שתף קטע נבחר

מאגר הכלבים הארצי: בלי מספרי טלפון

שבועיים אחרי שהוחלט שהמידע באתר האינטרנט המרכז את פרטיהם של כל בעלי הכלבים בארץ יהיה פתוח לציבור הרחב, חזרו בהם חברי ועדת הכלכלה של הכנסת. האתר לא יחשוף את מספרי הטלפון של בעלי הכלבים כדי לשמור על פרטיותם אלא רק את שמו וכתובתו. משרד החקלאות: אם מצאתם כלב בסוף השבוע - הסתייעו במודיעין בזק

שבועיים בלבד לאחר שחברי ועדת הכלכלה של הכנסת החליטו לאפשר לציבור הרחב לקבל באינטרנט פרטים מלאים אודות 250 אלף בעלי כלבים בישראל, חזרו בהם חברי הכנסת והחליטו לחסום את הגישה החופשית למספרי הטלפון של בעלי הכלבים המופיעים באתר מאגר הרישום הארצי.

 

ההחלטה הקודמת, לאפשר גישה לפרטים המלאים - לרבות מספר הטלפון - התקבלה כדי לאפשר לווטרינרים לאתר ביתר קלות את בעליהם של כלבים אבודים, משוטטים או תוקפנים. ואולם משרד החקלאות הודיע לחברי הוועדה כי ישנם בעלי כלבים שאינם מעוניינים שמספרי הטלפון שלהם יהיו גלויים לכל.

 

במשרד אמרו שאינם יכולים בשלב זה, לתת לאזרחים את אפשרות הבחירה בין חשיפת המספר להסתרתו. לפיכך החליטו חברי הוועדה להסתיר את כל מספרי הטלפון במאגר למשך שנה, ולהורות למשרד החקלאות להערך טכנולוגית ולוגיסטית למתן בחירה לבעלי הכלבים באשר לפרטים שהם רוצים שייחשפו באתר המאגר.

 

בתחילת יוני נחשף לראשונה ב-ynet כי באתר המרכז הארצי לרישום כלבים של משרד החקלאות והשירותים הווטרינריים, נמצאים פרטיהם של אלפי בעלי כלבים בישראל שדאגו להחדיר לחיות המחמד שלהם שבב זיהוי. הפרטים היו חשופים לכל ובאמצעות חיפוש פשוט ניתן היה לדעת את הכתובת, מספר הטלפון ומספר הזהות של כל בעל כלב. הפגיעה בפרטיות עוררה סערה שהביאה להסתרת מספרי הזהות באתר. מזה כחודש מספק האתר מידע על שמו ועיר מגוריו של בעל הכלב, ומפנה לשירותים הווטרינריים של מועצה או רשות מקומית.

 

השמירה על פרטיות בעלי הכלבים גררה מחאה של ווטרינרים, שטענו כי החסימה עלולה לפגוע בכלבים. לפני החסימה הם היו יכולים לאתר בקלות את בעליו של כלב משוטט, גם בשעות הלילה או בסופי השבוע. לאחר החסימה נמנעה יכולתם זו והם נאלצו להמתין עד לבוקר או ליום העבודה הבא כדי למצוא את בעל הכלב ולהודיע לו שכלבו אותר

 

בתהליך האישור מחדש של התקנות בנושא הוחלט כאמור לאפשר גישה חופשית למידע - למעט מספרי תעודת הזהות - אך הוחלט גם להוסיף את מספרי הטלפון של הבעלים. חברי הוועדה, ח"כ משה כחלון, רונית תירוש ואבשלום וילן, אמרו שמדובר בדאגה לבריאות הציבור שגוברת במקרה זה על הזכות לפרטיות. השינויים היו אמורים להיכנס לתוקף בעוד מספר שבועות אולם כעת הוחלט כי מספרי הטלפון של בעלי הכלבים יישארו חסומים, משום שמשרד החקלאות אינו יכול לתת לציבור אפשרות לשמור בכל זאת על פרטיותו.

 

חבר הוועדה הכלכלה, ח"כ אבשלום וילן אינו מרוצה מההחלטה. לדבריו, העובדה שמרכז הרישום הארצי לכלבים אינו זמין בסופי השבוע היא שערורייה כדבריו. "אם מצאת כלב ביום חמישי בערב לא תוכל לאתר את בעליו עד יום ראשון. זה בלתי נתפס", הוא אמר ל-ynet. "זו מדינת חלם שרק דרך לשכות השרותים הווטרינריים ניתן יהיה להשיג את פרטי הבעלים, אך למעשה הן פתוחות רק בשעות העבודה ולא בשעות הערב. לשירותים הווטרינרים יש אינטרס שכל כלב ישהה אצלם יותר ימים במטרה לעשות עליו כסף, אבל בסופו של דבר הכלבים משלמים את המחיר ומורדמים, כי לא מוצאים את בעליהם ואין מאגר מסודר".

 
לדברי וילן, פרסום מספר הטלפון של בעלי הכלבים באתר יקצר את תהליך השבת הכלבים לבעליהם. "לא יתכן שלבעל הכלב לא יהיה לאן להתקשר כשהוא נמצא במצוקה והוא יתקל בבירוקרטיה", הוא אומר. "מי שלא רוצה לחשוף את מספרו, יצטרך להודיע זאת, אך משרד החקלאות טוען שמדובר בבעיה טכנית ואין להם כוח אדם לטפל בה. זו עבודה כמו בימי הביניים". וילן ציין כי במהלך השנה הקרובה יחוייב משרד החקלאות למצוא פתרונות אופרטיביים לבעיה.

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "כפי שאישרה ועדת הכלכלה, האתר יפעל במתכונתו המקורית ולאחר שתפורסמנה התקנות ברשמות בעוד מספר שבועות, יפורסמו שמות וכתובות בעלי הכלבים באתר. בעזרת פרטי בעלי הכלבים המופיעים באתר מרכז הרישום הארצי, ניתן יהיה לאתר את מספרי הטלפון שלהם באמצעות שרותי המודיעין של בזק וחברות הסלולר".

 

לשאלה כיצד מתכוונים במשרד לטפל במצוקת בעלי הכלבים בסופי השבוע ובשעות הערב השיבו במשרד: "במידה ומגיעות בקשות למרכז מעבר לשעות הפעילות הרגילות, ישנה הפנייה באתר לטלפון סלולרי של אנשי המשרד למקרים דחופים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלי פרטים מיותרים. אילוסטרציה
צילום: ablestock
צילום: גבי מנשה
כמו בימי הביניים. ח"כ וילן
צילום: גבי מנשה
מומלצים