שתף קטע נבחר

אולמרט: מה, נחכה לפליטים עם צימרים בגבול?

ראש הממשלה נשא דברים בדיון מיוחד שנערך בכנסת בנושא פליטי דרפור. הוא הדף את הביקורת על היחס לפליטים, ושאל: "מה יכולה המדינה לעשות עם עשרות המסתננים? לחכות מאחורי הגבול עם מלונות?"

"למדינת ישראל נכנסו 498 פליטים. אין שום סיבה להלקות את עצמנו ולהטיף לעצמנו מוסר. במדינה כמו שלנו מגיעים בלילה עשרות אנשים, מה יכולה לעשות המדינה? לעמוד מאחורי הקו עם צימרים? בתי מלון? 50 חוקרי שב"כ?" - כך אמר בצהריים (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בדיון מיוחד שנערך בכנסת בנושא הפליטים הסודנים, שנערך לאחר שכ-40 ח"כים הגישו חתימות לכינוסו. 

 

טרם תחילת הדיון עקץ ראש הממשלה חלק מהח"כים שהיו חתומים על הדרישה לכינוס הדיון ואמר: "הייתי מצפה שאלה שחתמו, היו גם טורחים להגיע לדיון".

 

בתחילת דבריו הבהיר אולמרט כי לא כל מי שמסתנן לישראל הוא פליט. "לומר שיש לישראל חובה הומניטרית לדאוג לכל מי שנכנס לישראל זו הגזמה בלתי אחראית", אמר. "רק בשנת 2007 נכנסו לישראל יותר מ-680 מסתננים, אך לפי הגדרת נציג האו"ם בישראל בדיוק 498 פליטים. כלומר, כל היתר הם מבקשי עבודה, סוחרים בנשים, עבריינים אחרים או אנשים שאין בינם ובין פליטות ולא כלום".

 

אולמרט ציין כי המדינה פועלת למען הפליטים, והוסיף: "במקום שהם יתפזרו ברחובות ויהפכו להיות בעיה שמתגלגלת בין רשויות אמרנו שנקים מתקן שהקמתו עולה 55 מיליון שקל. זה עניין קל ערך? מתוך 498 הפליטים, 319 כלל אינם במשמורת והם בסטטוס שמאפשר להם חופש תנועה. גם השאר ישוחררו על פי נוהל ויקבלו סטטוס של תושב ארעי.

 

"כל אלה שאינם במשמורת יטופלו על פי הריכוזים שלהם, באמצעות לשכות משרד הפנים האזוריות. כל פליט יקבל חוברת מידע בשלוש שפות שתגדיר לו בדיוק את זכויות מעמדו ואפשרויותיו".

 

לגבי המסתננים אמר אולמרט שישראל נמצאת בקשר עם ארגונים שונים ונבדקת אפשרות לסיוע בהקמת מחנות

למתסתננים. "אם המסתננים יפונו מכאן, הם יפונו בדרך נאותה", אמר ראש הממשלה. "מוקד הסיוע לעובדים זרים של אוניברסיטת תל אביב נפגשו עם נציגי משרד הפנים במטרה לתאם את ערוצי הטיפול באוכלוסייה הזו, ובנוסף לכך נבדקות גם האפשרויות להקים קרן מיוחדת שתעסוק בשיקומם של פליטי דרפור בישראל".

 

ראש הממשלה הוסיף כי בשבוע הבא יקיים מנכ"ל משרד ראש הממשלה ביקור במחנה המעבר בקציעות כדי לבדוק ולוודא שהטיפול בנושא מתבצע על פי ההנחיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה למען הפליטים
צילום: תמר דרסלר
מסתננים לישראל
צילום: איי פי
מומלצים