שתף קטע נבחר

אסד שובר שתיקה: "שומרים על זכותנו להגיב"

"סוריה שומרת לעצמה את הזכות להגיב למתקפה - הצבא הוא תמיד אופציה, ויש ברשותנו אמצעים שונים", אומר נשיא סוריה בתגובה ראשונה לפעולה המסתורית בארצו, אשר לדבריו, מוכיחה את סלידתה של ישראל משלום. בנוסף, הוא מציב תנאים להשתתפות בוועידת אנאפוליס: שגם הגולן יעלה על שולחן הדיונים

כמעט חודש חלף מאז אותה פעולה מסתורית בשמי סוריה - ולראשונה מגיב הנשיא, בשאר אסד, בקולו שלו לאירועים. "סוריה שומרת לעצמה את הזכות להגיב למתקפה", הוא מכריז היום (ב'), אך נמנע מלפרט כיצד, מתי והיכן בכוונתה לממש זכות זו, אם בכלל.

 

לפי מקורות זרים, תקף חיל-האוויר מטרה בצפון-מזרח סוריה, אליה הגיע שלושה ימים קודם לכן משלוח מצפון-קוריאה. הציוד היה קשור - לפי הפרסומים - למיזם של פיתוח נשק גרעיני. לאסד יש פרשנות משלו לאירועים הללו: "הם מוכיחים את סלידתה המובנית של ישראל מהשלום", הוא מאשים.

 

הנשיא הסורי נשאל על האפשרות שיגיב באופן צבאי לתקיפה האווירית. "שימוש בצבא הוא תמיד אופציה", הוא השיב. "הצבא נועד להגן על ארצנו, ויש ברשותנו אמצעים שונים". אסד אמר כי ישראל תקפה מבנה צבאי נטוש בצפון מזרח סוריה.

 

בראיון שהעניק לרשת החדשות הבריטית בי-בי-סי, התייחס הנשיא הסורי

גם לוועידת השלום של הנשיא בוש, אליה הוזמנה גם ארצו. הוא אינו מזדרז לקפוץ על העגלה - ומציב תנאים לשיגור משלחת מטעמו, אולי בהשתתפותו שלו, לאנאפוליס.

 

סוריה, מבהיר אסד, תהיה חלק מהוועידה רק אם ידונו בה דרישותיה - בהן נסיגה ישראלית לגבולות 1967, בכלל זה מרמת הגולן. "אין לבזבז שום הזדמנות לשלום", הוא מצהיר, אבל בינתיים, לא תקוות רבות בוועידה עצמה. הוא גם מותח ביקורת על וושינגטון, שבמשך חודשים ארוכים נמנעה מלכלול את דמשק ברשימת המוזמנים. "לא ברור באיזו ועידה מדובר", הוא אומר, ומצפה להסברים נוספים.  

 

מאז פורסם לראשונה דבר התקיפה-לכאורה, הופיעו בזה אחר זה דוברים סורים - חלקם שיגרו איומים לעבר ישראל, אחרים הכחישו כליל כי בוצעה תקיפה. אולם אסד עצמו התעטף בשתיקה, אותה שבר כעת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שומר על הזכות: אסד
צילום: איי אף פי
מומלצים