שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נפסלה מועמדותו של "ביקור התזמורת" לאוסקר

  כך הודיעה היום האקדמיה לקולנוע למפיקי הסרט. הסיבה לפסילה: הסרט דובר יותר מדי אנגלית ופחות מדי עברית וערבית. "זה נשמע לי מופרך", אומר הבמאי ערן קולירין שמתכוון לערער על ההחלטה

  האם "ביקור התזמורת" עטור השבחים והפרסים נפסל מהתמודדות על פרס הסרט הזר בטקס האוסקר? האקדמיה הישראלית לקולנוע מסרה היום למפיקי הסרט שקיבלה הודעה מהאקדמיה האמריקאית לקולנוע שהסרט אינו עומד בתנאי תקנון המועמדות לפרס בשל שיעור לא מספק של שימוש בשפות המקומיות של הארץ שאותה הוא מייצג. דומה כי העובדה שהסרט מקדם דו קיום בין ערבים ויהודים ולשם כך משתמש בשפה האנגלית יותר מאשר בעברית או בערבית היא בעוכריו. ערן קולירין, יוצר הסרט, מתכוון לערער על ההחלטה. "זה נראה לי מטומטם. אני מרגיש עם זה די זוועה", הוא אומר. "זה טיפשי. אין ספק שזאת לא המטרה שלשמה הכניסו את הסעיף הזה לתקנון שלהם".

   

  "שלחו לנו מייל מהאקדמיה האמריקאית לקולנוע, והודיעו שהסרט לא עומד בתקנון השפה הזרה" אומרת אילנה שרון מנכ"ל האקדמיה הישראלית לקולנוע. "לפי התקנון, סרט שמשתתף בתחרות בקטגוריית הסרט הזר, לא יכול להיות כזה שהשפה האנגלית היא השפה הדומיננטית בו, כלומר אסור שיהיה ברובו דובר אנגלית. יש להם שיטות מדידה משלהם בעזרתן הם מודדים את הדיאלוג".

   

  אפשר לערער על ההחלטה?

   

  "תמיד אפשר להתווכח אבל זה נראה סופי. מההיכרות שלי איתם הם שומרים על התקנון שלהם כמו שאנחנו שומרים על התקנון שלנו וצריך לכבד את זה. חבל לי שהסרט נפסל ככה, על עניין טכני. אני מצטערת שככה נפל סרט שרוב חברי האקדמיה רצו מאוד שייצג אותנו".

   

  קולירין, לעומת זאת, אינו בטוח שהסרט שלו אכן נפסל. "יש בזה משהו שנשמע לי מופרך, האקדמיה הישראלית בישרה לנו את זה אבל לא קיבלנו שום הודעה רשמית מהאמריקאים", הוא אומר ומקווה, "מבחינתנו זה עוד לא סגור. נעשה מה שאפשר. לא מקובל עלי עקרונית שוועדה אמריקאית תקבע לישראל מה סרט ישראלי ומה לא. נפעל בכל דרך שאפשר בשביל להפוך את ההחלטה".

   

  הסרט כבר זכה הרבה כיבודים במקומות אחרים בעולם, למה המועמדות לאוסקר כל כך חשובה לך?

   

  "נכון שלפרס האוסקר לא תמיד מועמדים הסרטים שאני הכי מחבב, ותמיד יש גאווה בלהיות הקטן והמדוכא ויש בזה כוח, אבל בשורה התחתונה, אני רוצה להיות שם וכל עוד לא קיבלנו על זה הודעה יש לי תקווה שכל זה יתברר כלא נכון".

   

  "חבל מאוד. אני דווקא ציפיתי שהסרט יתקבל לאוסקר ומאוד הופתעתי", אומר גם השחקן סאלח בכרי שמשתתף בסרט. "זה סרט שדובר ערבית, עברית ואנגלית, השחקנים בו הם ישראלים ופלסטינים. זו נראית לי סיבה מגוחכת ולא הגיונית לפסול אותו. זה מצער אותי וחבל, כי זה סרט חשוב. חשוב שבני אדם יראו אותו כי זה סרט על בני אדם".

   

  "ביקור התזמורת" מספר על ביקור של תזמורת משטרה מצרית בעיירה ישראלית נידחת. בסרט משחקים בין היתר ששון גבאי , רונית אלקבץ וסאלח בכרי. הסרט זכה לאחרונה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר 2007. נראה שאם האיום בדבר פסילה יתממש יוגש הסרט "בופור", שהגיע למקום השני במניין קולות חברי האקדמיה, כמועמד לפרס במקומו.

   

  מ"יולי אוגוסט הפקות" נמסר: "המפיקים מצרים על ההחלטה ומקווים שאפשר יהיה לשנותה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "ביקור התזמורת". יותר מדי אנגלית
  לאתר ההטבות
  מומלצים