שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רייס: לא מעוניינים בועידה לצורך צילום בלבד
  מזכירת המדינה האמריקנית נועדה ברמאללה עם נשיא הרשות הפלסטינית. אבו מאזן תקף את החלטת הקבינט להכריז על עזה יישות עוינת

  נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר בצהריים (ה') כי דן עם מזכירת המדינה קונדוליזה רייס, על הצורך להצליח במפגש הבין לאומי, כדי שזה יהיה התחלה של משא ומתן שיביא לקץ לכיבוש. אבו מאזן אמר את הדברים בתום פגישה ברמאללה עם מזכירת המדינה.

   

  נשיא הרשות אמר ציין כי הגיע הזמן להקמת מדינה פלסטינית שתשים קץ לסבל

  של העם הפלסטיני. עוד אמר כי הבטיח לרייס להמשיך במאמצים עם הצד הישראלי להגיע להסכם מסגרת בעניין סוגיות הקבע, כדי לנסות ולהגיע להסכם עם לוח זמנים ליישום ההסכמות בעניין סוגיות הקבע. אבו מאזן תקף את החלטת הקבינט הישראלי להכריז על הרצועה כישות עויינת, והחליט כי ברגע שיתבהרו התנאים והתכנים של הועידה הבינלאומית - צפויות מדינות ערביות להשתתף בה.

   

  רייס אמרה במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה כי דנה עם אבו-מאזן בנושאים רבים, ובראשם המגעים בינו לבין אולמרט, והיא שמחה לשמוע כי הוקמו צוותים העובדים על ניסוח מסמך משותף לקראת הועידה הבינלאומית.


  אבו מאזן ורייס, הבוקר ברמאללה (צילום: AP) 

   

  רייס הוסיפה כי ביקשה לשמוע מהפלסטינים אודות עמדתם בנוגע למבנה הועידה, והדרכים להצלחת המגעים. רייס הדגישה כי הנשיא בוש אינו מעוניין במפגש לצורך תמונות בלבד: "הנשיא לא יזמין את הקהילה הבינלאומית לועידה ללא תוכן. אנו מבטיחים לעם הפלסטיני כי הועידה תהיה הזדמנות לקידום רעיון המדינה הפלסטינית ותמשיך לעבוד עם הצוותים של שני הצדדים כדי לקדם את העניין".

   

  אבו מאזן ורייס הביעו את תנחומיהם לעם הלבנוני על חיסולו של חבר הפרלמנט אתמול בביירות. רייס הדגישה כי זכותו של העם הלבנוני לחיות בכבוד ובעצמאות. יש לציין כי גם רייס וגם אבו מאזן נמנעו מלהשתמש במונח "ועידת שלום" והסתפקו במונחים "מפגש בינלאומי" או "ועידה בינלאומית".

   

  רייס אמרה כי היא אינה חוששת מהפערים בין הצדדים, נוכח העובדה שהפלסטינים מדברים על הסכם ואילו הישראלים מדברים על הצהרה משותפת בלבד. לדבריה, בחודשים האחרונים הצדדים מדברים על סוגיות הקבע, לראשונה מזה שש שנים, והממשל האמריקני יסייע במגעים.

   

  לפני פגישתה של רייס עם אבו מאזן היא נפגשה עם ראש הממשלה סלאם פיאד והתעדכנה ממנו על המגעים מול הישראלים בנוגע לסוגיות הביטחוניות היומיומיות, ולתיאום בין הצדדים. מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי אם רייס תעמוד בהבטחותיה כי לפיהן הועידה תהיה מנוף להסדר קבע, אזי לא קריטי אם שני הצדדים יגיעו לועידה עם מסמך הצהרות ולא עם הסכם מסגרת.

   

  רייס צפויה לשוב לישראל ולהפגש עם ראש הממשלה אולמרט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים