שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצעת חוק: נורות חסכוניות בכל מוסדות הציבור
  חברי הכנסת גלעד ארדן (ליכוד) וזהבה גלאון (מרצ) חוברים להצעת חוק חסכונית חדשה, שתחייב את כל מוסדות הציבור, החינוך, בסיסי צה"ל והגופים הממשלתיים להפסיק להשתמש בנורות ליבון רגילות ולעבור לנורות החוסכות אנרגיה

  שני חברי כנסת שמפלגותיהם הצהירו לאחרונה על פעילות בתחום הסביבה חברו יחד להצעת חוק חסכונית. ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) וח"כ זהבה גלאון (מרצ) מציעים לחייב את כל מוסדות הציבור והגופים הממשלתיים בישראל לעבור לשימוש בנורות החוסכות באנרגיה במקום נורות הליבון הרגילות.

   

  הצעת החוק שתוגש מחר (ה') קובעת עוד כי על משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, מוסדות החינוך, בסיסי צה"ל וגופים ציבורים נוספים יחול איסור לרכוש ולהשתמש בנורות ליבון רגילות, שאינן חסכוניות.

   

  עוד בנושא:

    

  נורות ליבון רגילות, מהסוג שפותח עוד על ידי תומס אדיסון, עושות שימוש בחוט להט שמפיץ אור אך גם חום. למעשה, נורות אלה הופכות את רוב זרם החשמל לחום ורק את מיעוטו לאור, ולפיכך צורכות אנרגיה רבה שמשמעותה פליטת גזים לאוויר, והאצת התחממות כדור הארץ. על פי מחקרים, נורות ליבון אחראיות לכשליש מפליטת גזי החממה לאטמוספירה - פי שלושה מהפליטה שיוצרים מטוסים למשל.

   

  לעומתן, נורות פלואורסנטיות חסכוניות כמו CFL, הופכות את האנרגיה לאור וחוסכות, על פי מחקרים, כ-70 אחוז פחות חשמל. הן אמנם יקרות יותר, אולם אורך החיים שלהן ארוך יותר פי שישה עד עשרה.

   

  "מדובר בהצעת חוק סביבתית במסגרת המגמה החדשה בליכוד לפעול למען סדר יום סביבתי וירוק, והמטרה היא שהמדינה תשמש דוגמא לאזרחים בחיסכון בחשמל", הסביר ל-ynet ח"כ ארדן. "אי אפשר לדרוש מהאזרחים לחסוך בחשמל כשהמדינה אינה משמשת דוגמא לכך".

   

  "מעבר לנורות חסכונית יפחית את צריכת החשמל הכוללת במדינה, והמהלך יפחית את התלות בהשקעה במקורות אנרגיה חדשים כמו תחנות כוח וכדומה. במספר מדינות מתקדמות בעולם כבר קיים איסור שכזה, שאף ייכנס לתוקף בעוד מספר שנים אפילו על תושבי המדינה. למרות שהנורות החסכוניות יקרות יותר, לטווח הבינוני והארוך הן חסכוניות יותר".

   

  ח"כ זהבה גלאון אמרה ל-ynet שקיבלה את הרעיון מבנה, ששמע שבעולם הדבר קיים. "במקביל, גם ח"כ ארדן קיבל פניות דומות. הצעת החוק נועדה לחסוך חשמל אבל לא פחות - לחנך גם גורמים פרטיים לחשיבה סביבתית".

   

  בדברי ההסבר להצעת החוק כתבו ארדן וגלאון כי נורת הליבון, המשמשת כמקור האור הבסיסי הנפוץ ביותר בבתי מגורים, במשרדים, במבני תעשיה ובמוסדות ציבור, לא השתפרה מאז המצאתה בתחילת המאה הקודמת. השניים כתבו כי חיובן של מוסדות הציבור לעבור לנורות חסכוניות הוא שלב ראשון, ובהמשך יחול חוק דומה על כלל הציבור. "מעבר לטכנולוגיות מתקדמות יותר מסוג זה יאפשרו לחסוך בהפקת חשמל ובזיהום שהנורות מייצרות כאשר הן מושלכות לאשפה", נכתב בדברי ההסבר להצעה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים