, אמרה כי ההבטחה לאורח חיים מאוזן ובריא מתבססת על שילוב בין מוצר נוח המתאים לצריכה 'על הדרך' מחוץ לבית, בין הארוחות או כתחליף לארוחה קלה. האיזון המוצהר על גבי האריזה מתייחס לאיזון שבין המרכיבים התזונתיים, נוחות צריכת החטיף והטעם .

   

  שורה תחתונה: למרות שהוא לא ישנה לכם את החיים, מדובר בחטיף דל קלוריות מוצלח.

   

  חטיף שקדים וצימוקים של הרדוף (יצרן: שנדיז, קנדה‭,(‬ חטיף שקדים וצימוקים אורגני. ‭25.99‬ שקל למארז של 6 יחידות ‭.(9)‬

   

  ההבטחות: בשפע. בין השאר: פתרון מצוין לארוחת ביניים בריאה, מזינה וטעימה. בחטיף אחד 10% מתצרוכת הסיבים היומית המומלצת. מתאים גם לאלו הסובלים מיתר לחץ דם ורגישים לנתרן . מפורטים יתרונות המזון האורגני, ביניהם כמשלימים את הוויטמינים והמינרליים החיוניים . ללא תוספת סוכר.

   

  המציאות: גרועה. מוגדר כחטיף שקדים וצימוקים, כשבפועל השומשום הוא הרכיב הדומיננטי. מובטחות 110 קלוריות לחטיף, אך חישוב מדויק מגלה כי בחטיף בודד 113 קלוריות - הבדל זניח, אבל למה לא לדייק?


  רק גרם אחד של סיבים תזונתיים (צילום: אביגיל עוזי)

   

  ההבטחה לחטיף ללא תוספת סוכר מטעה. אומנם לא הוסיפו סוכר, אבל גם סירופ אורז וסירופ אגבה הם למעשה סוכר. לא עומדים בהבטחה המתייחסת לסיבים: התצרוכת היומית המומלצת היא 38 גרם ועשירית ממנה היא ‭3.8‬ גרם, כמעט פי ארבע ממה שמכיל החטיף ‭1)‬ גרם‭.(‬ החטיף מבטיח השלמת ויטמינים ומינרלים, אבל בפועל אין שום פירוט כמה מהם הוא מכיל. פרט לכך החטיף סובל מתכולת שומן גבוהה - קרוב למחצית מהקלוריות מקורן בשומן.

   

  בהרדוף מסבירים: החטיף הינו חלק מסדרה בטעמים, שאחד מרכיביה המרכזיים הינו שומשום. התוספות הן הגורם המבדל ביניהם, ולכן החטיף קרוי על שם התוספת. טעמו המתוק של החטיף מושג באמצעות רכיבים אורגניים טבעיים שאינם סוכר ההרכב התזונתי הינו 110 קלוריות ליחידה של 25 גרם, אם כי עלולות להיות סטיות קלות במשקל והערך הקלורי של החטיף עשוי להשתנות במעט, אבל כל שינוי עומד בדרישות התקן והסטיות המותרות על פיו. לגבי הסיבים התזונתיים - אכן נפלה טעות ואנו נפעל לתיקונה המהיר .

   

  שורה תחתונה: למי שלא מתחשב בהבטחות, מדובר בפתרון לא רע לארוחת ביניים - בתנאי שאתם לא מוגבלים בצריכת סוכר או פחמימות.

   

  חטיף דגנים ושוקולד חלב של שופרסל. ‭12.99‬ שקל למארז של 6 יחידות.

   

  ההבטחות: רבות. בין השאר: אנרגיה של בריאות. שובר את הרעב. שילוב של פחמימות, חלבונים ושומנים במנה אחת הוא שהופך את חטיפי הבריאות למיני ארוחה - וזה יתרונם הגדול. שילוב של 4 סוגי דגנים: שיבולת שועל, תירס, אורז וחיטה. הוא מקור לפחמימות מורכבות המקנות תחושת שובע לאורך זמן. השוקולד ידוע גם כמעורר בזכות חומר הדומה לקפאין הפועל על הגוף כמעורר וממריץ קל. הפחמימות נותנות לגוף תחושה של אנרגיה .

   

  המציאות: גרועה, וההבטחות אפילו מכעיסות מול הרכיבים שנמצאים בחטיף בפועל. הרכיב המרכזי בחטיף הוא סירופ גלוקוזה עתיר פרוקטוזה, המעיד גם על כך שחלק נכבד מהפחמימות בחטיף מגיעות מסוכר ולא מהדגנים המהוללים. במוצר שמנים פשוטים שלא נחשבים לבריאותיים - דקלים וקוקוס. השומן הרווי מהווה כמעט 50% מהשומן שמכיל המוצר לשילוב סתמי של ארבעה דגנים כמעט אין משמעות כשכמות הסיבים היא בפועל כל כך קטנה ‭0.8)‬ גרם‭.(‬

   

  בשופרסל מסבירים: אפי רוזנהויז, מנכ"ל שופרסל מסר כי בדקתי, ויש אמת בטענותיכם. בעקבות פנייתכם נשנה את הכיתוב על האריזות. השימוש במילה 'בריאות' משייכת את החטיף לקבוצת חטיפי הבריאות, מה שאיננו נכון. נרשום עליו 'חטיף דגנים ושוקולד' .

   

  שורה תחתונה: לא מתאים למי שמחפש בריאות, וגם לא מתאים כחטיף לספורטאים בגלל כמות השומן הגבוהה.

   

  פאואר קראנץ' של תמינג פודס, קנדה, חטיף מצופה על בסיס חלבונים במילוי קרם עוגיות שמנת ‭.(7)‬‭13.50‬ שקל ליחידה.

   

  ההבטחות: פרוטאין גבוה, ספיגת החלבון טובה יותר ב־300%‬

   

  המציאות: לא ברור מה מקור ההבטחה לספיגת חלבון טובה יותר. זו הבטחה מרשימה, שלא ממש מחייבת את היצרן. החטיף מכיל לא פחות מארבעה סוגי צבעי מאכל. מקור השומן בו הוא שמן דקלים מוקשה, לא אחד מהשמנים הבריאותיים,

   ושליש מהשומן במוצר רווי. לא מצוין אילו ויטמינים יש בחטיף.

   

  זהו חטיף שאינו מאוזן תזונתית. כמות החלבון גבוהה ‭15)‬ גרם) ומהווה רבע מהכמות היומית המומלצת, אבל השומן אחראי למחצית מהקלוריות - הרבה למוצר חלבוני. מחצית מהפחמימות שבחטיף מקורן בסוכרים.

   

  במאגור 1990 (היבואנית) מסבירים: החטיף נמכר בכל העולם ומיוצר בארצות־ הברית. הוא עומד בכל התקנים של משרד הבריאות הישראלי וה־FDA האמריקאי. החלבון הינו חלבון מי גבינה, המיוצר ברמה הגבוהה ביותר שקיימת כיום בעולם. ספיגה ממוצעת מחלבון עומדת על כ־30%‬ כאשר הספיגה של הפאואר קראנץ' עומדת על למעלה מ־90%,‬ פי שלושה מהרגיל .

   

  שורה תחתונה: לא עונה על הגדרת תזונה בריאותית.

   

  מעדן בריאות של מוזיאון המרציפן. ‭24.99‬ שקל ל־20 יחידות.

   

  ההבטחות: בריאות, ללא חומר משמר, ללא צבע מאכל. כפית טחינת שקדים נטו בכל יום היא תוספת חיונית לגוף של סידן, ברזל, ויטמין בי ‭,12‬ חלבון ואשלגן .

   

  המציאות: הבעיה העיקרית היא שהמלל בעיקרו הוא חסר תוכן. יש כאן כל מיני יומרות גבוהות לבריאות וסגולות השקדים, אך בפועל לא נכתב על המוצר כמה סידן, ברזל וויטמין בי 12 הוא מכיל. בחטיף יש מעט נתרן ומעט שומן, למרות שהשקדים הם רכיב מרכזי - וזה טוב. עם זאת, הוא מכיל כמות גדולה יחסית של פחמימות וסוכר בהיעדר מידע נוסף, קשה לדעת עד כמה הוא באמת בריא.

   

  במוזיאון המרציפן מסבירים: אנחנו לא מחויבים על פי חוק לכתוב את תכולת הוויטמינים והברזל, ולא עשינו זאת כי מסיבות טכניות אנחנו מוגבלים במקום על המדבקה. נבדוק את הנושא, ואולי בסידרת הייצור הבאה נציין אותם .

   

  שורה תחתונה: יכול לשמש כחטיף סתמי, להיזהר בכמויות.

   

  פינוקי תמר ומשמש של צמח חטיפי אנרגיה. ‭20.99‬ שקל ל־300 גרם, משקל היחידות משתנה.

   

  ההבטחות: הבחירה הטבעית. עשיר בסיבים, ללא כולסטרול, לא מכיל גלוטן, ללא תוספת סוכר, ללא חומרים משמרים .

   

  המציאות: קצת בעייתית. הרכיבים הדומיננטיים הם אכן תמר ומשמש, אבל ההבטחה ללא כולסטרול מיותרת ומטעה, שכן מוצר שכולו מן הצומח לא אמור להכיל כולסטרול. פרט לכך מוצר המכיל דבש לא יכול להתיימר להיות ללא תוספת

   סוכר. מפריע מאוד היעדר תכולה תזונתית וקלורית ליחידה בחטיף שמשייך את עצמו לעולם הבריאות.

   

  בצמח חטיפי אנרגיה מסבירים: יואב אמזלג, מנהל החברה, מסר כי הכיתוב 'אינו מכיל כולסטרול' איננו הטעיה אלא פרסום אמת, והוסף אחרי פניית צרכנים שביקשו זאת. כתבנו 'ללא תוספת' סוכר כי אנחנו לא מוסיפים סוכר מעובד אלא דבש, והדבש איננו מוגדר כסוכר. על פי משרד הבריאות אנחנו מחויבים בציון הערך התזונתי ל־100 גרם, וציון התכולה ליחידה נראה לנו טרחני .

   

  שורה תחתונה: מוצלח לארוחת בוקר עם כוס חלב, אם כי קשה לדעת עד כמה ישביע.

   

  פאואר בר פרפורמנס סטפ 1 של פאואר בר קליפורניה, חטיף בטעם חמאת בוטנים. 8 שקל ליחידה ‭.(2)‬

   

  ההבטחות: באנגלית נכתב "יותר אנרגיה לשרירים".

   

  המציאות: בעייתית. ההבטחות מוגזמות לחטיף שפחות מומלץ במהלך פעילות גופנית בגלל כמויות הנתרן הגבוהות - אם כי ניתן לצרוך אותו לאחריה, בגלל

   תכולות החלבון והסיבים הגבוהות. החטיף עתיר סוכר פשוט וקלוריות. חבל שסומן הערך התזונתי ל־100 גרם בלבד כאשר משקל החטיף ‭65)‬ גרם) מקשה על החישובים.

   

  בא.א. שיווק ספורטס (היבואנית) מסבירים: לדעתנו הדיאטנית שבחנה את החטיף שגתה לחלוטין בהבנת המוצר וייעודו. החטיף פותח במיוחד לאכילה לפני ובמהלך פעילות ספורטיבית ולא לאחריה. זהו חטיף האנרגיה המוכר והנמכר ביותר בעולם, והוא מכיל פחמימות פשוטות ומורכבות ביחסים אופטימליים. תכולת הנתרן הגבוהה הכרחית ונחשבת כיתרון גדול במיוחד לפעילות גופנית במזג אוויר חם.

   

  שורה תחתונה: מתאים כחטיף ספורט מוגבל בשימוש.

   

  של שוורטאוור וורקה, גרמניה, חטיף ללא תוספת סוכר. ‭3.99‬ שקלים ליחידה ‭.(3)‬

   

  ההבטחות: ללא תוספת סוכר.

   

  המציאות: בעייתית. מבטיח להיות ללא תוספת סוכר אבל שניים מהרכיבים - סורביטול ולתת שעורה - הם למעשה סוכר. חולי סוכרת, למשל, צריכים לקחת

   בחשבון נוכחות סורביטול. פרט לכך יש פה כמות גדולה של קלוריות ושומן לחטיף אחד, אבל צריך לקחת בחשבון שמשקלו גבוה יחסית ‭50)‬ גרם‭.(‬ בסך הכל ההרכב שלו לא רע, והוא מכיל 2 גרם סיבים תזונתיים.

   

  החטיף מכיל מלטיטול, חומר שרבים רגישים אליו והוא עלול לגרום להם שילשול. הדבר מצויין כנדרש.

   

  בחברה המאוחדת (היבואנית) מסבירים: מעוז מטרסו, מנהל השיווק של החברה, העביר לנו את תגובתו של ד"ר יורם מלבסקי, טכנולוג מזון ויועץ בכיר לתעשיית המזון, שאמר כי ‭'"‬ללא תוספת סוכר' הנה הצהרה נכונה. סורביטול הינו רב כוהל ואינו נחשב בהגדרתו לסוכר, לתת שעורה הינו רב כוהל ואינו נחשב בהגדרתו לסוכר".

   

  שורה תחתונה: מתאים לארוחת בוקר עם כוס חלב.

   

  בי נטורל של דה הלת'י סנאק, אוסטרליה, חטיף על בסיס בננה וסובין חיטה. ‭5.99‬ שקלים ליחידה (5). ‬

   

  ההבטחות: חטיף אנרגיה ללא צבעי מאכל מלאכותיים וחומרי טעם וריח מלאכותיים . שם היצרן מבטיח חטיפי בריאות.


  שם היצרן אינו רלבנטי למרכיבי המוצר (צילום: אביגיל עוזי)

   

  המציאות: בעייתית. הבננה וסובין החיטה אינם הרכיבים המרכזיים בחטיף אלא הקוקוס והסוכר, שהם חסרי כל יתרון תזונתי. בחטיף יש מעט חלבון והרבה פחמימות, בערך 5 כפיות סוכר. יש בו גם הרבה שומן. אפילו שיבולת השועל מומתקת - הרכיב החיובי הזה מגיע עם המתקה מיותרת.

   

  בפרמה גורי (היבואנית) מסבירים: חוי פילוסוף, מנהלת השיווק, מסרה כי בי נטורל הוא חטיף אנרגיה המשווק בארצות רבות ומכיל מגוון עשיר של רכיבים טבעיים, ויטמינים ומינרלים. שמו מעיד על כך שהוא מוצר טבעי ואכן כן, לא אמרנו שהחטיף דל קלוריות או ללא סוכר. שם היצרן אינו רלבנטי למרכיבי המוצר ואף לא להבטחה הצרכנית .

   

  שורה תחתונה: אין סיבה בריאותית לאכול את החטיף.

   

  פליקס של ויואני הארפורד, גרמניה, חטיף אורגני משוקולד חלב. 6 שקלים ליחידה ‭.(6)‬

   

  ההבטחות: חטיף אורגני משוקולד חלב עם נוגט אגוזים 43% ואורז פריך 7%.‬

   

  המציאות: הקונוטציה למאכל אורגני מבטיחה יתרון בריאותי שלא ברור מאיפה הוא מגיע בחטיף זה. לא ברור מתוך מה מחושבים האחוזים שברשימת הרכיבים. בין הרכיבים מוזכר וניל בורבון, שאינו חומר מוכר על ידי דיאטנים. החטיף מכיל כמות גדולה מאוד של שומן רווי והרבה קלוריות - כש־61% מהקלוריות באות משומן, וזה הרבה.


  פליקס. אורגני לא תמיד גם בריא (צילום: אביגיל עוזי)

   

  גיא נועם (היבואן) מסביר: מזון אורגני אינו בהכרח מזון בריא, והחטיף אינו נמכר כמוצר בריאות. התכולה באחוזים מתייחסת לסך המשקל. וניל בורבון הינו סוג יקר מאד של וניל. היתרון הבריאותי טמון באיכות המרכיבים הגבוהה ובהיותם אורגנים .

   

  שורה תחתונה: יתרון בריאותי? אין ממש.

   

  עומדים בהבטחות

   

  פינוקי בריאות של תלמה, חטיפי דגנים עם שקדים. ‭13.29‬ שקל ל־4 יחידות ‭.(8)‬

   

  ההבטחות: רק 130 קלוריות לחטיף, כל הוויטמינים והמינרלים שבקערת דגנים וחלב בחטיף אחד .

   

   

  המציאות: עומדים בהבטחת הקלוריות, והחטיף אכן מכיל את כל הוויטמינים והמינרלים שבקערת דגנים וחלב. היחידים שעשו עבודה נכונה מבחינת המידע. יש

   פה כמות נאה של חלבון ‭2.7)‬ גרם, שווה לחצי ביצה‭,(‬ פחמימות בכמות סבירה (כמו פרוסת לחם‭,(‬ לא רווי בסוכר.

   

  כמות השומן הרווי מתוך כמות השומן הכללית לא גבוהה, אך החטיף מכיל שומן רב יחסית, בגלל השקדים. החטיף מכיל כמות יפה של ויטמינים ויש בו 180 מ"ג סידן, כמעט כמו כוס חלב. כמות כפולה של ברזל יחסית לחטיפים אחרים, ומעט נתרן.

   

  שורה תחתונה: חטיף בריאות מוצלח.

   

  ‭NATURE VALLEY‬ של ג'נרל מילס, חטיפי גרנולה קראנצ'י במגוון טעמים. ‭19.79‬ שקל ל־5 יחידות, שכל אחת מהן מכילה שני חטיפים ‭.(1)‬

   

  ההבטחות: רבות, בין השאר כשברצונכם להעשיר את סגנון החיים הבריא והפעיל שלכם, חטפו את חטיף הגרנולה הטעים והמזין . טבעי, מקור לאנרגיה. עשוי מחומרים טבעיים, ללא חומרים משמרים, ללא חומרי טעם מלאכותיים.

   

  המציאות: ההבטחות עומדות במבחן המציאות. לחטיף יש הרכב מוצלח למדי, והוא אינו עשיר בשומן וגם לא בפחמימות. לא ברור מדוע לא מצוינת כמות הוויטמינים והמינרלים.

   

  שורה תחתונה: טוב תוך כדי פעילות גופנית.

   

  אנרג'י ספורט של שטראוס גרופ, חטיף דגנים עם בננה. ‭3.99‬ שקלים ליחידה ‭.(4)‬

   

  ההבטחות: מומלץ לפני ובזמן פעילות גופנית , כולל חומצת אמינו המשתתפת בתהליך ניצול שומנים כמקור אנרגיה וחומצת אמינו בי.סי.איי.איי התורמת להגנה

   על רקמת השריר במאמץ . מכיל כמות ויטמין סי השווה למחצית הכמות היומית המומלצת.

   

  המציאות: עומד בכל ההבטחות, פרט להבטחה בנוגע לוויטמין סי, שהחטיף מכיל 12 מ"ג ממנו. הכמות היומית המומלצת היא 90 מ"ג, כך שלא מדובר במחצית, אם כי גם זאת כמות יפה של ויטמין. יחסית לכמות הקלוריות הוא כולל כמות יפה מאוד של סיבים ומעט שומן. סימון הוויטמינים והמינרלים מדויק וראוי לשבח. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מה מסתתר מאחורי העטיפות?
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים