שתף קטע נבחר

מופז בכנס קדימה: ירושלים היא לא עסקת נדל"ן

תוכניתו המדינית של המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, עמדה במרכז מתקפה של בכירי קדימה בכנס שנערך בפתח תקווה. "אין סמכות לאף אחד לחלק אותה", אמר השר מופז. "אל לכם לשחות כמו ליוויתנים אל החוף. אין לרוץ באמוק אל סוף המשא ומתן המדיני", אמר השר בר-און

רוצים את ירושלים שלמה: תוכניתו המדינית של המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, שהועלתה על הכתב במסמך רשמי שפורסם ב-ynet, זכתה לביקורת קשה אמש (יום ה') בכנס המועצה המדינית של סיעת קדימה, שנערך בפתח תקווה.

 

שר התחבורה, שאול מופז, תקף את ההצעה - שכוללת גם תוכנית לחלוקת הבירה - ואמר: "ירושלים היא לא עסקת נדל"ן ואין סמכות לאף אחד לחלק אותה כל יום מחדש". כשסיים את דבריו זכה מופז למחיאות כפיים סוערות מהקהל.

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה כי "יש לקיים את עקרון המקומות קדושים, ובראשם ירושלים בירת ישראל. כך כתבנו, כך אמרנו, כך התחייבנו. עם זה אנו צריכים להיכנס לחדר המשא ומתן, ועם ההצלחה לצאת מהחדר".

 

"יש לתבוע את העוגנים לגבולות כפי שקבענו במצע המפלגה, ובהם הדרישה לירושלים מאוחדת", טען השר לבטחון פנים, אבי דיכטר. "זו טעות לדבר על הסכם קבע. ראשית עלינו לתבוע את היישום של השלב הראשון במפת הדרכים - הלחימה הפלסטינית, כפי שנכתב במצע המפלגה".

 

שר האוצר, רוני בר-און, תקף אף הוא את התוכנית: "אל לכם לשחות כמו ליוויתנים אל החוף. אין לרוץ באמוק אל סוף המשא ומתן המדיני". הוא הזכיר בדבריו את "נאום הלוויתנים" של של רמון בינואר 1994, בה דימה את חברי מפלגת העבודה כלוויתנים שאיבדו את חוש הכיוון והגיעו לחוף.

 

רמון: ירושלים היום כבר לא ציונית

בהגיע תורו ניסה רמון לשכך את הסערה. "כבר היום ירושלים לא ציונית. אין בה רוב לציונים, כי עוד 20 שנה ירושלים לא תהיה יהודית", הסביר. "כשעשיתי מה שעשיתי, לא העליתי על דעתי שיהיה כזה רעש. צריך לזכור שבאתי מהעבודה. בנושא ירושלים הלכתי קודם כל לליברמן, למצע ישראל ביתנו, שם כתוב שכל השכונות בעלות הרוב היהודי תשארנה בריבונות יהודית, ושכונות כמו ג'בל מוכאבר יעברו לריבונות פלסטינית", אמר רמון המתגונן.

 

הוא המשיך: "אנחנו צריכים לוותר על חלקים גדולים בירושלים כדי שיהיה לנו רוב, ונשלוט בחלקים החשובים לנו. נצטרך לוותר על החלקים המוסלמים", אמר וזכה אף הוא לפרץ מחיאות כפיים.

 

תוכנית רמון, כפי שנכתבה במסמך ששיגר לאיש העסקים וחבר קדימה, ניר ברקת, כוללת: "השכונות היהודיות יוכרו על ידי שני הצדדים כשכונות ישראליות בריבונות ישראל. בהתאם, השכונות הערביות (דוגמת שועפאת) יוכרו כשכונות פלסטיניות. יונהגו הסדרי מעבר חופשי נאותים ובטוחים בין השכונות הישראליות, בינן לבין עצמן, ובהתאם - גם בין השכונות הפלסטיניות.

 

"באזור האגן הקדוש יונהג משטר מיוחד שבו יבואו לכלל ביטוי האינטרסים המיוחדים של ישראל בניהול המקומות הקדושים. בכלל זה, הכותל המערבי, הרובע היהודי והמקומות הקדושים האחרים במרחב ירושלים יישארו בידי ישראל לעד".


פורסם לראשונה 20/09/2007 20:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. לא לחלק
צילום: עופר עמרם
בר-און. לא לרוץ
צילום: ארז קולומויסקי
רמון. לא העלה על דעתו
צילום: ניב קלדרון
מומלצים