שתף קטע נבחר

לא הכל "כשר" בגנרטורים של החרדים

עשרות אלפי חרדים מתנתקים מדי שבת מרשת החשמל של חברת החשמל ומתחברים לגנרטורים פיראטיים, כיוון שחברת החשמל מעסיקה עובדים בשבת. את הגנרטורים מפעילות עמותות פרטיות, בלא היתרים, והם גורמים התחשמלויות רבות וגם פוגעים בסביבה. משרד התשתיות מנסה לסגור אותם, ובמקביל, לגייס לחברת החשמל "גויים של שבת"

חברת החשמל מנסה לגייס כ-200 עובדים ערבים כ"גויים של שבת" שיפעילו את מתקניה בשבת, במקום היהודים המפעילים אותה כיום. זאת, כיוון שהחרדים רואים בעבודת היהודים חילול שבת. היוזמה תקועה כרגע עקב התנגדות של ועד העובדים של החברה. בינתיים, ממשיכים עשרות אלפי חרדים להתנתק מדי שבוע, עם כניסת השבת, מחברת החשמל, ולהתחבר לגנרטורים פרטיים.

 

 

"חלק ניכר מהאוכלוסייה ביישובים ובשכונות החרדיים מתחבר בכל שבת לגנרטורים פיראטיים", אומר מנהל מינהל החשמל במשרד התשתיות, דן ויינשטוק, "לפי החוק, כל גנרטור שמפעיל חשמל מעל היקף מסוים (6 קילוואט ומעלה, ת.ג) צריך לקבל היתר. רוב מפעילי הגנרטורים הללו אפילו לא ביקשו היתרים".

 

בית חולים דוחה גנרטור

החזון איש  פסק בשנות ה-50 שחברת החשמל מחללת שבת ולכן אסור לצרוך ממנה בשבת. היהדות הדתית-לאומית התעלמה מהפסיקה בטענה שפעילות חברת החשמל היא פיקוח נפש.

 

מאוחר יותר התיר הרב יוסף צבי דושינסקי לחרדים המתגוררים בעיר שיש בה בית חולים לצרוך מחברת החשמל בשבת. אך בערים החרדיות - אלעד, קרית ספר ומודיעין עלית - אין בתי חולים, ותושביהן משתמשים בגנרטורים. כך עושים גם חלק מהחרדים בירושלים ובבני ברק, כיוון שפסיקותיו של דושינסקי אינן מקובלות על כולם, וכיוון שלא ברור מה הרדיוס מבית החולים שבו מותר להשתמש בחשמל. 

 

הגנרטורים הפיראטיים נמצאים במבנים גדולים השוכנים בין בניינים ומבנים ומייצרים חשמל מסולר. כל גנרטור מספק חשמל לכמה עשרות עד כמה מאות משפחות. במשרד התשתיות מעריכים כי יש למעלה מ-1,000 גנרטורים כאלה, שרובם נבנו בשנים האחרונות. את הגנרטורים מפעילות עמותות פרטיות בלא כוונת רווח. חלק העמותות מעסיקות ערבים לתיקון תקלות בהפעלת הגנרטורים. עלות הייצור וההפעלה של הגנרטורים בתנאים כאלה יקרה מאוד, ולמרות שהעמותות מנסות להוזיל למשפחות את תעריפי החשמל, מצטברים החשבונות לסכומים גבוהים של 50 ואף 100 שקלים לשבת למשפחה.

 

כוויות לכל החיים

"חלק מהגנרטורים נבנו על ידי אנשים שאינם מהנדסי חשמל, והם מגושמים ומסוכנים מאוד", אומר ויינשטוק, "יש גנרטורים שעומדים על יסודות רעועים ועלולים להתמוטט מרעד הוויברציות שיוצר החשמל ולהתהפך. משקלם מגיע לכמה טונות, והם עלולים למחוץ אנשים למוות. ברבים מהגנרטורים יש חוטי חשמל חשופים שפתוחים לרחוב ומסכנים את העוברים ושבים, במיוחד ילדים המשחקים בקרבתם. הם מקצרים והם מסכנים את המשפחות המשתמשות בהם בהתחשמלות ואף בשריפה. הם נבנו בלא מסננים מתאימים והם פולטים לאוויר ולמי התהום כמות רבה של גזים וחומרים מזהמים".

 

לפי נתוני משרד התשתיות, התחשמלו השנה לפחות חמישה אנשים מהגנרטורים הפיראטיים. בחודש יוני התחשלמו שתי נערות בבני ברק מגנרטור פיראטי והובהלו לבית חולים עם כוויות בכל גופן. באוגוסט התחשמל ילד קטן ברמת בית שמש ששיחק בחצרו ונגע בחוט חשמל חשוף של גנרטור. "אלה המקרים שדווחו לראשויות ולכן הם ידועים לנו", אומר ויינשטוק, "אנחנו מעריכים שבנוסף להם יש מקרים רבים שלא דווחו, או שדווחו בלי הסיבה להתחשמלות. אני מקווה מאוד שאף אחד לא התחשמל למוות ושזה לא יקרה גם בעתיד".

 

 

"אל תשביתו את שמחת השבת"

הסכנה שבגנרטורים הפיראטיים מדאיגה גם את התושבים החרדים עצמם. משרד התשתיות מוצף בפניות אנונימיות של תושבים נגד הפעלת הגנרטורים. פקחי משרד התשתיות מזמינים את מפעילי התחנות לשימועים ומזהירים אותם כי הגנרטורים מסוכנים ואינם חוקיים. משרד התשתיות הוציא לאחדים מהמפעילים צו להפסק פעילות. במקרה אחד הגישו פקידי המשרד תלונה למשטרה.

 

מפעילי הגנרטורים, מצדם, נאבקים כדי לאפשר את המשך קיומם. חלקם פתחו בהליכים לקבלת אישורים. חלקם פנו לחברי כנסת מיהדות התורה וביקשו מהם ללחוץ על שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, למנוע את סגירת הגנרטורים. לאחרונה שלח ח"כ מאיר פרוש מכתב לבן אליעזר, שבו ביקש ממנו למנוע את סגירת הגנרטורים. "אצל רבים מבני היהדות הנאמנה מותנה השימוש בחשמל בשבת בשימוש בגנרטור", כתב פרוש לבן אליעזר, "בהיעדר הגנרטור מושבתת שמחת השבת".

 

"הטענה שרוב האוכלוסייה החרדית מפעילים גנרטורים פיראטיים רחוקה מאוד מהמציאות", אומר פרוש ל-ynet, "רוב החרדים, כולל גדולי הרבנים והפוסקים, מחוברים לחברת החשמל בשבת. אני עצמי משתמש בחברת החשמל, גם בשבת, וכך גם כל ה-103 המשפחות שגרות אתי באותו בלוק. אני לא מכיר אנשים שמשתמשים בגנרטורים פיראטיים".

 

מדוע אתה לא משתמש בגנרטור?

 

"אני סומך על הרבנים הגדולים והולך לפי מה שהם עושים. הגנרטורים הפיראטיים הם לא חוקיים, הם נבנים בצורה לא מקצועית והם מסוכנים ועלולים לגרום, חלילה, לנפגעים בנפש".

 

אם כך, מדוע אתה מחפה עליהם ומשכנע את בן-אליעזר שלא לסגור אותם?

 

"אני מכבד את כולם, כולל אלה שאסור להם להשתמש בחברת החשמל. אני מקווה שחברת החשמל תתחיל לייצר חשמל

כשר, ואז לא יהיה צורך בגנרטורים בכלל, אפשר יהיה לחסל את כולם. בינתיים, יש כאלה שאין להם דרך להשתמש בחשמל, אז מה הם יעשו? ישבו בחושך? יאכלו אוכל קר? אני מעוניין שהגנרטורים יקבלו היתרים ויפעלו כחוק. אם תוך כדי זה ידרשו מהם לעשות עבודה יותר מקצועית ויעירו להם על בעיות בטיחות, מה טוב".

 

לא ברור אם חברי הכנסת החרדים יצליחו לשכנע את בן אליעזר "לרחם" על הגנרטורים, אך ברור שהם מסכימים אתו שזה אינו הפתרון האופטימלי לבעיה. נראה כי שני הצדדים מסכימים כי הפתרון טמון ב"הכשרת" חברת החשמל באמצעות אוטומטיזציה של ייצור החשמל בשבת וגיוס "גויים של שבת". בחברת החשמל מעריכים את העלות של מהלך כזה ב-150 מיליון שקלים, לא הרבה במונחים של חברת הענק. "המצב הקיים מסכן חיי אדם", אומר בן אליעזר, "אנחנו נפעל נמרצות כדי לקדם במהירות את תקן חשמל שבת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שר התשתיות בן אליעזר: רוצה חשמל כשר
צילום: אלכס קולומויסקי
אלעד: עיר בגנרטור
צילום: משה מילנר, לע"מ
צילום: מיכאל קרמר
פרוש. "סומך על הרבנים הגדולים"
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים