שתף קטע נבחר

מוזיאון הלובר: מהמצודה ועד המונה ליזה

בחנו את עצמכם: מתי נולד מוזיאון הלובר? כמה יצירות מוצגות בו? איך הגיעה לשם המונה ליזה ומה זה בכלל "louvre"? אילי תימור עונה על השאלות לרגל ציון 214 שנים לפתיחתו של המוזיאון לקהל

יומולדת: ב-8 בנובמבר 1793 נפתח מוזיאון לוּבְר באופן רשמי לקהל על ידי המשטר שכונן בעקבות המהפכה הצרפתית (1789), שתבע לפתוח את אוספי האמנות לרשות הכלל.


הכל התחיל במצודה (צילום: אורן אגמון)

 

שירות צבאי: לובר היה שמה של מצודה עתיקה שהוקמה בשולי פריס, על גדות הסיין, בסביבות שנת 1190. ב-1364 הוחל בהפיכת המצודה לארמון מלכותי מפואר. ב-1527 נהרסו רוב חלקי המצודה הישנה לטובת ארמונו של המלך פרנסואה ה-1, אך המקום שמר על שמו. החלקים העתיקים ביותר שעדיין ניצבים על תילם במוזיאון הלובר הם ב-Salle Basse והם מתוארכים למאה ה-12.


מארמון למוזיאון (צילום: אורן אגמון)

 

שושלת יוחסין: איש אינו יודע בוודאות מה מקור המילה "louvre". לפי השערה אחת, השם לקוח מהמלה "louvraie", כלומר, מקום שיש בו זאבים, משום שהמצודה נבנתה על גבולו של יער שורץ זאבים. לפי השערה אחרת, המקור הוא במלה הצרפתית העתיקה "lovier" שפירושה צריח בראש מצודה. ויש אומרים שהשם לקוח בפשטות מהמלה "l'oeuvre" שפירושה "העבודה", בהתייחס למפעל הבנייה של המצודה.


אמנות זוהרת בכל סנטימטר (צילום: איי פי) 

 

אמנות או נמות: עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ב-1939 פונו רוב האוספים של המוזיאון והועברו למספר אתרים ברחבי צרפת, בעיקר טירות. היצירות הכבדות, שלא ניתן היה לשנע, נותרו במבנה וכוסו בשקי חול על מנת להגן עליהן מפגיעה. תחת הכיבוש הנאצי, ולמרות שהיה ריק ברובו, נפתח המוזיאון לציבור כבר בספטמבר 1940.

 

הום סוויט הום: מוזיאון הלובר הוא ביתן של יותר מ-35,000 יצירות אמנות, המוצגות על יותר מ-60,000 קמ"ר.

 

הגברת הראשונה: "המונה ליזה", ללא ספק אחד המוצגים המפורסמים ביותר במוזיאון, צויר על ידי דה וינצ'י בפירנצה בין 1503 ל-1506. למעשה, לא ברור כיצד הגיע הציור מאיטליה לאוספו של המלך פרנסואה הראשון. ב-1911 נגנב הציור מהלובר, ונמצא רק שנתיים לאחר מכן באיטליה. הגנב האיטלקי טען להגנתו שעשה זאת משום שעל הציור לחזור לארץ מולדתו.


מחייכת לכולם. המונה ליזה (צילום: איי פי)

 

מונה כניסות: מדי שנה מבקרים בלובר מעל ל-6 מיליון איש. בגני הטווילרי והקרוסל הצמודים, לעומת זאת, מבקרים לא פחות מ-9 מיליון איש בכל שנה.

 

לפתוח תיק: בלובר מועסקים באופן קבוע יותר מ-2,000 עובדים. יותר ממחצית מתוכם הם אנשי ביטחון שתפקידם להגן על המבקרים ועל היצירות.


המתנגדים ראו שחור בעיניים. פירמידה באמצע צרפת (צילום: איי פי) 

 

מודרניזם: פירמידת הזכוכית המפורסמת המקיפה את הכניסה למוזיאון עוצבה על ידי האדריכל י.מ. פיי. היא נבנתה בשנת 1989 ועוררה ויכוח ציבורי נוקב בצרפת, בעיקר סביב הסוגיה של עירוב הסגנון המודרני באתר כה חשוב ומרכזי לתרבות ולהיסטוריה של המדינה.

 

גלובליזציה: במרץ 2007 חתמו צרפת ואבו-דאבי על הסכם לפיו מוזיאון מקומי ייקרא בשם "לובר" ויקבל הדרכה ואף יצירות בהשאלה מהמוזיאון המפורסם בצרפת. התמורה: כ-1.267 מיליארד דולרים. המוזיאון החדש צפוי להיפתח בשנת 2012. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
35,000 יצירות במקום אחד
צילום: אורן אגמון
מומלצים