שתף קטע נבחר

בז"ן תשקיע 1.1 מיליארד דולר בשדרוג בית הזיקוק

החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר תשקיע יותר ממיליארד דולר בתוכנית אסטרטגית להגדלת כושר הייצור, התחרות והשיווק של בית הזיקוק בחיפה, בייצור חשמל מגז טבעי ובניסיון להקטין את הנזק הסביבתי. נגנזה התוכנית להיכנס לתחום תחנות הדלק

חברת בז"ן (בתי זיקוק לנפט), בעלת בית הזיקוק בחיפה, תשקיע 1.12 מיליארד דולר בשדרוג בית הזיקוק. בז"ן תגיש בזמן הקרוב טיוטת תשקיף לגיוס של מאות מיליוני שקלים באגרות חוב כדי לממן את ההשקעה החדשה.

 

בז"ן תשקיע 850 מיליון דולר בהגדלת כושר הייצור, השיווק והתחרותיות של בית הזיקוק. עיקר ההשקעה - 600 מיליון דולר - יוקדש להסבת בית הזיקוק לשיטת זיקוק חדישה ויעילה יותר ("פצחן מימני") המיועדת להפיק דלק רב יותר מחומרי הגלם של החברה. ההסבה תתחיל כבר בחודשים הקרובים ותסתיים בתחילת 2011.

 

בנוסף, תשקיע החברה 140 מיליון דולר בהגדלת הגמישות והיעילות התפעולית. החברה תעבור לעבוד במערכת תיגמול חדשה, שתכלול בונוסים לעובדים על בסיס הישגים.

 

עוד מתכוונת החברה להשקיע 110 מיליון דולר בהקמת תחנת כוח שתייצר באופן עצמאי את החשמל להפעלת בית הזיקוק מגז טבעי.

 

270 מיליון דולר באיכות הסביבה

כרבע מההשקעה - 270 מיליון דולר - מיועד להקטנת הנזק הסביבתי העצום שבז"ן גורמת לסביבה. אם התוכנית תצא לפועל, מדובר באחת התוכניות הגדולות בתולדות המדינה שמבצע מפעל לטיפול בזיהום הסביבה.

 

בטווח הקרוב, תשקיע בז"ן 21.2 מיליון דולר בפילטרים חדישים להפחתת פליטות הגזים הרעילים, 7.5 מיליון דולר בהקמת גגות כפולים במיכלים לחומרים נדיפים, 2 מיליון דולר בפרוייקטים להפחתת ריחות רעים ו-30 מיליון דולר בהיערכות לקליטת הגז הטבעי.

 

בנוסף, תעבור בז"ן לייצור דלקים ידידותיים לסביבה יותר מאלה שהיא מייצרת כיום. בין השאר, תגדיל בז"ן ייצור בנזין וסולר לתחבורה בעלי שיעור גופרית נמוך העומדים בתקן EURO5 ותתחיל לשווק סולר הסקה דל-גופרית. בעתיד, מתכוונת בז"ן לייצר גם דלקים שיתבססו על ביו-דיזל. 

 

תוכנית רכישת תחנות דלק - נגנזה

התוכנית האסטרטגית לשדרוג בז"ן אינה כוללת את החזון שהתווה היו"ר הקודם של החברה, אוהד מראני, לפיו בז"ן תהפוך לחברה החמישית שתחזיק תחנות דלק, חזון שכזכור שימש את הממשלה כדי לשווק את רעיון פיצול והפרטת בתי הזיקוק.

 

"רכישת תחנות דלק היא לא נושא שעומד בראש סדר העדיפויות", אמר היו"ר הנוכחי של החברה, יוסי רוזן, במסיבת עיתונאים שכינסה החברה היום בתל אביב.

 

"צריך להתמקד במה שאתה עושה הכי טוב, לזכור שיש רגולציה בארץ. אני לא בטוח שייתנו לאסם להקים פתאום רשת שיווק. הרגולציה אומרת - אתה יכול לקנות תחנות דלק, אבל אל תהיה גדול מדי. בנוסף, יש כיום רוויה בשוק תחנות הדלק בישראל, זה לא מצב כמו בטורקיה או בסין ששם אנשים קונים מכוניות והשוק צומח, ואני לא פוסל שנקנה תחנות דלק בחו"ל.

 

רוזן התייחס לשאלות כתבים על החרם שהטילו תעשיינים שונים בטורקיה על משפחת עופר, ואמר: "מה שהיה היה וטורקיה היא עדיין יעד טוב וקרוב להשקעות שלנו".

 

רוזן התייחס לעיכובים לכניסת המפעלים הפטרוכימיים בבז"ן וציין כי "קבוצת פדרמן היתה שותפה מלאה לחלומות שתווינו לגבי בז"ן, לצערי הם לא יכולים עדיין להצטרף לדירקטוריון ולכן הם לא שותפים לתוכנית הנוכחית. המדינה לא בסדר: היו צריכים לומר לנו מראש שיש בעיה של היתר כניסה לפדרמן ולא קודם לקחת כסף ואחר כך לבדוק לעכב".

 

בז"ן נמצאת בשליטה של החברה לישראל של משפחת עופר. החברה רכשה אותה בתחילת השנה מממשלת ישראל באחת ההפרטות הגדולות בתולדות המדינה. ברכישה השתתפו גם המפעלים הפטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, יעקב גוטנשטיין ואלכס פסל, אך הממשלה מעכבת את האישורים הנדרשים כדי להכניס את הפטרוכימיים לקבוצת השליטה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן יהודה
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: אורן יהודה
מומלצים