שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אין זיהום במי התהום לאחר דליפת הנפט
  השירות ההידרולוגי של רשות המים: אין חשש לפגיעה במי התהום באזור בו דלף הנפט לאחר התבקעות הצינור בטירת הכרמל. לדברי מומחי הרשות, באזור יש שכבות סלע קשות שלא מאפשרות לחומרים כמו נפט גולמי לחדור לאקויפר החוף או אקויפר ההר

  הוסר החשש לפגיעה משמעותית במקורות המים כתוצאה מדליפת הנפט שארעה ביום שני האחרון - כך נמסר אתמול (ד') מהשירות ההידרולוגי של רשות המים.

   

  לפני כיומיים התבקע צינור תת-קרקעי של חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) העובר במקביל לכביש 4, סמוך לטירת הכרמל ומוביל נפט גולמי למפעלי מפרץ חיפה. על פי הערכת הגורמים בשטח, כ-30 טונות של נפט גולמי דלפו מהצינור ועלה חשש שמי התהום יזדהמו. ברשות המים מציינים כי האירוע מהווה מבחינתם אור אדום, ואומרים כי "אם ההתבקעות של צינור הנפט היתה נעשית במקום שהוא רגיש יותר הידרולוגית, יתכן והיינו ניצבים בפני בעיה גדולה מבחינת משק המים".

   

  באזור שבו אירע פיצוץ הצינור ישנם שני מאגרי מים תת קרקעיים - אקוויפר החוף ואקוויפר ההר. מהנתונים שנבדקו עולה כי לא קיים חשש שהנפט הגולמי הגיע למי מהמאגרים. ברשות המים מסבירים כי החלק של אקוויפר החוף שנמצא באזור בו ארע המקרה, בנוי מחרסיות, שהינו חומר המקשה על זרימה של מים, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחומר בעל ניידות נמוכה כמו נפט גולמי, ולכן אין חשש לפגיעה משמעותית במקור מים כתוצאה מהדליפה.

   

  גם באזור של אקוויפר ההר הסבירות להגעת הנפט למאגר המים היא נמוכה, שכן הדלקים צריכים לעבור מספר רב של שכבות בכדי שהם יגיעו למי התהום. בנוסף, השכבות שעליהם לעבור עשויות מסוגי חומרים המקשים מאוד על מעבר דלקים. באקוויפר זה יש חתך חרסיתי בעובי של מספר מטרים, המקשה על המעבר. כמו כן, מתחתיו יש גם מסלע קרטוני בעובי של עשרות מטר, שאף הוא קשה למעבר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שואבים את הנפט שדלף בטירת הכרמל
  צילום: אבי קדם
  מומלצים