שתף קטע נבחר

עכשיו כבר מותר לומר: צה"ל תקף בעומק סוריה

הקץ לעמימות: בצהריים הותר לפרסום כי צה"ל תקף לפני חודש ימים מטרה בעומק סוריה. לראשונה ניתן לדווח על עצם קיום התקיפה, מבלי להסתמך על מקורות זרים. פרטי התקיפה ומטרותיה עדיין לא הותרו לפרסום

אחרי תקופה ארוכה בערפל, שבה הותר לפרסם רק דיווחים זרים, הותר בצהריים (יום ג') לראשונה לפרסם כי צה"ל תקף מטרה בעומק סוריה. התקיפה אירעה בחודש שעבר, אולם פרטיה ומטרותיה טרם הותרו לפרסום. על פי פרסומים זרים, צה"ל תקף מתקן ובו ציוד גרעיני שסופק לסורים על ידי צפון קוריאה.

 

תחילת הדיווחים על תקיפה ישראלית בעומק סוריה, בשישה בספטמבר, אז דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי מטוס של חיל האוויר הישראלי נכנס לתחום האווירי של סוריה. צבא סוריה הודיע כי המטוס נכנס למרחב האווירי הסורי מכיוון הים וטס בצפון סוריה לכיוון צפון-מזרח, עבר את מהירות הקול ויצר "בום" על קולי. 


רון בן-ישי בדיר א-זור - מטרת התקיפה, על פי מקורות זרים

 

מאז הדיווחים הללו שמרו הן ישראל והן סוריה על עמימות באשר לקיום התקיפה. בסוריה הכחישו לאורך זמן רב כי בוצעה כלל תקיפה, ובישראל שמרו על שתיקה. היחיד ששבר את השתיקה הזו היה יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, שהודה בפליטת פה כי היה מעורב בסוד העניין, ונתן גיבוי לראש הממשלה אולמרט בשעת מעשה.

 

כל זאת עד אתמול, אז אישר נשיא סוריה, בשאר אסד, לראשונה כי אכן אירעה תקיפה שכזו.

בראיון ל-BBC אמר כי "סוריה שומרת לעצמה את הזכות להגיב למתקפה". הנשיא הסורי נשאל על האפשרות שיגיב באופן צבאי לתקיפה האווירית. "שימוש בצבא הוא תמיד אופציה", הוא השיב. "הצבא נועד להגן על ארצנו, ויש ברשותנו אמצעים שונים". אסד אמר כי ישראל תקפה מבנה צבאי נטוש בצפון מזרח סוריה.

 

בלשכת רה"מ מבהירים שאין כל שינוי במדיניות פרסום האירועים שהיו בסוריה. גורם בכיר אמר ל-ynet כי שוחח עם הצנזורית הצבאית הראשית וכי הובהר שהשינוי היחידי הוא העובדה שכתבים לא יחוייבו עוד להציג את מקור הפרסום הזר. "המדיניות נותרה בעינה", הוסיף.

  

יצויין גם כי שליח ynet ו"ידיעות אחרונות", רון בן-ישי, ביקר סמוך למקום שעל פי הפרסומים הזרים הותקף. שם, ליד המקום עצמו בדיר א-זור, התייחסו התושבים בביטול לנושא: "היו פה כמה מטוסים ישראלים, שעשו בומים על קוליים מעל העיר ואולי גם זרקו משהו. אנחנו לא שמענו התפוצצויות על הקרקע. כל הדיבורים על מתיחות, כביכול, בעקבות גיחה של מטוסי קרב - נועדו להפגין שרירים כלפי ישראל, אבל האיום איננו ממשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אישר לראשונה כבר אתמול. אסד
צילום: איי אף פי
חיל האוויר תקף. ארכיון
באדיבות אתר חיל האוויר
מומלצים