שתף קטע נבחר

פרשת כרמיה: חקירה פלילית נגד אולמרט

אחרי תקופה ארוכה של המתנה מתוחה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה: עוד חקירה פלילית תיפתח נגד ראש הממשלה. עיקרה של הפרשה בהנחה משמעותית שקיבל אולמרט לכאורה ברכישת דירה בפרוייקט במושבה הגרמנית בירושלים - תמורת קידום הפרויקט. לשכת אולמרט: "בטוחים לחלוטין בנקיון הליך רכישת הדירה"

עוד חקירה נגד ראש הממשלה: היועץ המשפטי לממשלה הורה בצהריים (יום ב') על פתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרשת הבית ברחוב כרמיה. עיקרה של הפרשה, שבה הפך כעת אולמרט לחשוד, היא רכישת דירה בפרויקט במושבה הגרמנית בירושלים בהנחה הנאמדת בכ-320 אלף דולר, וזאת בתמורה לסיוע בהאצת הפרויקט מתוקף תפקידו כשר התעשייה, המסחר והתעסוקה.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אנו בטוחים ומשוכנעים לחלוטין בנקיון הליך רכישת הדירה של משפחת אולמרט ברחוב כרמיה. אנו מצרים על ההחלטה לפתוח בחקירה. חקירה זו היא מיותרת". עוד צויין כי ראש הממשלה ישתף פעולה עם החקירה.

 

 

דקות ספורות לאחר שנודע על ההחלטה לפתוח נגדו בחקירה הגיע אולמרט לטקס הרמת כוסית בלשכת יו"ר הכנסת, לרגל מינויו של השר הטרי עמי אילון. אולמרט ניסה לשדר עסקים כרגיל, ודיבר בשבחיו של אילון.

 

נגד ראש הממשלה כבר תלויה ועומדת חקירה פלילית נוספת - החקירה בפרשת בנק לאומי. על-פי החשד בפרשה הזו, בעת שכיהן אולמרט בשנת 2005 כממלא מקום שר האוצר הוא פעל לכאורה שלא כחוק עבור שניים מידידיו, דניאל אברמס ופרנק לואי - וניהל עימם, ישירות ובעקיפין, מערכת יחסים שבה גלום לכאורה שוחד. לפתחו של היועץ המשפטי מונחת גם הכרעה בפרשות נוספות - פרשת מרכז ההשקעות ופרשת הרשות לעסקים קטנים.

 

משרד המשפטיים פרסם בצהריים הודעה שבה הסביר את הרקע לפתיחת החקירה. תחילתה של החקירה בבדיקה שערך מבקר המדינה - שאת ממצאיה העביר ליועץ המשפטי לממשלה. בהודעה נכתב כי "לאחר בחינת החומר שנמסר ממבקר המדינה ולאחר קבלת חוות דעת הפרקליטות ודיון בנושא, הורה היועץ המשפטי לממשלה לקיים בדיקה משלימה לעניין הערכות השווי של הדירה, בעקבות טענות שהועלו לעניין על-ידי באי-כוחם של אולמרט וחב' "אלומות.


עוד חקירה על הראש. אולמרט (צילום: רויטרס)

 

"עם קבלת השלמות הבדיקה כאמור נערכו דיונים נוספים בנושא על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, בהשתתפות פרקליט המדינה, המשנה לפרקליט המדינה בתחום הפלילי, מנהל המחלקה

 לאכיפת דיני המקרקעין וצוותו שעסקו בתיק. בסיומם הוחלט, כאמור, כי יש לפתוח בחקירה פלילית לשם בירור החשדות שהעלתה הבדיקה". לאחר ביצוע השלב הראשוני של החקירה יוצגו ממצאי המשטרה בפני היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, ויוחלט באשר להמשך.  

 

הפרשה עצמה התפוצצה במרס 2006, אז פורסם כי אולמרט רכש דירה בפרויקט במושבה הגרמנית בירושלים בהנחה הנאמדת בכ-320 אלף דולר, בתמורה להאצת הפרויקט. הדירה נקנתה מחברת "אלומות" באוקטובר 2004. מבקר המדינה בדק האם ראש הממשלה רכש את הדירה במחיר עלות - כמיליון ומאתיים אלף דולר - שהוא כביכול מחיר הפסד עבור היזמים ונמוך במאות אלפי דולרים ממחיר השוק שלה. יחד עם זאת, מתווכים הבקיאים בשוק דירות היוקרה באזור טענו אז כי מדובר במחיר סביר. כעת תאלץ המשטרה לחקור את הנושא, ובסופו של שוב יכריע היועץ - האם יש מקום להעמדה לדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחת חקירה. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
הכריע. מזוז
צילום: גיל יוחנן
אצלו החל הכל. לינדנשטראוס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים