שתף קטע נבחר

הקדמה לעסקה משמעותית יותר

החזרת גופתו של גבריאל דוויט לישראל והאסיר הלבנוני היתה בעצם רק סיפור כיסוי ל"עסקת הליבה", שהיא גופות שני לוחמי חיזבאללה ממארון א-ראס, תמורת מידע על גולדווסר ורגב. עדיין, סימני השאלה לגבי המשך המגעים - רבים

עסקת חילופי הגופות והאסיר הלבנוני היום (ב') נראית כמו הקדמה לעסקה משמעותית יותר בנושאי השבויים והנעדרים. השאלה היא - כמה משמעותית?

 

לשכת ראש הממשלה כבר הבהירה שהתקבל מידע על אהוד גולדווסר ואלדד רגב, החיילים שנחטפו לפני פרוץ מלחמת לבנון השנייה. אבל העסקאות הללו הן בדרך כלל כמו בצל שצריך לקלף ממנו שכבה אחרי שכבה כדי להגיע אל החלק הפנימי, שגם לו יש כמה חלקים.

 

למשל, החזרת גופתו של הישראלי גבריאל דוויט והאסיר הלבנוני היתה בעצם רק סיפור כיסוי לעסקת הליבה שהיא גופות שני לוחמי חיזבאללה ממארון א-ראס, תמורת מידע על גולדווסר ורגב. העובדה שישראל נדרשה להחזיר שתי גופות תמורת מידע אינה מבשרת טוב.

 

השאלה היא אם מה שקרה היום בראש הנקרה הוא חלק מסיפור רחב יותר. במילים אחרות - האם כוונת גרמניה לשחרר את איש המודיעין האיראני קאזם דראבי אינה קשורה בעסקה הזאת?

 

אנחנו יודעים שישראל ביקשה מידע מחיזבאללה על רון ארד. חיזבאללה היה אמור לתת את המידע במסגרת שלב ב' של עסקת שחרורו של סוחר הסמים אלחנן טננבוים והחזרת גופות שלושת החיילים שנחטפו בהר דב בשנת 2000.

 

שלב ב' של עסקת טננבוים לא יצאה לפועל, משום שחיזבאללה לא הצליח להביא מידע חדש, למרות שכנראה אנשיו עשו מאמצים אמיתיים וניכרים לברר מה עלה בגורלו.

 

מי שעדיין לא נתן מידע כלשהו ולא השיב לשאלות ישראל והמתווכים בעניין רון ארד הם האיראנים. ידוע בוודאות שאנשי משמרות המהפיכה האיראנים היו מעורבים בחקירתו ובהחזקתו בשבי של רון ארד.

 

השאלה היא - האם האיראנים כעת מוכנים לומר יותר ממה שאמרו עד עכשיו ואם יש לשחרור איש המודיעין האיראני מגרמניה קשר לעניין זה. ועוד שאלה: האם כל הדברים האלה הם חלק מעסקה גדולה אחת שרקח המתווך הגרמני מטעם האו"ם בסיוע עופר דקל, אנשי חיזבאללה ואולי גם גורמים איראניים?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעבר ראש הנקרה
צילום: דורון גולן
גבריאל דוויט. גופתו הועברה לישראל
צילום: יונת אטלס
אהוד גולדווסר
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
רון ארד. היה צריך להתקבל מידע
מומלצים